Tyrozyna - niezbędnik organizmu o wszechstronnym zastosowaniu

Dodane przez: . Komentarze: 0 3040

Tyrozyna - niezbędnik organizmu o wszechstronnym zastosowaniu

Tyrozyna to jeden z aminokwasów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaś aminokwas to podstawowy budulec białka mięśniowego. Często spotyka się określenie l-tyrozyna. Oznacza to lewoskrętny izomer tego związku, który jest dostarczany organizmowi wraz z pożywieniem. Lecz może być też uzupełniany odpowiednim suplementem diety. Jakie korzyści może przynieść stosowanie tyrozyny a jakie mogą wystąpić skutki uboczne? Gdzie szukać tyrozyny - zarówno w pożywieniu oraz w suplementacji? Dla kogo tyrozyna będzie odpowiednia, a dla kogo jest nie wskazana? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.

Tyrozyna dieta - pożywienie bogate w tyrozynę

Podstawą dostarczania do organizmu tyrozyny, jest właściwa dieta. Dieta, dostarczająca tyrozynę jest oparta na żywności bogatej w białko. Dlatego przede wszystkim tyrozynę możemy dostarczyć do organizmu wraz z takim pożywieniem, jak: mięso, drób, ryby, jajka, warzywa strączkowe, orzechy czy przetwory mleczne. Wśród przetworów mlecznych tyrozynę można znaleźć w serach, zwłaszcza w serze parmezan. Poza tym tyrozyna występuje w nasionach soi, pestkach dyni, czerwonej soczewicy, grochu czy sezamie. 

Tyrozyna zalety, tyrozyna korzyści, czyli jaki wpływ tyrozyna ma na nasz organizm

Istnieje kilka zalet tyrozyny, które powodują sprawniejsze funkcjonowanie organizmu. Dzięki temu tyrozyna może być stosowana przez różne osoby, zależnie od indywidualnych potrzeb. Poniżej znajdują się najważniejsze korzyści, wynikające ze stosowania tyrozyny.

Prekursor dopaminy i noradrenaliny

Tyrozyna jest prekursorem istotnych neuroprzekaźników, czyli dopaminy i noradrenaliny. Neuroprzekaźnik to cząsteczka, która umożliwia przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi. Pod wpływem pewnych zmian enzymatycznych, z tyrozyny wytwarza się dopamina. Natomiast z dopaminy powstaje noradrenalina. Zarówno dopamina, jak i noradrenalina są odpowiedzialne za prawidłowe samopoczucie psychiczne i fizyczne człowieka. Oba neurotransmittery są wytwarzane przede wszystkim w sytuacji stresowej czy wzmożonego wysiłku psychicznego i fizycznego. Działanie tych neuroprzekaźników jest następujące:

  • Dopamina - uspokaja, zapewnia lepszą pamięć, powoduje bardziej intensywne odczuwanie przyjemności, koordynuje prace mięśni, reguluje wytwarzanie hormonu wzrostu.
  • Noradrenalina - podnosi poziom energii, motywuje do działania, przyspiesza bicie serca, zwiększa ciśnienie krwi, usprawnia koncentrację oraz wyostrza pamięć. 

Zwalcza stres

Wykazano, że w sytuacji stresowej poziom noradrenaliny spada. Tyrozyna działa w tym przypadku zapobiegawczo. Tyrozyna wspomaga wytwarzanie noradrenaliny, dzięki czemu stres zostaje zniwelowany. 

Ma pozytywny wpływ na ADHD?

Niektóre z badań wykazują, że tyrozyna pozytywnie wpływa na ADHD. Wśród większości osób zmagających się z ADHD, którym podawano tyrozynę - zaobserwowano wyciszenie oraz lepszą koncentrację. Jednak po pewnym czasie te korzyści zostały zahamowane. Można więc stwierdzić, że tyrozyna do pewnego stopniu niweluje zachowanie osób z ADHD. Dalsze działanie tyrozyny na ADHD wymaga kolejnych badań. 

Pomaga radzić sobie z depresją

Dopamina jest nazywana hormonem szczęścia. Skoro tyrozyna wspomaga wytwarzanie dopaminy - może mieć ona również zastosowanie u osób zmagających się z depresją. Działanie tyrozyny może bowiem mieć korzystne skutki w przypadku poprawy humoru. 

Wspomaga syntezę hormonów tarczycy

Tyrozyna działa także wspomagająca podczas syntezy hormonów tarczycy. Zaś hormony tarczycy są odpowiedzialne za prawidłowe przemiany metaboliczne, zachodzące wewnątrz całego organizmu. Poprzez działanie tyrozyny usprawnione zostaje wchłanianie glukozy oraz rozpad tłuszczów, następuje także regulacja pracy hormonów płciowych oraz zwiększenie płodności. Niedobór tyrozyny może wywoływać niedoczynność tarczycy. Zaś niedoczynność tarczycy będzie się objawiała nieustającym zmęczeniem oraz wzrostem masy ciała. 

Bierze udział w produkcji melaniny

Melanina jest barwnikiem decydującym o kolorze skóry bądź włosów. Tyrozyna bierze udział w produkcji melaniny poprzez enzym tyrozynazy. Dzięki temu chroni skórę przed niekorzystnym działaniem promieni ultrafioletowych oraz ułatwia opalanie. 

Poprawia koncentrację oraz sprawność intelektualną

Tyrozyna działa wspomagająco na funkcje poznawcze, szczególnie w przypadku trudności z koncentracją oraz z zapamiętywaniem informacji. Tyrozyna pozytywnie wpływa na organizm zwłaszcza w przypadku sytuacji, wymagających dużego obciążenia funkcji poznawczych, np. w pracy czy w szkole. Zapewnia wtedy lepszą sprawność intelektualną, szybsze zapamiętywanie oraz odpowiednią koncentrację.

Wspomaga odchudzanie

Wykazano, że tyrozyna w pewien sposób ogranicza apetyt. Poza tym, dzięki tyrozynie wytwarzana jest noradrenalina. Ten neuroprzekaźnik wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Stąd przekonanie, że tyrozyna może działać wspomagająco podczas odchudzania.

Tyrozyna a sport

Suplementacja diety w tyrozynę jest często wykorzystywana przez sportowców. Okazuje się bowiem, że tyrozyna ma korzystny wpływ na odpowiednią kondycję człowieka. Dzięki udziale tyrozyny w pracy neuroprzekaźników, usprawniony zostaje odbiór bodźca treningowego podczas wykonywania ćwiczenia. Poprzez takie działanie tyrozyny, proces modelowania sylwetki będzie znacznie szybszy. Tyrozyna wpływa także na syntezę noradrenaliny. Noradrenalina zaś bierze udział w spalaniu tkanki tłuszczowej. To wszystko prowadzi, że droga do zyskania wymarzonej sylwetki jest o wiele sprawniejsza. 

Niedobór tyrozyny - objawy

Istnieje kilka objawów, które mogą być podstawą tego, aby sądzić, że w naszym organizmie brakuje tyrozyny. Najważniejsze z nich to: zaburzenia hormonalne (przede wszystkim niedoczynność tarczycy), obniżony nastrój, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, zwiększona podatność na stres, wzmożone stany lękowe, drażliwość, pogorszenie orientacji w przestrzeni czy zachowania agresywne. 

Kiedy stosować suplement tyrozyny? Dla kogo tyrozyna będzie odpowiednia?

  • Tyrozynę można stosować doraźnie w sytuacji dużego stresu i wzmożonej pracy funkcji poznawczych, np. w przypadku ważnego egzaminu czy wystąpienia publicznego. Tyrozyna będzie zatem odpowiednia dla osób, stykających się ze stresującymi sytuacjami.
  • Tyrozynę można stosować w stanach przemęczania oraz podczas okresu wzmożonego wysiłku. Tyrozyna będzie więc odpowiednia dla osób przemęczonych lub mających do czynienia z intensywnym wysiłkiem, np. w przypadku sportowców.
  • Tyrozyna może być stosowana przez osoby regularnie korzystające z solarium lub kąpieli słonecznych, szczególnie w okresie letnim.
  • Tyrozyna jest również zalecana osobom otyłym, szczególnie podczas procesu odchudzania.
  • Tyrozyna może  być wykorzystywana przez osoby, które chcą wzmocnić swój organizm i niwelować przemęczenie.

Tyrozyna przeciwwskazania, czyli kto nie może stosować tyrozyny?

Nie zaleca się stosowania tyrozyny osobom, które mają zbyt wysoki poziom dopaminy. Poza tym, tyrozyny nie mogą stosować osoby chore na czerniaka. Tyrozyna nie jest również wskazana dla kobiet w ciąży oraz karmiących. Stosowanie tyrozyny należy dokładnie skonsultować z lekarzem w przypadku choroby tarczycy, choroby Parkinsona, nadciśnienia tętniczego czy migreny. Te osoby powinny być ostrożne w przypadku stosowania tyrozyny. 

Tyrozyna - jaki suplement wybrać?

Kiedy dieta bogata w tyrozynę nie wystarcza, warto sięgnąć po suplement diety. Podczas podejmowania decyzji, jaki suplement tyrozyny wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim dobrze jest wybrać sprawdzony produkt, który jest chętnie stosowany przez innych. Poza tym, produkt musi być też skuteczny. Takim sprawdzonym i skutecznym suplementem jest Real Pharm. Produkt Real Pharm suplement tyrozyny można stosować z gwarancją efektywności. 

Tyrozyna dawkowanie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecana dzienna dawka tyrozyny wynosi 14 mg/kg masy ciała. Nie należy jednak spożywać większej ilości niż 10 g tyrozyny dziennie. Może się to okazać zbyt silne w działaniu i spowodować wystąpienie pewnych skutków ubocznych. Dawkowanie tyrozyny powinno być zawsze odpowiednio skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą, tak aby było dokładnie dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby. 

Wady tyrozyny - tyrozyna działania niepożądane, tyrozyna skutki uboczne

Jak każdy lek, tyrozyna może powodować pewne skutki uboczne. Jednak należy pamiętać, że wystąpienie skutków ubocznych może być przede wszystkim związane z niewłaściwym stosowaniem leku. Dlatego nie należy stosować większej niż zalecana dawki leku. Nie należy również stosować leku w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Zaś w przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i również skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Najczęstsze skutki uboczne stosowania tyrozyny to: nasilenie niepokoju, bóle stawów, bóle głowy,  nudności czy zgaga. Ciekawym zjawiskiem jest także to, że u niektórych osób tyrozyna może powodować odwrotny efekt niż zamierzono - tzn. zmniejszenie energii czy zmęczenie. Badania w tej kwestii są nadal prowadzone. 

Podsumowanie

Można więc stwierdzić, że tyrozyna to niewątpliwie jeden z najważniejszych związków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stosowanie tyrozyny wykazuje wszechstronne korzyści dla człowieka. Są to przede wszystkim: wspomaganie wytwarzania dopaminy i noradrenaliny, skuteczna walka ze stresem oraz depresją, pomoc w prawidłowym działaniu hormonów tarczycy, udział w produkcji melaniny, poprawa funkcjonowania poznawczego oraz pomoc w procesie odchudzania. Dopamina może być stosowana zależnie od indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim jest wykorzystywana przez osoby odchudzające się; sportowców, prowadzących intensywne treningi; osoby często się opalające; a także osoby zmagające się ze stresem czy depresją. Warto też pamiętać o tym, aby wybrać sprawdzony suplement tyrozyny, jakim jest marka Real Pharm. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dzięki temu korzyści ze stosowania leku będą z pewnością zadowalające. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu