Aminokwasy są budulcem białek, więc mięśnie człowieka nie mogą bez nich rosnąć. Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach – inaczej nazywane BCAA są specjalną grupą aminokwasów. Są to także jedne z najbardziej sprawdzonych suplementów sportowych, które cieszą się uznaniem wśród większości kulturystów. Korzyści wynikające z suplementacji BCAA to mniejsze zmęczenie mięśni, szybsza regeneracja, wyższy poziom innych aminokwasów i lepsza absorpcja białka. Brak wystarczającej ilości BCAA może spowodować utratę mięśni.
Aminokwasy
Białka wytwarzane są z długich łańcuchów cząsteczek zwanych aminokwasami.
- Aminokwasy wpływają na:
- Budowanie komórek i naprawianie tkanek
- Tworzenie energii
- Tworzenie przeciwciał
- Biorą udział w procesach hormonalnych
- Budują DNA i RNA
- Pomagają rozprowadzać tlen po całym organizmie
Aminokwasy są potrzebne do budowy mięśni, produkcji czerwonych krwinek i innych, kluczowych dla organizmu kwestii. Ciało ludzkie może produkować wszystkie aminokwasy, oprócz dziewięciu z nich, które należy włączyć wraz z dietą lub odpowiednia suplementacją.
Grupa dziewięciu aminokwasów, których organizm nie może wytworzyć, nazywa się aminokwasami egzogennymi. Należą do nich izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan, histydyna i walina.
Aminokwasy rozgałęzione BCAA
Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach to grupa trzech niezbędnych aminokwasów:
- Leucyna
- Izoleucyna
- Walina
Te aminokwasy, wyróżnia od innych to, że są metabolizowane głównie w mięśniach szkieletowych zamiast w wątrobie.
BCAA odgrywają wiele ról, dzięki nim odbywa się:
- synteza białek
- produkcja energii
- tworzenie innych aminokwasów (alanina i glutamina)
- regulacja leptyny
Synteza białek – anabolizm
Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach mogą zwiększać syntezę białek mięśniowych. To sprawia, że są one zarówno anaboliczne (odpowiadają za budowanie mięśni), jak i antykataboliczne (chronią przed ich uszkodzeniem). Synteza białek następuje wtedy, gdy aminokwasy łączą się, tworząc tkankę mięśniową. Synteza białek stymuluje produkcję insuliny, która umożliwia pobieranie cukru we krwi przez komórki mięśniowe i wykorzystywanie ich jako energii. Opisana produkcja insuliny pobudza wychwyt aminokwasów przez mięsień. Można śmiało stwierdzić, ze aminokwasy posiadają silne działanie anaboliczne. Wspomagają rozrost tkanki mięśniowej.
Produkcja energii
Aminokwasy są klasyfikowane jako glukogeniczne, ketogenne lub połączenie obu. Do glukozy poprzez glukoneogenezę można wykorzystać glukogenny aminokwas. Ketogenny aminokwas tworzy acetylo-CoA, prekursor kwasu tłuszczowego.
Leucyna jest całkowicie ketogenna, walina jest całkowicie glukogenna, a izoleucyna jest zarówno glukogenna, jak i ketogenna. Zarówno walinę, jak i izoleucynę można stosować do produkcji glukozy.
Leucyna ma szczególne znaczenie w produkcji energii. Może dostarczyć mięśni szkieletowych o dużej ilości ATP. ATP to cząsteczka, która przenosi energię do komórek w celu skurczu mięśni (między innymi).
Aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na energię podczas ćwiczeń, ciało rozkłada tkankę mięśniową, aby użyć BCAA. Biorąc dodatkowe BCAA w formie suplementu podczas ćwiczeń, można sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu bez utraty cennych efektów ćwiczeń. Pomaga to także utrzymać poziom energii i glukozy.
Tworzenie alaniny i glutaminy
Zapotrzebowanie organizmu na alaninę i glutaminę wzrasta podczas ćwiczeń. Spełniają je aminokwasy z rozpadu białka mięśniowego. Zwiększony rozkład białka oznacza utratę masy mięśniowej, do której nie chce dopuścić z pewnością żaden sportowiec. Uzupełniając aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, można uzyskać materiał zarówno dla alaniny, jak i glutaminy, z innych miejsc niż tkanka mięśniowa. Intensywny trening siłowy jest wysoce kataboliczny. Zapasy glikogenu szybko się wyczerpują, a wątroba musi zsyntetyzować glukozę poprzez konwersję L-alaniny, aby uzyskać więcej energii. Suplementacja BCAA może pomóc w utrzymaniu poziomu alaniny.
Glutamina jest również silnym wolumizerem komórkowym. Zwiększenie objętości komórek, zwane również obrzękiem komórkowym, stymuluje anabolizm i hamuje katabolizm. Ponadto glutamina jest "transporterem azotu" między narządami i dostarcza paliwa dla komórek układu odpornościowego i jelit.
Skutki uboczne wynikające z suplementacji aminokwasami
W rzeczywistości nie ma żadnych skutków ubocznych podczas przyjmowania aminokwasów, ponieważ są to te same substancje, które organizm otrzymuje podczas spożywania białka. Jedyne na co mogą wypłynąć to uczucie sytości i przepełnienia - podczas spożycia ich zbyt dużej ilości.
Aminokwasy BCAA są również doskonałym środkiem antykatabolicznym, ponieważ pomagają zapobiegać rozpadowi białek i utracie mięśni, co jest szczególnie ważne dla tych, którzy stosują ścisłą dietę. W okresie niskokalorycznej diety, zdecydowanie zalecana jest odpowiednia suplementacja aminokwasami o rozgałęzionych łańcuchach. Istnieje większe ryzyko utraty mięśni z powodu spadku szybkości syntezy białek, czyli rozpadu białek na prostsze, rozpuszczalne substancje, takie jak peptydy i aminokwasy, które występują podczas trawienia.
Komentarze
Napisz komentarz