Trening funkcjonalny – na czym polega i jakie niesie korzyści?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 933

Trening funkcjonalny opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach, które uruchamiają różne grupy mięśni. Ma na celu zwiększyć wydolność naszego organizmu i sprawić, że będziemy o wiele bardziej odporni i szybsi. Dzięki niemu: nasze mięśnie będą silniejsze, a my będziemy bardziej zwinni. Łączy w sobie różne typy ćwiczeń, które wykonujemy w równym tempie. Cały trening odbywa się przy praktycznie maksymalnym tętnie i trwa nawet połowę krócej od treningu aerobowego.

Przykładowy trening funkcjonalny

Rozgrzewka – wymachy rąk i nóg, podskoki

Pajacyki - np. 20

Wskakiwanie i zeskakiwanie ze skrzyni

Skakanie na skakance

Trening z linami – poruszanie nimi tak, by falowały

Wykroki z hantlami w dłoniach

Rozciąganie

Jakie korzyści daje trening funkcjonalny?

Wykonywanie treningu funkcjonalnego przynosi szereg pozytywnych skutków dla naszego zdrowia i procesu budowania wymarzonej sylwetki. Przede wszystkim wpływa na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto wspiera procesy przemiany materii, wzmacnia wszystkie partie mięśni, znacznie rzeźbi sylwetkę i zwiększa naszą wytrzymałość, dzięki czemu stopniowo będzie rosła nasza wydolność, a treningi będą dłuższe i bardziej intensywne. Trening funkcjonalny powoduje przyspieszenie tętna, które skutkuje z kolei szybszym wchłanianiem składników odżywczych i tlenu do naszych narządów

Trening funkcjonalny - dla kogo?

*dla osób, które chcą szybko zrzucić tkankę tłuszczową

* dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją wytrzymałość

* dla osób, które nie mają dużo czasu na efektywny trening

* dla aktywnych osób, które lubią różnorodne ćwiczenia

Może on być wykonywany jako dopełnienie treningu siłowego albo jako osobne ćwiczenia na polepszenie naszego metabolizmu. Sprawdzą się na poranny rozruch, byśmy szybciej się obudzili i z łatwością rozpoczęli swój dzień. 

Trening funkcjonalny - komu nie jest zalecany?

Powinny uważać na niego osoby z dużą nadwagą, ponieważ może sprawić, iż stawy zostaną nadmiernie obciążone. W takiej sytuacji wykonywanie podskoków warto zamienić na wchodzenie po schodach lub podeście.

Dobrym pomysłem będzie włączenie także brzuszków, które świetnie sprawdzą się na wyrzeźbienie mięśni skośnych brzucha. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu