Zanim odpowiemy sobie na tytułowe pytanie, warto dowiedzieć się, czym są oba, zawarte w tytule związki i czy mogą one funkcjonować w organizmie człowieka samodzielnie.
Co to jest BCAA
BCAA (ang. branched-chain amino acid) nazywa się trzy aminokwasy rozgałęzione: leucynę, izoleucynę oraz walinę, z grupy aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być pozyskiwane przez człowieka z zewnątrz, wraz z pożywieniem.
BCAA są budulcem dla mięśni, usuwają uczucie zmęczenia po treningu bądź pracy, zapobiegają katabolizmowi mięśni, a przy tym ich ilość w dobrze zbilansowanej diecie jest wystarczająca dla zdrowego, dorosłego człowieka, lecz niewystarczająca przy ciężkiej pracy fizycznej albo przy treningu siłowym. I nie jest to jakiś sporadyczny, łatwy do uzupełnienia bez suplementacji niedobór, gdyż nie ma fizycznej możliwości wchłonięcia przez człowieka wystarczającej ilości pokarmu, aby je uzupełnić. Dlatego bezwzględnie każdy kulturysta posiłkuje się suplementami z zawartością BCAA, m.in. topowych firm Real Pharm albo Muscle Care, gdyż nie ma innego wyboru. Jednak same BCAA nie zawsze wystarczą.
Glutamina nie jest syntetyzowana w organizmie z BCAA, ale z innych związków, a przy tym stanowi aż 60% budulca tkanki mięśniowej. Łatwo więc sobie można uzmysłowić, co się dzieje, kiedy jej w organizmie zabraknie.
Czym jest glutamina
Glutamina jest jednym z 20 aminokwasów wytwarzanych przez organizm człowieka z wykorzystaniem kodu genetycznego. Tak więc jest niejako zaprogramowana do tego, aby w nas występować bez pomocy z zewnątrz. Z tego powodu mogłoby się wydawać, że suplementacja tym aminokwasem jest zbędna i jest to faktem, lecz wyłącznie w odniesieniu do zdrowych ludzi albo tych, którzy nie potrzebują w organizmie zwiększonej ilości każdych aminokwasów, a do tych należą sportowcy i obłożnie chorzy.
Glutamina uczestniczy w syntezie innych aminokwasów, czyli podobnie, jak ma to miejsce w wypadku aminokwasów egzogennych. Przy czym jej obecność w organizmie ma kolosalne znaczenie dla syntetyzowania związków azotu oraz dla rozkładu amoniaku. Glutamina stanowi jego rezerwuar, chroniąc przed nim tkanki i rozkładając go ponownie do kwasu i jest to jeden z cykli biochemicznych, jakie zachodzą w każdym żywym organizmie. W ich wyniku glutamina uczestniczy także w syntezie puryn, pirymidyn oraz wspomnianych, innych aminokwasów.
Glutamina jest aminokwasem wszechobecnym w organizmie człowieka, ale jednocześnie bardzo wrażliwym na wszelkie osłabienia tego organizmu. To właśnie z tego powodu ludzie ciężko chorujący cierpią na zanik mięśni i utratę w nich siły, ponieważ w wypadku przeciążeń i braku glutaminy, organizm natychmiast zaczyna ją pozyskiwać z mięśni, doprowadzając tym samym do procesów katabolicznych. Ludzie chorzy albo ciężko pracujący, w tym sportowcy narażeni na duże obciążenia, mają siłą rzeczy zwiększone zapotrzebowanie na każdy aminokwas, a właśnie tego, którego w organizmie człowieka jest najwięcej, brak zostanie w pierwszej kolejności zauważony. Bez suplementacji glutaminą i najlepiej w połączeniu z BCAA, a co można osiągnąć zasilając organizm preparatami firm Real Pharm i Muscle Care, każdy chory albo narażony na wysiłek fizyczny człowiek, jest skazany na katabolizm mięśni.
BCAA a glutamina
Zarówno BCAA, jak i glutamina mają podobne działanie i dla przeciętnego człowieka może to oznaczać, że właściwiej byłoby zastosować te aminokwasy zamiennie, a co obarczone jest błędem. Owszem, oba związki mają wpływ na organizm, szczególnie człowieka ćwiczącego na siłowni, czyli:
- przy niedoborze każdego z nich może wystąpić katabolizm mięśni, a więc dostateczna ich ilość będzie temu przeciwdziałała;
- oba wzmacniają procesy anaboliczne, czyli przyczyniają się do wzrostu mięśni, a czemu nie można się dziwić, biorąc pod uwagę ich ilość składającą się na budulec tkanki mięśniowej;
- skutecznie przyspieszają regenerację mięśni.
Są jednak aspekty nie tyle różniące oba aminokwasy, ile sugerujące, że pobieranie suplementów z oboma związkami, przykładowo takich topowych firm, jak Real Pharm lub Muscle Care, może znacznie zwiększyć wydajność naszego organizmu oraz zapewnić mu zwiększoną ochronę przed skutkami ubocznymi stosowania zwiększonych obciążeń, jakich doświadcza organizm podczas treningu. I co najważniejsze dla ćwiczących, zadbać o rozwój, a nie regres tkanki mięśniowej.
Korzyści wynikające z połączenia BCAA i glutaminy
Pierwszym argumentem, jaki przychodzi do głowy, chociaż nie koronnym, ale przemawiającym za zastosowaniem glutaminy i BCAA w jednym suplemencie, na przykład firm Real Pharm albo Muscle Care, jest ich dostępność na rynku i nie jest to bynajmniej argument bezpodstawny. Żadna firma, produkująca i wytwarzająca dany suplement diety, a związany z kulturystyką, nie poważy się wypuścić na rynek czegoś, co nie działa, gdyż ćwiczący szybko by to skorygowali, nie sięgając po takie produkty. Z tego, że takowe istnieją, można wywnioskować, że połączenie BCAA i glutaminy wywołuje oczekiwane reakcje organizmów ćwiczących, a z całą pewnością wynika to z zastosowania odpowiednich proporcji takich preparatów.
Za to koronnym argumentem jest odmienność tych aminokwasów i ich główna zawartość w każdej tkance mięśniowej. Nazywa się to synergią, czyli aminokwasy te, współdziałając ze sobą w naturze, budują jedną tkankę (czytaj: organizm) i żaden organizm nie jest w stanie obejść się bez któregoś z nich. BCAA i glutamina stanowią główny budulec mięśni i brak któregokolwiek z nich będzie skutkował brakiem wzrostu mięśni, a w skrajnych przypadkach ich katabolizmem.
Wychodząc z założenia, że wystarczy suplement z BCAA, gdyż glutamina jest przecież zaprogramowana i jest już obecna w organizmie, naraża się mięśnie na katabolizm i to natychmiastowy. Brak glutaminy, który wystąpi przy zwiększonym obciążeniu organizmu, spowoduje jej konieczne pozyskiwanie z wewnątrz, a że w mięśniach jest jej najwięcej, właśnie stamtąd. Wynik zaś będzie wyglądał tak, że w związku z brakiem budulca mięśni, gdyż same BCAA jego nie stanowią i na budulec nie wystarczą nawet przy najcięższym treningu, nastąpi zatrzymanie ich wzrostu, a w dalszej kolejności ich regres. Dodatkowo będzie brakować syntezy azotu, mięśnie ulegną zakwaszeniu, a zniechęcenie, wywołane brakiem glutaminy, podtrzymującej brak przemęczenia, odstręczy ćwiczącego od treningu.
Nie ma co się łudzić, że BCAA to załatwią, ponieważ tak się złoży, że wszystkie zostaną zużyte przy treningu, usiłując zastąpić w niektórych pochodnych funkcjach glutaminę. Po pierwsze nie zdołają, po drugie w wyniku niedoboru także i ich, zostanie spotęgowany katabolizm, zniechęcenie i przemęczenie.
Wybierając suplement do ćwiczeń, nie musisz kupować produktów topowych firm, jak Real Pharm albo Muscle Care, ale bez suplementu z BCAA i glutaminą, czyli dwoma tymi związkami się nie obejdziesz.
Komentarze
Napisz komentarz