Współcześnie, bardzo często zapominamy, jak ważne jest zdrowie i równowaga psychiczna. Bagatelizujemy fakt, iż coraz większy odsetek ludzi na całym świecie boryka się ze stanami depresyjnymi. Należy zaznaczyć, że niezwykle ważną rolę w depresji – odgrywa właśnie sposób, w jaki się odżywiamy. W tego rodzaju przypadkach najbardziej pomocny będzie – tryptofan, który jest podstawowym aminokwasem, wytwarzającym różnorodne połączenia oraz przemiany, zachodzące w organizmie.
Tryptofan - charakterystyka
Substancja ta nie jest wytwarzana w sposób naturalny przez nasz organizm, jednak odgrywa w nim szczególną rolę, dlatego tak ważne jest jej dostarczenie. Właściwości tryptofanu są nierozerwalnie związane ze stanem kondycji psychicznej, a także samopoczuciem. Jest to spowodowane faktem, iż ten aminokwas, to bogate źródło serotoniny, czyli jednostki odpowiadającej za odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego.
Substancja wykorzystywana jest jako swoista oraz niezwykle skuteczna pomoc w leczeniu stanów lękowych, depresyjnych, ale również bezsenności, czy też w przypadku dużego poziomu stresu. W sposób niezwykle znaczący wspomaga organizm w walce z nieprzyjaznymi oraz niekomfortowymi dla niego zjawiskami, stanami związanymi bezpośrednio z psychiką.
Co więcej, tryptofan wytwarza melatoninę, która odpowiada za dobry, głęboki sen oraz proces tzw. czuwania. Poza tym ma dość istotny wpływ na przemianę materii, ponieważ znacznie zmniejsza poziom apetytu, a także – produkuje hormon wzrostu i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Warto wiedzieć, że tryptofan jest określany – „hormonem szczęścia”.
Jego źródłem są przede wszystkim produkty bogate w białko (twaróg, żółte sery, mleko, mięso drobiowe, ryby). Ponadto aminokwas ten możemy dostarczyć do organizmu, także poprzez wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe, owoce (banany, ananasy) czy szpinak.
Warto dbać o równowagę psychiczną naszego organizmu, albowiem stanowi ona jego fundament. Dzięki poprawnie działającej psychice, człowiek zdolny jest do prawidłowego funkcjonowania oraz efektywnego działania. Jej zaburzenie lub upośledzenie natomiast, sprawi, że stanie się on bezproduktywny, ponieważ zaburzona zostanie jego naturalna równowaga.
Komentarze
Napisz komentarz