Witamina A w postaci beta-karotenu

Dodane przez: . Komentarze: 0 1175

Beta-karoten jest to tak naprawdę prowitamina A. Związek ten należy do grupy karotenoidów (czerwone, pomarańczowe i żółte barwniki roślinne), ceniony jest zwłaszcza przez osoby opalające się. Od wielu lat beta-karoten jest określany jako źródło zdrowia i młodości, jednak jak do tej pory nie można bezsprzecznie potwierdzić tego zdania. Przeprowadzono jednak wiele badań, które udowodniły wiele zalet, stosowania suplementacji tej prowitaminy A. Związek ten, posiada wiele cennych dla naszego zdrowia właściwości, między innymi wzmacnia odporność oraz pomaga w zachowaniu dobrego wzroku. Beta-karoten spełnia ważną funkcję w organizmie, ponieważ jest prowitaminą A, która jest niezbędna w procesie wytwarzania witaminy A, w którego trakcie biorą udział również enzymy wątrobowe oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.


W jaki sposób działa beta-karoten?



Beta karoten odpowiada za obniżenie poziomu złego cholesterolu, przez co minimalizuje on ryzyko chorób serca i zmian miażdżycowych. Pomaga również narządowi wzroku w prawidłowym funkcjonowaniu zwłaszcza a porach nocnych. Dziej się tak, gdyż witamina A, w którą zamieniany jest beta-karoten, wchodzi w skład barwnika wzrokowego, dzięki któremu można widzieć nawet w półmroku.

    Beta karoten minimalizuje również ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, która doprowadza do utraty narządu wzroku w zaawansowanym wieku. Substancja ta pobudza również produkcję włókien kolagenowych, jeśli jest ich zbyt mało, na naszej skórze zaczynają być widoczne zmarszczki. Beta karoten może więc skutecznie odmłodzić naszą skórę. Ochrania również przed starzeniem się skóry, do którego dochodzi przez zły wpływ promieniowania UV. Jeśli nasza dieta zawiera małą ilość warzy oraz owoców, powinniśmy zacząć przyjmować prowitaminę A pod postacią tabletek. Tabletki zawierające beta-karoten są bardzo łatwo przyswajalne przez nasz organizm.



Beta karoten a opalanie


    Beta karoten jest bardzo znanym związkiem, właśnie przez jego działanie wspomagające opalanie. Niewielka ilość tego składnika pochodzenia roślinnego, przechowywana jest w naszej skórze, właśnie dlatego na dłuższy czas może mieć one ładny koloryt. Beta karoten jest również kolejnym filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ zmniejsza wrażliwość naszej skóry na szkodliwe promieniowanie UV. Sprawia to, iż ryzyko poparzenia skóry maleje, jednak należy nie zapominać o zastosowaniu produktów z filtrem w trakcie opalania. Prowitamina A ochrania także naszą skórę przed pojawieniem się na niej przebarwień oraz plam, które bardzo często mają miejsce po opalaniu. Poleca się wypijać świeżo wyciśnięty sok z marchwi, gdyż to właśnie on zawiera najwięcej beta-karotenu. Warto go wypijać do 3 razy w tygodniu, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem słonecznych dni, z których będziemy chcieli skorzystać, opalając się.



Najlepsze źródła prowitaminy A



    Beta karoten można znaleźć w takich owocach jak: brzoskwinia, mango, melon, arbuz, morele, wiśnie, pomarańcze, śliwki. W warzywach znajdziemy go w: bakłażanie, brokułach, dyni, pomidorach, szpinaku, batatach, marchwi i natce pietruszki. Beta karoten znajduje się także w mniej popularnych algach morskich. Przeprowadzone badania epidemiologiczne przeprowadzone w wielu krajach na całym świecie, porównały zwyczaje żywieniowe oraz zapadalność na częste choroby cywilizacyjne takie jak nowotwory i choroby serca. Wykazały one, iż osoby spożywające spore ilości warzyw oraz owoców, rzadziej borykają się z tymi poważnymi chorobami. Odwrotnie jest w przypadku osób, które w swojej diecie mają produkty wysokokaloryczne i tłuste. Dziej się tak, iż beta-karoten ma właściwości ochronne, jest również silnym antyoksydantem, pozbywa się wolnych rodników z organizmu. Odgrywa ważną rolę w opóźnieniu procesów starzenia



Objawy niedoboru karotenoidów w ludzkim organizmie



Jeśli w surowicy znajduje się niski poziom karotenoidów, organizm wówczas boryka się z takimi objawami jak:

- bardzo łamliwe i wolno rosnące paznokcie

- wysuszone i łamliwe włosy

- suchość śluzówek

- sucha oraz łuszcząca się skóra

- zaburzenia płodności

- zaburzenia wzrostu u dzieci

- zaburzenia widzenia w przypadku słabego oświetlenia, czyli kurza ślepota



    Organizm z pomocą białek, cynku, witaminy C i hormonów tarczycy wytwarza z karotenoidów witaminę A. Jeśli ten proces został przeprowadzony prawidłowo, karotenoidy mogą wówczas odgrywać rolę witaminy A i pozytywnie oddziaływać na pozostałe procesy. Nie powinno się jednak przedawkować tej substancji.



Przyjmowanie beta-karotenu w ciąży



    Zbyt duża ilość witaminy A w ciąży może być powodem powstania wad rozwojowych u płodu. Właśnie z tego względu wiele osób obawia się sytuacji, w której beta-karoten zostanie przedawkowany. Organizm człowieka jednak zmienia beta-karoten w witaminę A w ilości potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania, dlatego nie należy bać się o jego przedawkowanie. Przedawkowanie beta-karotenu nie jest równoznaczne z przedawkowaniem witaminy A. W ciąży spokojnie można sięgać po produkty bogate w ten związek i nie będzie to groźne dla płodu.

    Jeśli zastanawiasz się nad suplementacją prowitaminy A czyli beta-karotenu, wcześniej udaj się na konsultację lekarską. Beta karoten można w bardzo komfortowy sposób przyjmować w postaci tabletek. Wiele tego typu preparatów jest dostępnych w aptekach, najlepiej, kiedy lekarz poleci nam jeden godny zaufania produkt.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu