Witaminy D3 i K2 – wsparcie w walce o mocne kości

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 907

Jeden z największych mitów dietetycznych mówi, że wystarczy wypić szklankę mleka dziennie, by cieszyć się zdrowymi i mocnymi kośćmi przez długie lata. To nieprawda. Nie sprawi tego również serek homogenizowany. Aby kości były silne, potrzebujesz odpowiednich dawek witaminy D. Skąd je brać w naszym mocno pochmurnych klimacie?Witamina D3 – fakty

Witamina D to tak naprawdę grupa rozpuszczalnych w tłuszczach związków chemicznych, które w sposób wszechstronny oddziałują na organizm. Odgrywają kluczową rolę w gospodarce wapniowo-fosforanowej oraz dbają o utrzymanie prawidłowej struktury i funkcje kośćca. Oprócz tego, że witamina D3 świetnie wpływa na układ kostny, pozytywnie oddziałuje również na układ krążenia, trawienia, immunologiczny oraz zapewnia dobre samopoczucie.

Witamina D3  powstaje w organizmie, gdy na skórę oddziaływuje promieniowanie nadfioletowe, zawarte w świetle słońca. Wystarczy przez 15 minut wystawić na słońce twarz, nogi i ręce, aby organizm wytworzył odpowiednią ilość witaminy D3 . Niestety zImą w Europie Północnej promieniowanie słońca nie jest na tyle silne, by pobudzać wytwarzanie witaminy D, dlatego niezbędna jest dodatkowa suplementacja. Okazuje się, że  osoby, które latem spędzają mnóstwo czasu na słońcu, także cierpią na niedobory witaminy D, a ilość zmagazynowanej w tkankach witaminy jest zbyt mała, by zaspokoić zapotrzebowanie w miesiącach zimowych.

Niedobory witaminy D3

W Polsce niedobór witaminy D3 jest problemem powszechnym. Większość osób dorosłych cierpi na niedobory tej witaminy. Powodują one przede wszystkim zaburzenia wchłaniania wapnia. Wapń to pierwiastek, znajdujący się przede wszystkim w kościach i zębach. Aby zachować swoją moc i efektywność działania, potrzebują one optymalnego poziomu wapnia. Kontroluje on również układ nerwowy, reguluje szybkość przekazywania impulsów nerwowych, a także odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi. Prawidłowy poziom wapnia, to również zdrowy sen, mniejsza podatność na stres i pogodny nastrój.

Niedobory powodują, że wapń zaczyna być uwalniany z kości, co powoduje rozwój osteoporozy oraz demineralizację kości już w młodym wieku. Niedobór witaminy D u dzieci skutkuje zniekształceniem kości, czyli krzywicą.

Istnieją przesłanki, które pozwalają przypuszczać, że niedobory witaminy D3 mogą być przyczyną chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy choroby tarczycy. Dodatkowo witamina D3 może pozwalać chronić organizm przed nowotworem. Teorie te wymagają jednak dodatkowych badań.

Dla kogo suplementacja witaminy D3?

Biorąc pod uwagę nasz klimat, średnio przyjazny, jeśli chodzi o produkcję witaminy D3, suplementację powinien rozważyć każdy. Istnieją jednak grupy, które są szczególnie narażone na niedobory. Dotyczy to przede wszystkich osób po 65. roku życia, ponieważ z wiekiem ilość witaminy D3 w organizmie spada oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią – awitaminoza D jest szczególnie groźna u dzieci, ponieważ może prowadzić do krzywicy. Ponadto suplementację powinni rozważyć weganie i wegetarianie –  witamina D3  występuje głównie w tłustych rybach, jak łosoś, tuńczyk i śledź oraz osoby, które niewiele czasu spędzają na słońcu. Warto, by po witaminę tę sięgnęli również sportowcy, których kości narażone są na większą eksploatację.

Witamina K2 - fakty

Witamina K2 to grupa związków chemicznych, będących pochodnymi 2-metylo-1,4-naftochinonu. Wytwarzana jest głównie przez bakterie jelitowe, a jedynie 20% pochodzi z pożywienia. Witamina ta odpowiada przede wszystkim za prawidłowy proces krzepnięcia krwi, a najnowsze badania jednoznacznie wskazują, że wpływa też na zdrowie kości. Witamina ta utrzymuje prawidłowe stężenie czynników krzepnięcia, odpowiada za białka hamujące krzepnięcie krwi oraz te, które wiążą wapń w nerkach, łożysku i płucach. Wpływ wapnia na organizm opisany został powyżej – jest n szczególnie istotny, dlatego należy zapewnić mu odpowiednie warunki do wchłaniania.

Niedobory witaminy K2

Niedobory witaminy K2 występują dość rzadko. Mogą się pojawić w momencie, gdy zaburzone jest wchłanianie tłuszczów, obserwowane często w chorobach jelit i wątroby. Pierwszym objawem niedoborów tej witaminy jest skłonność do powstawania siniaków. Mimo iż niedobory te niemal nie występują, suplementację witaminy K2 zaleca się przede wszystkim przed zabiegami, z uwagi na możliwą, dużą utratę krwi.

Dla kogo suplementacja witaminy K2?

Suplementacja witaminy K2 sprawdzi się przede wszystkim u osób, które oczekują na zabiegi chirurgiczne. Ponadto mogą po nią sięgnąć osoby po 65. roku życia, ponieważ z wiekiem jej ilość spada. Sprawdzi się też o kobiet, które mają bardzo obfite miesiączki.

Polecamy!

Jeśli chcesz uniknąć niedoborów tych niezwykle ważnych witamin, jakimi są D3 i K2, sięgnij po innowacyjny suplement diety:

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu