Jak się okazuje, spożywanie wapnia odpowiednio wpływa na utratę tłuszczu. Potwierdziło to wiele przeprowadzonych badań. Dzięki odpowiedniej podaży wapnia – duże ilości tłuszczu są sukcesywnie wydalane z organizmu wraz z przemianą materii.
Zazwyczaj, bez odpowiedniej suplementacji wapniem, człowiek traci dwa gramy tłuszczu wciągu doby, kiedy mamy wystarczającą ilość wapnia w organizmie, można oczekiwać utarty tłuszczu na poziomie 5 gramów w ciągu dnia! Jeśli więc wapń jest spożywany podczas diety, powoduje on utratę 5 gramów dziennie zamiast tylko 2. Ważne jest to, że także inne mechanizmy w organizmie działają na spalanie tłuszczu – dzięki obecności wapnia. Na czym one polegają jeszcze do końca nie wiadomo – stało się to przedmiotem badań.
Działanie wapnia
Dostępne badania ukazują, że zwiększona utrata tkanki tłuszczowej spowodowana wapniem jest częściowo wywołania dwoma peptydami, które produkujemy w naszym przewodzie pokarmowym, które powodują uwalnianie insuliny z trzustki. Omawiane peptydy są nazywane polipeptydami insulinozależnymi, które są powiązane z glukozą. Dzięki czemu powstają związki o nazwie GIP i GLP, które są wydzielane przez specjalne komórki w naszym przewodzie żołądkowo-jelitowym, a następnie degradowane przez enzym zwany dipeptydylową peptydazą (DPP-4).
A co wyzwala wydzielanie GIP i GLP? Wapń. Szczególnie gdy stężenie wapnia w przewodzie pokarmowym wzrasta, to powstawanie GIP i GLP ulega przyspieszeniu. GIP i GLP, zarówno pobudzają wydzielanie insuliny i są dodatkowo zwiększane przez obecność aminokwasów, innymi słowy - białka.
Tak więc obecność wapnia i białka razem, zmniejsza w ten sposób głód (dzięki wyżej opisanemu mechanizmowi) i jednocześnie zwiększają zużycie kalorii przetwarzanej na energię (zamiast na tłuszcz).
Ponadto, oba peptydy żołądkowo-jelitowe wraz z spożyciem wapnia są również powiązane ze wzrostem tego, co nazywa się lipolizą - rozkładem tłuszczu. Więc wapń pomaga zużywać więcej energii przy jednoczesnym „zużywaniu” zapasów tłuszczów, a także zmniejsza naszą absorpcję tłuszczu w jelicie cienkim. To dlatego, przy odpowiedniej suplementacji wapniem pozbywamy się tłuszczu wraz z wydalaniem.
Poczucie pełności trwa dłużej, a my jemy mniej.
Opisany wyżej GLP w sposób zależny od dawki zmniejsza apetyt na przyjmowanie pokarmu, a wydzielanie insuliny również nie pozostaje bez wpływu na tłumienie apetytu. GIP zwiększa wytwarzanie insuliny poprzez stymulację mózgu, która pobudza komórki trzustki i komórki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny. Ostatecznym rezultatem takiej reakcji jest 20-procentowy wzrost produkcji insuliny.
Przyjmowanie wapnia w połączeniu z dietą o obniżonej kaloryczności może przynieść zdumiewająco szybkie efekty. Badania wykazują, że zmniejszenie tkanki tłuszczowej przy przyjmowaniu wapnia i diecie może wynieść nawet o 40% lepsze efekty niż bez suplementacji.
Wapń nie tylko dla utraty wagi
Kiedy spożycie wapnia jest niewystarczające, ciało wykorzystuje wapń kości, czyniąc je słabymi i łamliwymi. Może to spowodować osteoporozę. Ponieważ kobiety są bardziej narażone na osteoporozę, wielu lekarzy zaleca przyjmowanie suplementów wapnia, zwłaszcza po osiągnięciu okresu menopauzy. Z tego powodu starsze kobiety znacznie częściej przyjmują suplementy wapnia. Jeśli nie otrzymuje się zalecanej ilości wapna w diecie, suplementy mogą skutecznie pomóc wypełnić tę lukę. Wapń jest bardzo ważny dla zdrowia. Tworzy ono kości i zęby i odgrywa znaczącą rolę w zdrowiu serca, funkcji mięśni i funkcjonowaniu układu nerwowego. Zalecane dzienne spożycie wapnia wynosi 1000 mg na dobę dla większości dorosłych, chociaż kobiety w wieku powyżej 50 lat i wszyscy powyżej 70 roku życia powinni otrzymać 1200 mg na dobę, podczas gdy dzieci w wieku 4-18 lat powinny spożywać 1300 mg. Jednak duży procent populacji nie zaspokaja swoich potrzeb związanych z wapniem poprzez dietę. Głównymi pokarmami bogatymi w wapń są produkty mleczne, takie jak mleko, ser i jogurt. Jednak wiele nie-mlecznych źródeł jest również bogate w ten minerał. Należą do nich owoce morza, zielone warzywa, rośliny strączkowe, suszone owoce, tofu i różne pokarmy wzbogacone wapniem.
Jak się okazuje, wapń jest nie tylko zdrowy ale i niezwykle skuteczny i pomocny w kontrolowanej utracie wagi. Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i suplementacja wapnia może się okazać strzałem w dziesiątkę w drodze do smukłej sylwetki. Warto wybrać odpowiedni produkt, który zawiera optymalną dawkę wapnia. Przy suplementacji należy jednak kierować się zaleceniami lekarza, lub wzorować na etykiecie produktu, ponieważ zbyt wysoka ilość wapnia w organizmie może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Zbyt duża ilość wapnia we krwi prowadzi do stanu zwanego hiperkalcemią, który charakteryzuje się wieloma negatywnymi objawami, w tym bólem brzucha, nudnościami, drażliwością i depresją. Może to być spowodowane przez kilka rzeczy, w tym odwodnienie, stany tarczycy i przyjmowanie wysokich poziomów suplementów wapnia.
Komentarze
Napisz komentarz