Suplementy diety dostępne są w wielu formach, które umożliwiają ich aplikacji. Co ciekawe, wciąż krąży wiele mitów nad wyższości jednej formy nad drugą, które często nie mają jednak naukowego wytłumaczenia. Niekiedy nawet pozbawione są sensu. Wiele osób uważa m.in. że kreatyna w proszku jest lepsza niż ta w kapsułkach. Czy rzeczywiście tak jest? W jakiej formie zatem najlepiej przyjmować suplementy? Lepiej sprawdza się proszek czy kapsułki.
Różnorodność form suplementów diety
Tak naprawdę siła działanie danej substancji nie powinna być zależna od formy jej podawania. W praktyce więc forma suplementu - proszek czy kapsułki nie ma większego znaczenia z punktu widzenia efektywności jego działania. Zdarza się jednak, że formy tabletkowe suplementów, w szczególności, gdy są podawane w dużych dawkach (tak jest w przypadku aminokwasów całodziennych) mogą stanowić spore spore obciążenie dla żołądka. Niekiedy również nie ulegają one całkowitemu rozłożeniu w przewodzie pokarmowym człowieka. W sieci spotkać się można z wieloma opiniami osób, które twierdzą, że nie trawią suplementów w tabletkach w całości i po prostu je wydalają.
W przypadku suplementów diety podawanych w kapsułkach takiego ryzyka już jednak nie ma. Żelatyna, z której są wykonane ulega bowiem szybkiemu rozpuszczeniu i uwolnieniu ulegają składniki aktywne. Okazuje się więc, że kapsułki są formą proszku, ale zamkniętą w łatwo rozpuszczalnej otoczce, która pozwala na łatwe odmierzenie stosownej dawki suplementu. Suplementy w kapsułkach mają jednak i swoje wady. Przede wszystkim, gdy są przyjmowane często, powodują tzw. odbijanie się ich składnikami. Tymczasem wiele z nich ma nieprzyjemny smak i aromat. Często suplementy mają i inne nieprzyjemne właściwości np. te z dodatkiem wyciągu z pieprzu kajeńskiego.
Na przestrzeni kilku ostatnich lat suplementy kapsułkowe w zasadzie wyparły formy tabletkowe. To informacja pozytywna, bo są od nich znacznie bardziej korzystne dla przewodu pokarmowego, a przy okazji o wiele łatwiej się je połyka. W razie problemów można również taką kapsułkę otworzyć, wsypując jej zawartość do wody bądź na łyżeczkę. Są również tańsze. Warto jednak jednocześnie pamiętać o ich wadach (wspomniane już odbijanie). Co jednak z innymi formami suplementów np. proszkiem?
Suplementy formie proszków i płynów
Poza omówionymi powyżej kapsułkami i tabletkami, dużą popularnością cieszą się od dawna różnego rodzaje proszki, które są przeznaczone do mieszania z wodą, mlekiem i innymi płynami. Podstawową ich zaletą jest oczywiście niska cena. Są one tańsze niż kapsułki, ale z drugiej strony ich aplikacja czy odmierzanie bywają naprawdę uciążliwe i czasochłonne. W wielu przypadkach cechują się one mało przyjemnym smakiem. Dotyczy to przede wszystkim estryfikowanych form aminokwasów, a także wybranych suplementów keratynowych i przedtreningowych.
Panuje powszechnie przekonanie, że suplementy w formie proszków wchłaniają się lepiej i szybciej niż te kapsułkowe, ale to mit. Możliwe są kilkuminutowe różnice w tym zakresie, ale z punktu widzenia efektywności nie mają one w zasadzie żadnego znaczenia. Pewnymi wyjątkami są jedynie substancje o słabej rozpuszczalności m.in. aminokwasy rozgałęzione. Formy proszkowe dodatkowo zawierają lecytynę, która ułatwia proces rozpuszczania składników aktywnych, co rzeczywiście przyspiesza ich przyswajalność. Formy kapsułkowe czy tabletkowe tego dodatku nie mają, a więc bywają absorbowane z przewodu pokarmowego nieco wolnej.
Warto przy okazji wspomnieć o suplementach w formie płynów. Bardzo często są one reklamowane jako takie, które wchłaniają się znacznie szybciej niż inne formy. Sugeruje się również, że cechują się większą skutecznością działania itd. Jednak w praktyce okazuje się, że takie suplementy mają więcej wad niż zalet. Przede wszystkim są one na ogół intensywnie konserwowane różnego rodzaju substancjami m.in. benzoesanem sodu czy sorbinianem potasu. Konserwanty tego typu niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka, a jednocześnie wpływają negatywnie na dostępność wybranych składników aktywnych wchodzących w skład danego preparatu. Poza tym płynne formy suplementów nie są praktyczne. Pojedyncze szoty są wprawdzie poręczne, ale tak naprawdę ich skuteczność nie jest wyższa niż suplementów w postaci kapsułek czy proszku rozpuszczalnego w wodzie.
Jaką formę suplementacji wybrać?
Tak naprawdę więc każda forma suplementu ma swoje wady i zalety. Ponadto żadna z nich nie jest wyraźniej skuteczniejsza niż inne. Wyjątkiem od tej reguły wydają się być tylko klasyczne kredowe tabletki, które niektóre osoby po prostu źle tolerują. Biorąc pod uwagę względy natury ekonomicznej najlepszym rozwiązaniem wydają się być różnego rodzaju proszki do rozrabiania z wodą czy innymi płynami. Bardziej poręczne są jednak kapsułki czy szoty w formie płynnej. W praktyce każdy powinien decyzję podjąć indywidualnie, biorąc pod uwagę to, co w danym przypadku jest dla niego najważniejsze. Nie ma żadnych obiektywnych faktów na najlepszej formy suplementacji.
Komentarze
Napisz komentarz