Zaburzenia nastroju – jak je zwalczyć?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1592

Każdemu z nas, niezależnie od wieku i płci, zdarzają się zaburzenia nastroju. Współczesne tempo rozwoju cywilizacji, wielość ról, ciągły pośpiech, nadmiar obowiązków – to wszystko powoduje, że okresy nostalgii, smutku oraz rozczarowania stają się normalną reakcją na trudności oraz zawahania życiowe. Właściwie wszystkie rodzaje sytuacji, jakie spotykają nas w życiu na co dzień – utrata bliskiej osoby, rozpad relacji, problemy w miejscu pracy – mogą być przyczyną deprymacji. Bywa jednak, iż niekiedy samo uczucie smutku, które zazwyczaj jest chwilowe, staje się czymś więcej niż tylko jednorazowym stanem.

Czym są zaburzenia nastroju?

Ustaliliśmy już, że nasz nastrój ma widoczną tendencję do zmian, zwykle jednak jesteśmy przekonani, że posiadamy nad nimi pełną kontrolę i jesteśmy w stanie nad wszystkim w pełni zapanować. U osób, u których zaburzenia nastroju występują, owa samokontrola w ogóle nie ma prawa bytu, po prostu nie istnieje, co znacznie potęguje i pogłębia uczucia smutku oraz nieszczęścia. W przypadku osób dotkniętych zaburzeniami nastroju, występują zazwyczaj mania i depresja, a wszelkie zachowania są podporządkowane dwubiegunowym przeistoczeniom, które charakteryzuje skrajność. Objawy zaburzeń nastroju są różnorodne, np.: niezwykle szybkie wypowiadanie się i tracenie wątku, duże pobudzenie i rozdrażnienie, zmniejszona potrzeba snu, widoczne tendencje do zachowań skrajnie ryzykownych i nieprzemyślanych, działania impulsywne, uczucia euforii, przesadna radość i pogrążenie w smutku, rozpaczy, zaniepokojenie, odczuwanie niemocy, poczucia winy, kompletny brak zainteresowania codziennością oraz codziennymi czynnościami, a także spadek energii, wagi i popadanie w nałogi, uzależnienia. 

Przyczyny występowania zaburzeń nastrojów

Przyczyny stanów, w których nasz nastrój zostaje całkowicie zaburzony, mogą być naprawdę różne. Według naukowców, dużym prawdopodobieństwem są predyspozycje i uwarunkowania genetyczne oraz psychofizyczne. Co więcej nie można zapominać o tym, że tego typu stany – zaburzenia, mogą być skutkiem zażywania substancji psychotropowych, narkotyków oraz innych substancji odurzających, które w znaczny sposób oddziałują na naszą psychikę, a zwłaszcza na nastrój.

Jak radzić sobie z długotrwałymi zaburzeniami nastroju?

Pokonanie zaburzeń nastroju nie jest łatwe, albowiem specyfika tego procesu, tego stanu jest bardzo skomplikowana i złożona. Nie mniej jednak warto podkreślić, iż chcąc trwale pozbyć się zaburzeń nastroju, powinniśmy zacząć od podstaw, ponieważ na całość problemu składają się pojedyncze i poszczególne struktury, tylko ich zmiana może być przyczyną ustąpienia zaburzeń. Pierwszym, fundamentalnym czynnikiem jest dieta, sposób żywienia oraz suplementacja. Nie można pominąć faktu, że rodzaj spożywanego pożywienia w sposób istotny przekłada się na nasz nastrój i jest jego swoistym wyznacznikiem. Działa to w różne strony, albowiem najczęstsze objawy zaburzeń nastroju są zauważalne u osób np.: stosujących głodówki, posiadających skłonności do drastycznego zmniejszania kaloryczności posiłków, osób zmagających się z bulimią lub nadwagą i otyłością. Warto bliżej zgłębić i zastanowić się nad przyczyną powstawania zaburzeń, ponieważ stanowią one niezwykle duże zagrożenie dla życia oraz zdrowia. 

Zmiana diety,  na pełnowartościową, urozmaiconą i przede wszystkim zdrową – pozbawioną skrajności, takich jak nadmierna kaloryczność, ciągłe uczucie pełności oraz ciężkości, zestawione z niedojadaniem, drastycznym ograniczaniem sobie możliwości odżywienia organizmu, spowoduje, iż nasz nastrój ustabilizuje się, a emocje opadną, ponieważ poprzez niedostateczne odżywienie organizmu, jesteśmy wciąż rozdrażnieni, niespokojni. 

Kolejnym elementem, który niezwykle pozytywnie wpłynie na zlikwidowanie zaburzeń nastroju jest odpowiednia regeneracja oraz aktywność fizyczna. To niezwykle ważne, ponieważ wysiłek oraz ruch sprawiają, że pozbywamy się właściwie wszystkich negatywnych emocji, a poprzez wydzielane hormony, stajemy się radośni, poza tym widząc dobre efekty, nasze samopoczucie oraz ocena własnej osoby, zdecydowanie się poprawiają. Regeneracja i odpoczynek, to dwa bardzo ważne czynniki, to dzięki nim bowiem jesteśmy w stanie wyciszyć się i ustabilizować wszystkie myśli.

 

Jaki suplement polecamy?

Warto wybrać DEDICATED RE-GROW 90CAPS

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu