Suplementy wspomagające sen.

Dodane przez: . Komentarze: 0 1187

Bezsenność stanowi plagę współczesnych czasów. Według obecnych statystyk, problemy z zasypianiem posiada już co drugi Polak, co czwarty zaś ma borykać się ze zbytnią sennością. Skąd zatem wziął się tak powszechny problem z czymś, co jest dla nas zupełnie naturalne ? Przyczyn bezsenności może być naprawdę wiele : niewłaściwa dieta, niezdrowy styl życia, brak ruchu, czy też stres. W niektórych przypadkach pomóc mogą naturalne metody takie jak chociażby zastosowanie składników, które skracają znacznie czas zasypiania, jak również zapewniają zdrowy i regeneracyjny sen. Poniżej prezentujemy jedne z ważniejszych suplementów, które wspomagają naturalne zasypianie.

Witamina D a bezsenność 

Bezsenność może mieć bezpośredni związek z coraz częściej zdarzającym się niedoborem witaminy D3. Co istotne, ta właśnie witamina odpowiedzialna jest za uczucie znużenia, rozdrażnienia, a także za obniżony nastrój. Według badań przeprowadzonych na Lousiana State University, niedobory witaminy D3 mogą być przyczyną bezdechów nocnych, jak i zaburzeń snu. Co zatem zrobić, aby nie cierpieć z powodu niedoborów witaminy D3 ? Najważniejsze jest codzienne wychodzenie na spacer, celem poddawania skóry działaniu słońca. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie w taki sposób poprzez nasłonecznienie naszej skóry dochodzi do syntezy witaminy D3. Małe ilości witaminy D3 możemy znaleźć także w żółtku, czy też w tłustych rybach. 

Żelazo a bezsenność

Niedobór żelaza to kolejny, najczęściej kobiecy problem, który może wpływać na jakość snu. Niedobór żelaza utrudnia zasypianie, sprawia, że bardzo często budzimy się w nocy. Nasze noce są niespokojne, a sen bardzo płytki. Przy dużych niedoborach może również występować syndrom niespokojnych nóg, który sprawi, że będziemy czuć się zmuszeni do poruszania nogami, gdy położymy się spać, co na pewno utrudni zasypianie. 

Dlaczego niedobory żelaza mają negatywny wpływ na sen ? Wszystko przez zaburzenia produkcji serotoniny i melatoniny, które wpływają bezpośrednio na jakość naszego snu. Biorąc pod uwagę to, co napisano powyżej, warto jest zadbać o właściwą podaż żelaza w codziennych posiłkach. Można znaleźć je w orzechach, wątróbce, fasoli, jagnięcinie, czy w ciemnozielonych roślinach. 

Magnez a kłopoty ze snem 

 Niedobory tego pierwiastka są tak samo powszechne jak niedobory witaminy D, czy też żelaza. Wszystko to powodowane jest dużym stresem i ogromnym tempem codziennego życia. Tymczasem magnez, tym bardziej przyjmowany późnym popołudniem pozwala na wyciszenie układu nerwowego, sprzyja relaksacji, jak i spokojnemu zasypianiu. Ponadto magnez jest niemalże niezastąpiony w obniżaniu poziomu kortyzolu (hormonu stresu), który utrudnia zasypianie. W ostatnim czasie, ku zaskoczeniu badaczy, dowiedziono o antydepresyjnym działaniu magnezu. Chcesz się wyspać ? Zjedz późnym popołudniem ciemne liście warzyw, nasiona, orzechy, fasolę, albo ryby.  

Wapń a bezsenność

Kiedy mówimy o wapnie, większość z nas z pewnością myśli o mocnych zębach i kościach. Tymczasem wapń pełni znacznie powazniejszą rolę. Również w procesie zasypiania. Nie bez powodu dawniej mamy proponowały swoim dzieciom szklankę ciepłego mleka wieczorem, która miała ułatwić zasypianie i pozwolić na zdrowy sen. Mleko bogate jest bowiem w wapń, który pomaga we właściwym wykorzystaniu przez mózg aminokwasu - tryptofanu, który stanowi niezbędny element do produkcji hormonu melatoniny, odpowiadającej za sen i uczucie senności. 

Witaminy z grupy B a bezsenność

Problemy ze snem mogą być także spowodowane niedoborami witamin z grupy B. Dzieje się tak dlatego, ponieważ witaminy z grupy B mają bardzo ważny wpływ na właściwą pracę układu nerwowego. Są to zwłaszcza witaminy B12, B9, B6, B5 i B3, które stanowią niezbędny element do wytwarzania melatoniny, która kieruje dobowym cyklem człowieka. Witaminy z grupy B można znaleźć w drobiu, wątróbce, szpinaku, jajkach, pestkach, czy też w orzechach. 

Witamina E, a problemy ze snem

Witamina E nazywana witaminą młodości to bardzo ceniony przeciwutleniacz, który jest niezbędny do właściwego funkcjonowania. Przeprowadzone badania pokazały, że jest ona niezbędna zwłaszcza w przypadku kobiet. Dzięki niej radzimy sobie z uderzeniami gorąca i nocnymi potami w trakcie menopauzy. Może pomagać również w pokonaniu problemu niespokojnych nóg. Witaminę E znajdziemy bez problemu w rybach, nasionach, orzechach, czy w ciemnych zielonych liściach. 

Rumianek, a problemy ze snem

Rumianek jest bardzo znanym, a zarazem powszechnie stosowanym ziołem, które ma mnóstwo zastosowań. Jednym z bardziej znanych jest jego działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Rumianek jest również bogaty w magnez i wapń. 

Podsumowując powyższe warto zauważyć, że problemy ze snem są zdecydowanie jedną z bardziej powszechnych przypadłości w dzisiejszych czasach. Życie w ciągłym stresie, brak czasu na cokolwiek, nie pozwala nam na swobodne zasypianie, a tym bardziej na długi sen. Czasami wystarczy zastosować naturalne metody, a niekoniecznie sięgać po środki farmakologiczne. Pośród suplementów, które ułatwiają zasypianie można wymienić między innymi rumianek, wapń, magnez, żelazo, witaminy z grupy B, czy witaminę D. 




 

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu