Walina – ważny składnik BCAA

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1893

BCAA to dla wielu osób podstawa sportowej suplementacji. Kompleksowe działanie sprawia, że suplement ten cieszy się niegasnącą popularnością. Na BCCA składa się leucyna, izoleucyna i walina – to właśnie te trzy związki pozwalają na zwiększanie efektywności treningów. Dziś skupiamy się na walinie – czym jest, jak dokładnie działa walina i dlaczego jest niezbędna dla zapewnienia skuteczności BCAA?

Walina – co to jest?

Walina to organiczny związek chemiczny, będący aminokwasem egzogennym. Oznacza to, że organizm nie wytwarza jej samodzielnie i należy dostarczyć ją poprzez suplementację lub wraz z pożywieniem. Nazwa waliny pochodzi od łacińskiego słowa “validus”, czyli silny, co doskonale oddaje jej właściwości.

Walina występuje nie tylko w suplementach BCAA, ale też w EAA i w innych preparatach aminokwasowych lub białkowych. W pożywieniu znajduje się przede wszystkim w proszku jajecznym, parmezanie, mleku odtłuszczonym i w mące sojowej, a także w żelatynie, pestkach dyni, mięsie i rybach.

Właściwości waliny

Walina jest niezbędna dla zachowania zdrowia i siły fizycznej. Jest ważna zarówno dla osób, które chcą rozbudowywać swoją masę mięśniową, jak i dla tych, którzy są na redukcji tkanki tłuszczowej. Walina jest niezbędna dla prawidłowej syntezy białek. W trakcie wysiłku fizycznego organizm sięga po zasoby waliny, leucyny i izoleucyny – są one niezbędne, ponieważ poziom glukozy spada, a zapasy glikogenu szybciej się wyczerpują. Walina przekształcana jest w wątrobie w glukozę, a organizm otrzymuje dodatkowy zastrzyk energii.

Co bardzo ważne, działanie waliny może być uzależnione od tego, w którym momencie po nią sięgniesz. Po treningu chroni mięśni, natomiast dostarczona przed ćwiczeniami zabezpieczy mięśnie przed utratą ważnych aminokwasów rozgałęzionych. Walina stymuluje rozrost masy mięśniowej, szczególnie w okresie potreningowym. Ma ona silne działanie antykataboliczne, dzięki czemu skutecznie zapobiega rozpadowi włókien mięśniowych. Nasila również tempo procesów naprawczych, dzięki czemu regeneracja potreningowa zajmuje mięśniom mniej czasu. Oprócz tego zabezpiecza ona mięśnie przed rozpadem w sytuacjach stresowych, kiedy poziom kortyzolu jest podwyższony.

Dodatkowo walina jest potrzebna dla prawidłowej syntezy witaminy B5. Ma ona kojący wpływ na układ nerwowy oraz zwiększa odpowiedź układu immunologicznego, a także pozwala na lepszą ochronę i regenerację wątroby.

Niedobory i nadmiar waliny

Niedobory waliny mogą pojawić się w sytuacji nieustannego stresu, intensywnego wysiłku fizycznego oraz na skutek zwiększonego zapotrzebowania energetycznego. Niedobory mogą przyczynić się do takich problemów, jak kłopoty ze snem, niemożność koncentracji, brak apetytu i anemia, gwałtowne i nieuzasadnione chudnięcie oraz nadmierna wrażliwość na dotyk.

Nadmiar waliny może z kolei wywołać uporczywe uczucie mrowienia, problemy z nerkami i z wątrobą czy zaburzenia poziomu cukru.

Walina – dawkowanie

Dawkowanie waliny nie budzi z reguły zbyt wielu wątpliwości, ponieważ najczęściej sięgamy po nią jako po składnik preparatów BCAA. W tym przypadku dawka jest ściśle określona. Jeśli chodzi o walinę stosowaną samodzielnie, można sięgnąć po nią trzy razy dziennie, zażywając od 2 do 5 gramów. Należy stosować ją przed lub po treningu, czyli tak samo jak w przypadku BCAA.

Polecamy!

Szukasz waliny w optymalnej dawce, najlepiej pod postacią dobrej jakości BCAA? Polecamy produkt prosto od Real Pharm – BCAA 100 mg to nie tylko potężna dawka waliny, ale też leucyny i izoleucyny!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu