Pozytywny wpływ sportu na ludzkie zdrowie i ogólnie rzecz ujmując - na poprawę jakości życia jest niepodważalny. Cieszy fakt, że coraz więcej osób we wszystkich grupach wiekowych podejmuje się walki o stan swojego organizmu i poprawę swojej witalności poprzez ćwiczenia, bieganie, jazdę na rowerze lub gry zespołowe. Niewiele początkujących amatorów czynnego sportu wie dokładnie, jak postępować, by jakikolwiek wysiłek przynosił nie inne efekty od tych pozytywnych. W społeczeństwie przyjął się dziwny pogląd stwierdzający, że suplementy diety, odżywki i innego rodzaju wspomagacze są przeznaczone dla profesjonalistów lub osoby starające się uzyskać nadnaturalne rezultaty treningowe. Z drugiej strony nikogo nie dziwi fakt, że osoba rozpoczynająca swoją przygodę z daną dyscypliną sportu - choćby była to "zwykła", rekreacyjna jazda na rowerze - kupuje profesjonalny, drogi, wysokiej klasy sprzęt i wszelkiego rodzaju gadgety uprzyjemniające i wspomagające treningi. Okazuje się jednak, że wszystkie wymienione wcześniej specyfiki mogą być z powodzeniem wdrażane wraz z każdą fizyczną aktywnością i przyniosą (pod warunkiem, iż będą stosowane z rozsądkiem i pewną dozą wiedzy) jedynie korzystne efekty. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego suplementy w sporcie powinny być przeznaczone również dla początkujących w poniższych akapitach!
Sport bez wspomagania suplementami - czy są to tylko same zalety?
Oczywiście nie chcemy nikogo namawiać do stosowania suplementów dla sportowców przesadnym straszeniem i stwierdzeniami, że bez tego nie będzie żadnych rezultatów, a wysiłek fizyczny przyniesie jedynie same straty. W żadnym wypadku tak nie jest! Nie jest jednak tajemnicą, że przejście z trybu biernego do czynnej aktywności fizycznej, by przyniosło jedynie korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia, powinno być wdrażane z rozsądkiem i troską o minimalizowanie negatywnych skutków. Przede wszystkim należy pamiętać, że organizm po sporym wysiłku fizycznym potrzebuje sporo czasu na regenerację. Również nagłe obciążanie mięśni i stawów, które wcześniej zdążyły odzwyczaić się od jakiegokolwiek większego wysiłku, może kosztować początkującego sportowca urazy mięśniowe (nie zawsze drobne!). Osoby starające się pozbyć zbędnych kilogramów dzięki aktywności fizycznej powinny z kolei pamiętać, że zbyt szybka utrata masy ciała może powodować spore problemy z wątrobą, nerkami i układem odpornościowym pomimo, iż ogólne samopoczucie i sprawność fizyczna wzrosną! Zatem rozpoczynając przygodę ze sportem należy przede wszystkim zadbać o regularny i stopniowo nasilający się plan treningowy w połączeniu z właściwą dietą!
Suplementy i dieta w sporcie
Często bywa tak, że osoba podejmuje się danej dyscypliny sportowej (bieganie, rower, siłownia) w celu pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej z organizmu. Zwykle w takich momentach logika nakazuje jeść mało, wręcz niewiele i ruszać się dużo. Zwykle po kilku treningach okazuje się w takim przypadku, że organizm nie jest wstanie podołać wysiłkowi bez odpowiedniego odżywiania. Pojawiają się nudności, bóle i zawroty głowy, a nawet omdlenia i kontuzje takie jak zerwane więzadła, czy urazy stawów.
Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów konieczna jest odpowiednia dieta. Okazuje się bowiem, że wysiłek fizyczny, niskokaloryczna, ale dostarczająca wszystkich, niezbędnych do życia substancji dieta, może zdziałać cuda. Zbyt mała ilość przyjmowanej energii może jednak przynieść efekty odwrotne (np. efekt jojo) dzięki spowolnieniu przemian metabolicznych. W połączeniu z nadmiernym wysiłkiem, nie da się uzyskać w takim przypadku niczego, co można byłoby nazwać pozytywnym.
Dlatego właśnie do zwykłej diety dołącza się we współczesnym sporcie tak zwane suplementy diety. Odpowiednio dobrane potrafią uzupełnić np. bezpośrednio po treningu braki podstawowych substancji niezbędnych do zdrowego funkcjonowania organizmu człowieka bez dostarczania nadmiaru kalorii.
Białko - podstawowy suplement diety
Chociaż na rynku dostępnych jest całe multum suplementów białkowych, warto sięgnąć po te szybko przyswajalne, czyli produkty wysokiej jakości. Najlepszym i cieszącym się sporą popularnością będzie tu izolat białka serwatkowego, który uzupełni w sposób szybki i bezpieczny niedobory białka po treningu. Jak wiadomo białko jest podstawową substancją budującą większość tkanek żywych organizmów. Co więcej ludzki organizm nie potrafi syntezować samodzielnie białek, a jedynie je przetwarza, dlatego potrzebuje, by mu je nieustannie dostarczać. Dzięki odpowiednim białkowym suplementom diety mięśnie zregenerują się odpowiednio szybko, co zapobiegnie powstawaniu ubytków we włóknach miozyny. Pozbawi to osobę ćwiczącą problemów z bólami po zakwaszeniu mięśni i zminimalizuje ryzyko kontuzji.
Kreatyna - wytrzymałość, masa mięśniowa i odchudzanie!
Wbrew temu co powszechnie się uważa kreatyna nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej. Wręcz przeciwnie! Wspomaga spalanie tłuszczu podskórnego dając w efekcie bezpieczną utratę masy ciała przy jednoczesnej poprawie tak bardzo pożądanej rzeźby. Nie znaczy to, że suplement diety zawierający kreatynę przeznaczony jest wyłącznie dla kulturystów, bo w odpowiednich dawkach, przy zastosowaniu około-treningowym będzie on wskazany również dla początkujących. Kreatyna pomaga również zbudować masę mięśniową i zwiększyć wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny! Duże jej ilości znajdują się co prawda w wołowinie, jednak stosując suplementy diety nie dostarczamy do organizmu tłuszczy i tzw. pustych kalorii.
Gainer - czy tylko dla profesjonalistów?
Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Gainery popularne są wśród osób uprawiających sporty siłowe i przede wszystkim starających się o szybkie i duże przyrosty masy mięśniowej. To rozwiązanie stosowane jest również w przypadku sporej niedowagi. Z powyższego nie należy jednak wyciągać wniosków, iż początkujący sportowcy nie powinni do gry włączać tego suplementu diety. Gainer to wybór dostarczający dużej ilości energii, więc często jest używany jako uzupełnienie lub nawet zastąpienie jednego z posiłków. Oprócz wyższej kaloryczności dostarcza organizmowi także różnych białek, a dzięki odpowiednio zbilansowanym mikroelementom i witaminom zapewnia zdrową i szybką przyswajalność wspomnianych substancji.
Witaminki i elektrolity!
Podczas wysiłku fizycznego wzrasta poziom wydychanej wilgoci. W trakcie treningu ludzie również obficie pocą się, a wraz z potem i procesami metabolicznymi zużywają znacznie więcej niezbędnych do życia i zdrowego funkcjonowania elektrolitów i odwadniając się. Ich spadek i odwodnienie może objawiać się zawrotami głowy, a nawet omdleniami i nudnościami. Warto więc wspomóc trening uzupełnianiem elektrolitów rozpuszczonych w czystej wodzie źródlanej. Również spożywanie nawet dużej ilości warzyw i owoców prawdopodobnie nie będzie w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witamin tak szybko zużywanych podczas wysiłku fizycznego. Dlatego właśnie należy pomyśleć o suplementacji żywienia w odpowiednio dobrane preparaty witaminowe!
Komentarze
Napisz komentarz