Współcześnie temat różnego rodzaju aktywności fizycznej oraz wszystkich związanych z nią aspektów - stał się niezwykle popularny. Każdy z nas marzy o smukłej, idealnie wyrzeźbionej, dobrze odżywionej oraz pozbawionej zbędnej tkanki tłuszczowej sylwetce. Szczególnym punktem, który wydaje się niezwykle istotny dla wszystkich chcących rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną – są nogi. Bardzo często szukamy odpowiedzi na tematy związane z ich wyglądem, budową oraz specyfiką – marzymy o szczupłych, pięknych nogach, ponieważ na całym świecie są one bardzo istotnym atutem, wyznacznikiem atrakcyjności.
Jak przygotować się do treningu nóg?
Rozpoczynając pracę nad nogami, musimy pamiętać, że nie będzie to krótki i mało wymagający proces, wręcz przeciwnie. Musimy uzbroić się w cierpliwość oraz cechy takie jak: precyzja, dokładność, regularność. W treningu nóg niezwykle ważne jest, aby nie skupiać się tylko i wyłącznie na konkretnych, pojedynczych mięśniach znajdujących się w kończynie - lecz na wszystkich, bez wyjątku. Należy podkreślić, że kręgosłup oraz nogi, to podstawa naszego ciała, to dzięki nim jesteśmy w stanie w ogóle funkcjonować, poruszać się, egzystować, dlatego niezwykle ważna jest dbałość o ich podstawowe struktury.
Rozpoczynamy od rozgrzewki, zawsze, od tej reguły nie ma odstępstwa, dzięki niej zmniejszamy ryzyko wystąpienia jakichkolwiek kontuzji, urazów – rozgrzewamy organizm, przygotowujemy mięśnie do sukcesywnej i efektownej pracy. Początki bywają bardzo trudne, a sam trening nóg jest dość wymagający lecz nie należy się poddawać, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie osiągać spektakularne i wymarzone efekty – poza tym z czasem będzie przecież łatwiej.
Jakie ćwiczenia wybrać i jak je wykonywać?
Trening zaczynamy od małych obciążeń, zwiększając je wraz ze stopniowym wzrostem poziomu zaawansowania. Zastosowanie zbyt dużych ciężarów, obciążeń podczas treningu, może skutkować przetrenowaniem, przeciążeniem organizmu – a w konsekwencji – urazami, kontuzjami, bólem stawów oraz ich deformacją lub upośledzeniem. Dla osób początkujących poleca się ćwiczenia, które mają na celu przystosowanie organizmu do tego rodzaju wysiłku oraz przyzwyczajenie samych mięśni nóg – do rozpoczęcia sukcesywnego procesu ich kształtowania.
Do rodzajów początkowej aktywności fizycznej, należą takie ćwiczenia jak: różnego rodzaju przysiady ze sztangą na plecach – w 4 seriach po 15 powtórzeń (bardzo ważne jest, aby kolana znajdowały się na wysokości stóp), martwy ciąg na prostych nogach, wyprosty nóg w pozycji siedzącej, bądź ugięcia nóg w pozycji leżącej, wykroki tzw. chodzone z obciążeniem lub bez – również w 4 seriach, tak jak pozostałe ćwiczenia, ale po 40 wykroków.
Niezwykle ważne jest, aby przed rozpoczęciem przygody z aktywnością fizyczną, posiadać podstawową wiedzę na temat specyfiki treningu, który chcemy zacząć wykonywać, a zwłaszcza rodzaju ćwiczeń i sposobu ich realizacji. Dzięki temu będziemy w stanie ochronić swoje zdrowie, swój organizm oraz uniknąć zbędnych negatywnych aspektów oraz konsekwencji, które mogą mieć miejsce, jeśli nie zadbamy odpowiednio o precyzję, dokładność oraz higienę treningu.
Komentarze
Napisz komentarz