W jaki sposób kreatyna wzmacnia siłę?

Dodane przez: . Komentarze: 0 991

Osoby regularnie uprawiające sport powinny być doskonale zaznajomione z pojęciem kreatyna. Ta wyjątkowa substancja w znaczący sposób przyczynia się szybszego otrzymywania rezultatów z regularnych, ciężkich i intensywnych treningów. Tkanka mięśniowa do wzrostu potrzebuje obecności kluczowych związków chemicznych. Z ich pomocą dochodzi do szybszego jej rozrostu a treningi stają się proporcjonalnie, do jej obecności, efektywniejsze. Wymarzona sylwetka staje się łatwiej osiągalna a satysfakcja czerpana z wykonywanych czynności nieustannie wzrasta. Kreatyna bezdyskusyjnie wykazuje działanie wzmacniające organizm, co przekłada się na uzyskiwane rezultaty z wykonywanych ćwiczeń.

Co to jest kreatyna?

Kreatyna jest jedną z głównych substancji w większości dostępnych na rynku suplementów diety dostępnych dla sportowców, co podkreśla jej wagę dla organizmu. Ilość przyjmowanej kreatyny powinna być dostosowana do wielu czynników, ponieważ przedawkowanie jej przyjmowania może nieść za sobą negatywne skutki dla ogólnej kondycji organizmu, szczególnie u osób przewlekle zmagających się z chorobami nerek oraz wątroby. 

W skład kreatyny wchodzą trzy kluczowe aminokwasy, tj: 

  • arginina,
  • glicyna,
  • metioniny

Ludzki organizm posiada zdolność jej produkcji, która zachodzi w szczególności w wątrobie. Z uwagi na jej funkcję, jest przetransportowana wraz z krwią, do każdej komórki mięśniowej. W tym miejscu zachodzi jej połączenie z fosforanem, tworząc związek chemiczny o nazwie fosfokreatyna. Fosfokreatyna w wyniku rozkładu tworzy energię, która wykorzystywana jest przez mięśnie. Ogół tych reakcji uzyskał nazwę szlaku ATP-PC. Jest on szczególnie istotny do produkowania energii w czasie wykonywania bardzo intensywnych ćwiczeń o maksymalnej długości 6 sekund. 

Kreatyna pozwala na wytworzenie niezbędnej energii w momentach ponad przeciętnie intensywnego wysiłku. Stanowi zapas energetyczny, który pozwala na stworzenie odpowiednich warunków do kontrolowanego i zamierzonego rozrostu tkanki mięśniowej. Umożliwia to wzmocnienie organizmu w momentach słabości oraz przeciwdziała naturalnym procesom blokowania mięśni przez wysiłkiem. 

Skąd organizm może czerpać kreatynę?

Pozyskiwanie kreatyny przez ludzki organizm może odbywać się w dwojaki sposób. W pierwszej kolejności każdy ludzki organizm posiada zdolność do samodzielnego metabolizowania kreatyny. Nie umniejsza to jednak znaczeniu dostarczania kreatyny z zewnątrz. W tym celu należy rzetelnie dobierać składniki diety z uwagi na fakt, że w większości pokarmów znajduje się w bardzo znikomej ilości. Stanowi to bezdyskusyjną podstawę do rozważenia rozpoczęcia przyjmowania suplementów diety, które w swoim składzie posiadają kreatynę. Dotyczy to szczególnie osób aktywnych fizycznie, ponieważ w ich przypadku prawie niemożliwe by było uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na kreatynę  wyłącznie poprzez dietę oraz zdolność do samodzielnej produkcji. Przyjmowanie suplementów powinno być rzetelnie przemyślane a wybór odpowiedniego suplementu diety powinien być uwarunkowany indywidualnym doborem specyfiku, które spełnia wszystkie normy i zawiera rzeczywiście przedstawione ilości substancji. 

Co można zyskać poprzez właściwą suplementację kreatyną?

Kreatyna właściwie przyjmowana przez organizm pozwala w znacznym stopniu polepszyć pracę ciała w momentach intensywnego wysiłku. Działanie kreatyny pozwala na:

  • zwiększenie ilości posiadanej w mięśniach fosfokreatyny. Stanowi to źródło dodatkowej energii w momentach zwiększenia intensywności wykonywanych ćwiczeń. Pozwala to na rozwój tkanki mięśniowej, która jednocześnie zyskuje doskonałe źródło niezbędnej energii. Umożliwia zwiększenie intensywności oraz długości treningów. 
  • zgromadzenie dodatkowej ilości wody w każdej komórce z uwagi na zwiększenie przenikania wody przez posiadane błony komórkowe. Dochodzi do wzrostu masy komórek bez dodatkowego gromadzenia tkanki tłuszczowej. Dodatkowa ilość wody, która zawarta jest w mięśniach pozwala na zwiększenie produkcji białek, co pozwala osiągnąć zaplanowany rozrost, poddanych treningowi, mięśni oraz zwiększyć wydajność ich pracy.
  • zmniejszenie jonów wodorowych zawartych w mięśniach. W ten sposób dochodzi do pomniejszenia kwasowości mięśni. Umożliwia to zwiększenie produkcji kwasu mlekowego, w trakcie treningu.

Czy intensywny rozrost oraz praca mięśni byłaby możliwa bez kreatyny?

Zdolność organizmu do samodzielnej produkcji kreatyny przez organizm najlepiej podkreśla istotę jej działania. Wykonanie intensywnego treningu nie byłoby możliwe, gdyby organizm nie posiadał zgromadzonej dodatkowej ilości energii, którą wykorzystuje w kluczowych momentach. Dostarczenie kreatyny pozwala zwiększyć intensywność treningów, co skutkuje zwiększeniem siły w mięśniach, które stopniowo przyzwyczajają się do wykonywania cięższej pracy. Niemożliwe do wykonywania ćwiczenia wraz z upływem czasu stają się przeciętne proste, dzięki rozrostowi mięśni. Bezdyskusyjnie, przyjmowanie kreatyny pozwala zwiększyć siłę skumulowaną w mięśniach. Ten fakt jest poparty jej zróżnicowanym działaniem na organizm.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu