Węglowodany izotoniczne – czym są i kiedy warto je stosować?

Dodane przez: . Komentarze: 0 835

Węglowodany izotoniczne to suplementy diety, które przyczyniają się do uzupełnienia zasobów energetycznych w organizmie. Najczęściej sięgają po nie sportowcy i to właśnie dla tej grupy są one przeznaczone. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach są one wzbogacone nie tylko o cukry, ale również minerały. Suplementy diety izotoniczne mają swoich przeciwników, którzy są zdania, że nie są one zdrowe i mogą przyczyniać się do zwiększenia masy ciała. Mają również zwolenników, którzy potwierdzają ich skuteczne i bezpieczne działanie.

Czym są węglowodany izotoniczne?

To nic innego jak suplementy diety izotoniczne. Najczęściej dostępne są one w płynie i noszą nazwę napojów izotonicznych lub energetyków. Są one polecane osobom aktywnym fizycznie, które potrzebują nieco więcej energii do wykonywania ćwiczeń. Warto również wiedzieć, że wiele z nich dostępnych jest w formie proszku, który należy wymieszać z odpowiednią ilością wody. To sposób na przygotowanie napoju izotonicznego. Wiele osób obawia się, że w takich suplementach diety za dużo jest kalorii, więc jeśli będą one stosowane, to pojawi się problem z nadmiarem węglowodanów w diecie, które nie zostaną wykorzystane, a wtedy zaczną się one zamieniać w tkankę tłuszczową, co przyczyni się do zwiększenia masy naszego ciała. Warto jednak wiedzieć, że izotoniki są bezpieczne i jeśli są spożywane w odpowiednich dawkach, to nie zwiększają ryzyka otyłości, czy też nadwagi.

Działanie węglowodanów izotonicznych

Zanim zrezygnujemy lub sięgniemy po tego rodzaju suplementy diety warto zastanowić się, jakie jest ich działanie. Zaleca się ich spożywanie osobom aktywnych fizycznie nie bez powodu. Mają one działanie energetyczne i pobudzające więc idealnie nadają się jako wsparcie przed lub w czasie treningu. Napoje izotoniczne szczególnie polecane są biegaczom, który potrzebują dodatkowej porcji węglowodanów, by mieć siłę na przejście przez kolejny trening. Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale węglowodany to jeden z ważniejszych makroskładników w diecie każdego człowieka. Są one największym źródłem energii (50%) dlatego nie może ich zabraknąć w naszej diecie. A osoby aktywne fizycznie mają zwiększone zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze i makroskładniki.

Węglowodany izotoniczne – skład

Jak sama nazwa wskazuje, węglowodany izotoniczne to w większości węglowodany, czyli cukry. To jednak nie oznacza, że są one wysoko kaloryczne, a ich skład kończy się na tym jednym składniku. Producenci tych suplementów diety decydują się często na wzbogacenie ich składu o kolejne składniki odżywcze takie jak magnez, potas, czy sód. Są to ważne składniki, których niedobory bardzo często pojawiają się u osób aktywnych fizycznie. Warto więc po nie sięgnąć w czasie ćwiczeń. Dostarczają one do organizmu cenne elektrolity, czyli zbają o zachowanie równowagi elektrolitowej w organizmie.

Węglowodany izotoniczne – jak dawkować

Dawkowanie takich suplementów diety jest bardzo proste. Zazwyczaj są one dostępne w formie w płynie, więc nie trzeba ich samemu przygotować. Od razu po zakupieniu są one gotowe do spożycia. Jednak butelka napoju izotonicznego może być wypita na jeden raz lub w odstępach. Warto jednak sięgać po nie przed lub w czasie wykonywanego treningu. Wtedy organizm wykorzysta spożyte porcje węglowodanów, więc nie pojawi się ryzyko odkładania ich w organizmie, jako dodatkowa, uporczywa tkanka tłuszczowa. Na rynku są również dostępne węglowodany izotoniczne, które są w formie proszku. W takim wypadku należy wymieszać wyznaczoną przez producenta dawkę suplementu z określoną ilością wody. Dzięki temu suplement diety będzie gotowy i skuteczny w swoim działaniu. Nie zaleca się sięgania po tego rodzaju suplementy diety w dni nie treningowe. Wtedy organizm nie będzie potrzebował dodatkowej porcji tego mikroskładnika. Najlepiej przyjmować je jedynie w dni treningowe.

Węglowodany izotoniczne – skutki uboczne

Ze względu na to, że są to suplementy, które dostarczają do organizmu duże porcje węglowodanów, to wiele osób będzie się zastanawiać, czy ich stosowanie nie prowadzi do pojawienia się skutków ubocznych. Niestety wiele osób wybiera napoje izotoniczne zbyt często, przez co zwiększyć się może poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Nie można wybierać tych preparatów zbyt często, ponieważ węglowodany nie powinny być dostarczane w większych dawkach niż 6 gramów węglowodanów na każdy kilogram masy ciała dziennie. A jest to dawka zalecana dla osób, które są aktywne fizycznie. Jeśli więc przekroczymy ten próg, to organizm może nie wykorzystać pozostałej części makroskładnika i zacznie przekształcać go w dodatkową porcję tkanki tłuszczowej. Jednak jeśli będziemy umiejętnie korzystać z napojów izotonicznych, to nie powinien pojawić się żaden problem wynikający z dodatkowej suplementacji. Tylko stosując się do zaleceń producenta i zasad dobrze zbilansowanej diety możemy w pełni wykorzystać potencjał danych preparatów.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu