Żeń-szeń to starożytny korzeń, który od wieków jest używany w kulinariach, zwłaszcza w medynie wschodniej. Coraz częściej z jego dobrodziejstw korzysta także zachód. Zwany panaceum na wiele dolegliwości i uznawany za roślinę długowieczności. Jest dostępny w wielu formach, a coraz częściej stosowaną jest żeń-szeń w postaci proszku. Wyróżniamy kilka jego gatunków – żeń-szeń chiński, czerwony (koreański), żeń-szeń amerykański i syberyjski. Najbardziej doceniany jest jego pierwszy rodzaj, który nazywa się także wszechlekiem.
Żeń-szeń - jakie jest jego działanie?
Zanim przejdziemy do działania żeń-szenia, warto powiedzieć co sprawia, iż jest on tak niezwykły. Zawiera on bowiem ginsenozydy - substancje, które zwiększają zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu. To właśnie on jest jednym z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie, dlatego też tak ważne jest dostarczanie go do narządów. Korzeń ten jest również bogactwem witamin i minerałów, które pomagają w prawidłowym ogólnym funkcjonowaniu.
Dzięki żeń-szeniowi także mózg dostaje więcej tlenu, niż dotychczas. To przekłada się na jego szybsza pracę. Jesteśmy bardziej skoncentrowani i możemy szybciej analizować fakty. Pomaga zapamiętywać i łączyć informacje. Po jego zażyciu czujemy się jak po bardzo długim spacerze na świeżym powietrzu, przeplatanym medytacją i głębokimi wdechami. Jest polecany dla osób, które wykonują pracę umysłową.
Żeń-szeń jest nieoceniony dla tych, którzy zmagają się z cukrzycą oraz mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Zmniejsza on bowiem poziom cholesterolu LDL (nazywanego „złym” cholesterolem) i jednocześnie zwiększa wzrost frakcji HDL. Ma też silne działanie antyzakrzepowe. Jest to ważne dla osób, które cierpią z powodu miażdżycy, ale też biorą leki zwiększające ryzyko powstania zakrzepicy. Wspomaga leczenie cukrzycy poprzez oddziaływanie na gruczoł nadnerczowy. Reguluje tym samym wydzielanie się insuliny.
Oprócz działania poprawiającego pracę serca, ma również niezwykły wpływ na męską siłę, znacznie podnosi libido i leczy zaburzenia erekcji. Dzieje się tak, ponieważ po zażywaniu przez dłuższy czas preparatów z korzeniem żeń-szenia, z organizmu uwalnia się duża ilość tlenku azotu. Tym samym rozkurczają się naczynia krwionośne, a krew może szybciej płynąć. Takie działanie ma jedynie żeń-szeń koreański, zwany również czerwonym.
Ta nieoceniona roślina posiada również zastosowanie w sporcie. U osób aktywnych fizycznie, które zażywają preparaty z żeń-szeniem, zauważono, że mniej cierpią z powodu bólu mięśni i zyskują większą wydolność. Żeń-szeń bowiem zmniejsza wytwarzanie się kwasu mlekowego, który odpowiedzialny jest za powstanie zakwasów oraz pomaga dostarczać większej ilości tlenu do mięśni, co przekłada się na ich lepszą pracę.
Żeń-szeń - korzeń idealny?
Niestety zażywanie suplementów z żeń-szeniem ma także swoje skutki uboczne. Jeśli nadużywamy ich i nie stosujemy się do zaleceń, możemy odczuć nieprzyjemne dolegliwości. Są to m.in. senność, bóle głowy, a także nadciśnienie czy biegunka. Nie powinniśmy więc przekraczać zalecanej dziennej dawki w ilości od 0,5 do 2 g. Stosujmy go w formie kuracji, nie dłuższej niż miesiąc.
Komentarze
Napisz komentarz