Suplementy na zdrowe, piękne włosy

Dodane przez: . Komentarze: 0 803

Zdrowe odżywianie ma nam zapewnić nie tylko piękną sylwetkę i długie życie, ale także gładką skórę, mocne paznokcie oraz oczywiście lśniące włosy. Jakich witamin potrzebują nasze włosy? Czy powinniśmy przyjmować je w formie naturalnej, czy też możemy korzystać z suplementów diety? A także, czy jesteśmy w stanie zapobiec wypadaniu włosów dzięki odpowiedniej suplementacji? Postaramy się jak najdokładniej odpowiedzieć na te pytania.

Witaminy dla naszych włosów

Wiele witamin i minerałów działa na rzecz naszej urody. Nierzadko jednak zapominamy o tym, dbając jedynie o zdrowie, odpowiednią pracę układu immunologicznego czy układu trawienia. Nie powinniśmy jednak patrzeć na nasze ciało jednostkowo, ale całościowo - jako świetnie prosperujący mechanizm, który, gdy tylko odpowiednio go odżywimy, będzie działał przez długie lata. Warto zatem zastanowić się, które z witamin, mających wpływ na wiele procesów zachodzących w naszych organizmach, działa także na wygląd i siłę naszych włosów.

Witamina A

O tej witaminie mówimy najczęściej w kontekście zdrowia oczu, kurzej ślepoty. Zapominamy jednak, że retinol ma także niebagatelny wpływ na nasze włosy. To właśnie on działa wzmacniająco na cebulki włosa, dba o ich prawidłowy metabolizm. Jeśli dostarczamy swojemu organizmowi odpowiednie dawki witaminy A, nasze włosy są silne i mocne. Jeśli jednak cierpimy na niedobór, szybko zauważymy to po suchości i łamliwości włosów, a nawet po ich wypadaniu. Nie warto bagatelizować tego typu symptomów. Jeśli nie zadbamy o uzupełnienie niedoboru witaminy A, włosy mogą przestać rosnąć a także wypadać całymi garściami.

Jakie produkty powinniśmy spożywać, by uzupełnić poziom retinolu?

  • Wątróbkę
  • Jajka
  • Pomidory
  • Zielone warzywa liściaste
  • Papryka

Jak zatem widać, są to produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, dlatego także wegetarianie bez problemu mogą zadbać o odpowiednią ilość witaminy A w organizmie. Retinol możemy także kupić w płynnej postaci, by dodatkowo wzmocnić włosy od zewnątrz, nie tylko od wewnątrz.

Witaminy z grupy B

Gdy zauważamy, że nasze włosy są w kiepskim stanie, najczęściej myślimy właśnie o niedoborze witamin z grupy B. To one są kojarzone ze zdrowiem skóry, paznokci i właśnie włosów. Nie bez przyczyny. Witaminy z grupy B mają ogromny wpływ na rozwój cebulek i sam wzrost włosa. Przeciwdziałają także łupieżowi oraz chronią włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, chociażby chemii dostarczanej przez nakładane na skórę głowy kosmetyki. Pamiętajmy, że w przypadku tych witamin musimy myśleć całościowo, zapewniając sobie odpowiedni poziom wszystkich witamin z grupy B. Dlatego musimy odrobinę postarać się, by przygotowywane przez nas posiłki były w nie bogate. Co zatem powinniśmy jeść?

  • Witamina B1 (tiamina) - ziarna słonecznika, drożdże, soczewica czerwona, wieprzowina
  • Witamina B2 (ryboflawina) - wątroba, jaja, zarodki pszenne, brokuły, płatki owsiane
  • Witamina B3 (niacyna) - orzechy arachidowe, mięso z kurczaka, otręby, schab
  • Witamina B5 (kwas pantotenowy) - soja, pestki słonecznika, orzechy, sery, awokado
  • Witamina B6 (pirydoksyna) - łosoś, otręby pszenne, kapusta biała, brukselka
  • Witamina B12 - wątroba, jaja, ryby

Jak zatem widać, witaminy z grupy B występują w dużej mierze w mięsie - dlatego ich niedobór, a przez to osłabione włosy są częstą przypadłością wegan i wegetarian, którzy nie dbają o odpowiednią suplementację.

Witamina E

Gdy włosom brakuje siły, odpowiedzialny za to jest brak witamin z grupy B i witaminy A. Jeśli jednak zauważamy brak blasku, wtedy musimy zadbać o uzupełnienie witaminy E. Umożliwia ona lepsze dotlenienie skóry głowy poprzez znaczącą poprawę krążenia krwi. Warto zatem włączyć do swojej diety produkty bogate w tę witaminę, między innymi migdały, nasiona słonecznika, zarodki pszenne, oliwę z oliwek czy kaszę jaglaną.

Natura czy suplementy?

Oczywiście zawsze najlepiej przyjąć, że to produkty naturalne są najlepszym źródłem witamin dostarczanych organizmowi. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w wielu przypadkach witaminy znajdują się w danych posiłkach w naprawdę śladowych ilościach. Dlatego rozsądnym krokiem będzie skorzystanie z odpowiedniej suplementacji. Pamiętajmy przy tym, że witaminy i minerały, tak samo jak wszystkie składniki odżywcze, mogą być przedawkowane. Korzystajmy zatem z suplementów diety rozsądnie i najlepiej konsultując to z dietetykiem lub chociażby z farmaceutą.

Dobrych suplementów, które pozwolą nam zadbać o stan włosów jest naprawdę dużo. Z łatwością znajdziemy także witaminy B complex, A czy E w formie tabletek (chociażby w sklepie ze zdrową żywnością czy sklepach dla sportowców). Warto jednak dokładnie przeczytać skład danego suplementu, gdyż możemy się przekonać, że znajdują się tam wszystkie witaminy, których akurat potrzebujemy. Będziemy mogli wtedy zamiast zażywania kilku tabletek wziąć jedną, która pozwoli nam uzupełnić braki witaminowe.

Witaminy na łysienie

Łysienie jest ogromnym problemem - nie tylko mężczyzn, ale także kobiet, choć nie da się ukryć, że to właśnie panowie cierpią na tę przypadłość znacznie częściej. Radzenie sobie z nim jest ogromnie trudne, gdyż podłoże łysienia może być różne. Czy warto zatem próbować pobudzać cebulki włosa za pomocą witamin? Oczywiście, że tak.

Przede wszystkim odpowiednie zastosowanie będzie miała tu witamina H, tak zwana biotyna. Ona również jest jedną z witamin z grupy B (zwana także witaminą B7). Odpowiada ona za transportowanie cząsteczek siarki do włosów oraz komórek skóry, także skóry głowy. W ten sposób zapobiega łysieniu oraz siwieniu. Znajdziemy ją przede wszystkim w szpinaku i sardynkach.

Witamina D jest kolejną, która wspomaga stan włosa oraz zapobiega ich wypadaniu. Jeśli zauważamy, że włosy są suche i coraz słabsze,to właśnie niedobór tej witaminy może być tego skutkiem. Jednak tylko u mężczyzn (u kobiet takie symptomy daje niedobór witaminy A). W tym przypadku zatem najlepszym sposobem będzie dołączenie do codziennej diety odpowiednich suplementów.

Pamiętajmy także, że na skórę głowy i włosy wpływ ma nie tylko to, co jemy, ale także to, jak o nie dbamy. Witaminy i minerały to tylko jedna ze składowych odpowiedniej pielęgnacji. Musimy pamiętać również o higienie oraz korzystaniu z szamponów i odżywek o odpowiednim dla struktury naszych włosów składzie.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu