Witamina B12 – co musisz wiedzieć?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1338

Witamina B12 jest niezwykle istotna dla funkcjonowania całego organizmu, a jej niedobory mogą być naprawdę groźne. Niestety coraz częściej brakuje nam B12, dlatego zanim również Ciebie dotknie ten problem, dowiedz się, za co odpowiada witamina B12 i kiedy jest niezbędna jej suplementacja.

Witamina B12 – podstawowe informacje

Witamina B12 nazywana jest również kobalaminą. Jest to organiczny związek chemiczny, zawierający kobalt jako atom centralny. Zaliczana jest do witamin z grupy B, czyli do rozpuszczalnych w wodzie prekursorów koenzymów. Zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę B12 to  2,4 μg na dobę, natomiast kobiety w ciąży powinny przyjmować  2,6 μg na dobę, a kobiety karmiące – 2,8 μg.

W organizmach żywych witamina B12 pełni rolę regulatora produkcji erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Jej niedobór może prowadzić przede wszystkim do niedokrwistości.

Działanie witaminy B12

Witamina B12 pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, kobalamina w istotny sposób wpływa na układ nerwowy, pozwalając przede wszystkim na zachowanie zdrowia psychicznego. Bierze ona udział w syntezie nukleotydów i choliny. Jej niedobory mogą prowadzić do problemów psychicznych, a także do objawów takich jak drętwienie kończyn, uczucie mrowienia w kończynach czy zaburzenia równowagi podczas chodzenia. Witamina B12 bierze udział w produkcji serotoniny, która odpowiada za długotrwałe zadowolenie z życia i chroni nas przed depresją. Można zatem twierdzić, żę witamina ta ma działanie przeciwdepresyjne. Niedobory mogą prowadzić do obniżonego samopoczucia i obniżonego nastroju.

Kolejna istotna funkcja witaminy B12 to jej udział w procesie przetwarzania białek, tłuszczów i węglowodanów w energię. To dzięki niej czerpiemy z jedzenia to, co najlepsze, otrzymując paliwo niezbędne do codziennego funkcjonowania. W tym przypadku niedobory mogą powodować uczucie nieustannego zmęczenia i braku energii.

Witamina B12 jest bardzo ważna w przeciwdziałaniu anemii. Odpowiada ona za produkcję czerwonych krwinek. Razem z kwasem foliowym i witaminą B6 zapobiega ona powstawaniu zbyt dużych ilości homocysteiny w organizmie. Homocysteina w nadmiarze może prowadzić do zmian miażdżycowych i wielu innych problemów zdrowotnych. Zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zawału czy udaru. Zbyt wysoki poziom homocysteiny może prowadzić również do choroby Alzheimera, dlatego witamina B12 może skutecznie przeciwdziałać pojawianiu się tej choroby.

Ponadto witamina B12 jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Co ciekawe, witamina B12 może wspomagać leczenie zapalenia wątroby typu C. Kobalamina uczestniczy także w syntezie metioniny, zapewniając prawidłową produkcję aminokwasów w organizmie. Dieta bogata w witaminę B12 może być pomocna w obniżaniu poziomu złego cholesterolu.

Niedobory witaminy B12

Niedobory witaminy B12 mogą być bardzo groźne. Warto wiedzieć, że nie zawsze objawiają się one od razu. Niektóre skutki niedoborów witaminy B12 mogą zacząć pojawiać się nawet po kilku lub kilkunastu latach, dlatego warto jak najszybciej upewnić się, czy nasza dieta zawiera odpowiednie ilości witaminy B12.

Najbardziej narażeni na niedobory witaminy B12 są z całą pewnością weganie i wegetarianie, ponieważ kobalamina znajduje się przede wszystkim w produktach odzwierzęcych. Z tego powodu osoby na diecie roślinnej powinny stosować suplementację witaminy B12.

Główne skutki niedoborów witaminy B12 to niedokrwistość i ogólne osłabienie, zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego, biegunki i zaparcia, wypadanie włosów, problemy z cerą, takie jak trądzik czy wysypki. Oprócz tego niedobory witaminy B12 mogą powodować problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem raz mrowienie i drętwienie kończyn. Jeśli pojawiają się u Ciebie któreś z tych objawów, warto sprawdzić poziom kobalaminy.

Długotrwałe stosowanie dużych dawek witaminy B12 może prowadzić do uczuleń.

Najlepsze źródła witaminy B12

Witamina B12 występuje wyłącznie w produktach odzwierzęcych. Jej najlepsze źródła to przede wszystkim mięso, ryby, mleko, jaja i sery. W nerkach i wątrobie znajduje się jej ponad 20 µg/100 g.

Niektóre źródła wskazują, że witamina B12 występuje także w algach morskich, na przykład w chlorelli. Wiele produktów spożywczych wzbogacanych jest w kobalaminę – między innymi płatki śniadaniowe, soki czy napoje.

Witamina B12 – podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że witamina B12 jest niezwykle ważna dla zdrowia, a jej niedobory mogą być bardzo niebezpieczne. Należy zwrócić szczególną uwagę na jej ilość w diecie, a w przypadku diety roślinnej stosować suplementację. Wpływa ona na niemal każdy aspekt pracy organizmu, zapewniając dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata, już dziś przyjrzyj się swojej diecie i upewnij się, że nie brakuje w niej witaminy B12.

Polecamy!

Szukasz najlepszego suplementu z witaminą B12? Polecamy suplement diety prosto od Swanson!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu