Trening pleców – podstawy

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 977

Warto podkreślić, że mięśnie grzbietu – są jednymi z najważniejszych elementów naszego ciała, a jednocześnie najtrudniej jest je wytrenować. Stanowią one swoisty pancerz ochronny dla kręgosłupa, stabilizują postawę, a także są aktywne podczas każdej pojedynczej czynności wykonywanej w ciągu dnia. Nie trzeba więc zbyt długo przekonywać, jak wielkie znaczenie ma fakt, by były one sprawne, poprawnie rozwinięte i silne. Aby tak się stało, niezbędna jest zdrowa, zbilansowana dieta oraz odpowiedni trening, który będzie wymagał nie tylko precyzji, skupienia i regularności, ale także wiedzy, która jest potrzebna, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, a także uniknąć kontuzji.

Trening pleców - jak  go wykonywać?

Trzeba pamiętać, że trening pleców (w rzeczywistości angażujący niemalże wszystkie mięśnie ciała) jest jednym z bardziej skomplikowanych i wymagających rodzajów wysiłku. Źle wykonywany, może doprowadzić do upośledzenia tkanki mięśniowej, a nawet do kalectwa, dlatego niezwykle istotne jest, aby wykonywać go w pełni świadomie i przede wszystkim – poprawnie. 

Do grupy najskuteczniejszych ćwiczeń na mięśnie pleców, należą między innymi: podciąganie na drążku (nachwytem), wiosłowanie sztangą (podciąganie sztangi, odbywające się w opadzie tułowia), unoszenie tułowia z opadu (na ławce rzymskiej), przyciąganie drążka do bioder z wyprostowanymi ramionami (wyciągu górnego, bądź linek), przyciąganie hantla w klęku podpartym na poziomej ławce.

Wykonując trening pleców, trzeba niezaprzeczalnie posiadać przede wszystkim wiedzę na temat rodzaju podejmowanego wysiłku, a także jego konsekwencji. Wszystkie ćwiczenia powinny odbyć się zgodnie z zasadami, a ich efekty utrwalane za pomocą zdrowej diety, a także powtarzalności. Powinniśmy pamiętać, że tylko i wyłącznie poprzez własną świadomość podejmowanych działań, jesteśmy w stanie zapewnić sobie (swojemu organizmowi) niezbędne bezpieczeństwo. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w kontekście mięśni grzbietu, nierozerwalnie połączonych z kluczowymi dla nas narządami ruchu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu