Treonina – właściwości i zastosowanie

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 2129

Treonina to z pewnością jeden z mniej popularnych aminokwasów. Ma ona jednak ciekawe właściwości, o których warto dowiedzieć się nieco więcej. Przekonaj się, za co odpowiada treonina, w jaki sposób wpływa na organizm i gdzie można ją znaleźć!

Treonina– co to jest?

Treonina, czyli kwas α-amino-β-hydroksymasłowy, to organiczny związek chemiczny, a dokładniej aminokwas. Nie jest ona syntetyzowana w organizmie człowieka, dlatego powinna być dostarczona wraz z pożywieniem. Najlepsze źródła treoniny to twaróg, drób, ryby, mięso, mleko, żelatyna, jaja, soczewica i inne suche rośliny strączkowe, a także ziarna sezamu. Co ciekawe, treonina jest jednym z aminokwasów, występujących w skórze, chroniąc ją przed odwodnieniem.

Właściwości treoniny

Podobnie jak inne aminokwasy egzogenne, treonina charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum działania i wpływa na organizm w sposób kompleksowy. Jedną z cennych właściwości treoniny jest jej wpływ na skórę. Jako że znajduje się ona w naskórku, pełni tam istotną rolę. Przede wszystkim treonina dba o odpowiednie nawilżenie skóry oraz o to, aby nie doszło do odwodnienia. Zapobiega tym samym przesuszaniu, nierzadko skutkującemu zaczerwienieniom i problemom z cerą. Oprócz nawilżenia, treonina dba o to, aby skóra była aksamitnie gładka. Co ważne, treonina może opóźniać procesy starzeniu – bierze ona udział w produkcji kolagenu i elastyny, które zapewniają skórze młody wygląd. Aby osiągnąć ten efekt, należy zapewnić sobie dużą podaż treoniny z pożywieniem.

Kolejną cenną właściwością treoniny jest łagodzący wpływ na układ nerwowy. To właśnie treonina dba o to, aby w obrębie tego układu zachowana została równowaga. Poprawia ona pamięć i koncentrację, a także zmniejsza uciążliwe uczucie zmęczenia.Czynniki, które niekorzystnie wpływają na układ nerwowy, takie jest nieustanny stres, niewystarczająca ilość snu czy nadmiar bodźców sprawiają, że może on być mocno przeciążony. Z pomocą przychodzi tu treonina, która szybko wprowadza układ nerwowy w stan spokojnej równowagi.

Oprócz tego treonina ma o wiele więcej właściwości, które dotyczą różnych aspektów funkcjonowania organizmu. Może ona przyczyniać się do wzmacniania szkliwa zębów, do regulowania pracy tarczycy, do poprawy metabolizmu składników odżywczych w układzie pokarmowym czy metabolizmu tłuszczów w wątrobie. Dodatkowo treonina wpływa pozytywnie na układ immunologiczny, zwiększając odporność. Sportowcy, w szczególności kulturyści, docenią treoninę za to, że sprzyja ona utrzymaniu odpowiedniej zawartości białek.

Niedobory treoniny i ich skutki

Z uwagi na fakt, że treonina jest aminokwasem endogennym, w organizmie mogą wystąpić jej niedobory. Dieta, która jest uboga w produkty zawierające treoninę, powinna zostać jak najszybciej uzupełniona o produkty takie jak twaróg, ryby, jaja czy soczewica.

Jedną z najłatwiej rozpoznawalnych oznak niedoborów treoniny jest depresja czy zaburzenia nerwowe, a także permanentnie podwyższone napięcie psychiczne. Badania wskazują, że obniżony poziom treoniny często występuje u osób, cierpiących na depresję. Inne skutki niedoboru treoniny to między innymi nadmierne pobudzenie emocjonalne, problemy z metabolizmem białek, problemy z przyswajaniem składników odżywczych z pożywienia, stłuszczenie wątroby czy nieestetycznie wyglądająca, mocno przesuszona cera. U dzieci z niedoborem treoniny mogą wystąpić zahamowania wzrostu.

Co bardzo ważne, dieta bogata w produkty zawierające treoninę nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Nadmiar tego aminokwasu nie jest w żaden sposób niebezpieczny. Z tego powodu warto wprowadzić do swojego menu jak najwięcej produktów, które wyróżniają się dużą zawartością treoniny, która – choć nie cieszy się tak wielką popularnością jak ine aminokwasy – odgrywa w organizmie niezwykle ważną rolę.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu