Seniorzy stanowią z pewnością największe źródło dochodów dla przedsiębiorstw farmaceutycznych, które zajmują się produkcją masową różnej maści leków. Nie ma w tym przecież nic dziwnego, bowiem jesień życia to czas, kiedy to pewne systemy życiowe ulegają często destabilizacji, a jeżeli chcemy przywrócić wszystko do właściwego porządku, musimy czasami użyć plastra, albo leków na serce, czy maści rozgrzewających i przeciwzapalnych na chore stawy.
Leki mają za zadanie przywrócić właściwe funkcjonowanie organizmu osób starszych, po tym jak został on wytrącony z równowagi przez chorobę. Istnieją jednakże inne rodzaje pigułek, których nie cechuje aż tak duży potencjał korekcyjny, niemniej jednak mogą chronić organizm przed powstawaniem wielu różnych chorób. Są to po prostu suplementy. Już wiele osób starszych odkryło, że czasami znacznie bardziej opłaca się zadbanie o swoje zdrowie i zapobieganie, aniżeli nakładanie przysłowiowego plastra na każdą chorobę. W poniższym tekście zostanie opisanych kilka suplementów, które pomogą w najlepszy sposób zadbać o swoje zdrowie osobom starszym.
Witamina B12
Witamina B12 jest szczególnie istotna ze względu na wykorzystywanie jej przez organizm do tworzenia krwinek czerwonych, jak również DNA. Ponadto wspiera ona właściwe funkcjonowanie całego układu nerwowego. Dlaczego to właśnie seniorzy powinni na nią zwrócić szczególną uwagę ? Przede wszystkim dlatego, że z biegiem upływających lat tworzy się deficyt tejże witaminy w organizmie. Powodem tego jest atrofia jelit, czyli po prostu ich stopniowy rozpad, dlatego też układ trawienny ludzi starszych traci umiejętność efektywnego pozyskania witaminy B12 z pożywienia, co powoduje jej znacznie obniżoną absorpcję. Do najważniejszych objawów niedoborów witaminy B12 zaliczane są symptomy anemii, jak chociażby brak energii, przemęczenie, słabość mięśniowa, czy obniżony apetyt.
Witaminę B12 znajdziemy praktycznie tylko w produktach zwierzęcych, takich jak jaja, mięso, ryby, jednakże w takim przypadku zaleca się suplementację dawkami w przedziałach od 25 do maksymalnie 100 mcg dziennie.
Witamina D
Witamina D jest powszechnie znana jako ,, słoneczna" witamina, gdyż ludzka skóra w kontakcie z promieniami ultrafioletowymi inicjuje konwersję 7-dehydrocholesterolu do prowitaminy D3, która w końcowej fazie ulega izomeryzacji i staje się w końcu witaminą D3.
Regularny kontakt z promieniami słonecznymi i utrzymywanie witaminy D na właściwym poziomie są istotne, gdyż ma ona wpływ na wiele innych tkanek w ludzkim organizmie, między innymi mięśni, mózgu, serca, czy kości.
Co bardzo ciekawe, receptory tejże witaminy znaleźć można również w jelitach, gdzie oddziałują one na białka odpowiedzialne za transportowanie wapnia do krwi. Jest to bardzo istotne dla osób starszych narażonych na występowanie ostoporozy, czyli nadmiernej utraty wapnia z kości. Korzyści z utrzymywania właściwego poziomu witaminy D są niemalże nieograniczone. Jednakże czy nie wystarczyłoby codzienne leżenie na słońcu. W przypadku osób w podeszłym wieku może to być niewystarczające. Rzetelnie przeprowadzone badania naukowe pokazały, że u takich właśnie osób produkcja witaminy D, która wynika z bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi jest zaniżona. W przybliżeniu jest ona czterokrotnie niższa, aniżeli u osób młodych.
Witaminę D można znaleźć między innymi w wybranych produktach spożywczych, niemniej zwykle zawierają one jej za mało, ażeby móc uzupełnić niedobory. Zalecana suplementacja to dawki od 2000 do maksymalnie 5000 IU.
Omega 3
Istnieje przekonanie, że starsze osoby powinny uważać na ilość spożywanych tłuszczy. Być może jest ono prawdziwe, gdy mowa o tłuszczach nasyconych, które pochodzą z głębokiego smażenia, niemniej gdy mówimy o tłuszczach omega 3, bezsprzecznie należy stawiać na ich konsumpcję. Badania epidemiologiczne pokazały, że duże spożycie tychże kwasów tłuszczowych zapewni ochronę przed różnymi chorobami, pośród których wymienić należy utratę pamięci, miażdżycę i cukrzycę.
Kwasy omega-3 mogą być dostarczone wraz z dietą. Znaleźć je można jednak praktycznie wyłącznie w tłustych rybach morskich. Ponieważ niewiele ludzi spożywa ich odpowiednio dużo, zaleca się spożywanie suplementu w wysokości 1-3 gramów na dzień.
Wapń
Wapń odgrywa bardzo dużo istotnych ról w naszym organizmie, jednakże tą która zasługuje na wyróżnienie jest budowanie i wspieranie mocnych kości. Niemniej badania wykazały, że z wiekiem dostarczamy do organizmu coraz mniej wapnia w spożywanych pokarmach. Istotna jest regularność w spożywaniu pokarmów bogatych w zasoby wapnia, na przykład zielonych warzyw liściastych, czy też nabiału. Dla pewnosci możemy sięgnąć również po suplementy wapnia i przyjmować je w ilości 1200 mg na dzień.
Podsumowując powyższy artykuł warto podkreślić, że stosowanie suplementów w starszym wieku jest niezwykle istotne. Chociażby z uwagi na problemy z przyswajaniem niektórych witamin z pożywienia. Dla osób starszych bardzo ważna jest witamina B12, witamina D, kwasy omega-3, jak również wapń.
Komentarze
Napisz komentarz