Napar z pokrzywy – wartości odżywcze, właściwość, przeciwwskazania, jak przygotować?

Dodane przez: . Komentarze: 0 2562

Pokrzywa od lat była stosowana jako produkt o wielu właściwościach leczniczych. Niestety przez wiele lat, coraz więcej osób zapomina o tym, że rośliny te mają w sobie tak wiele składników odżywczych i mogą one poprawić funkcjonowanie całego naszego organizmu. Większość osób traktuje pokrzywę, jak uciążliwy chwast, ale nie zdają sobie oni sprawę, jak wiele właściwości zdrowotnych posiada ta roślina i przy jak wielu dolegliwościach i bolączkach może okazać się ona pomocna. Można ją również w łatwy sposób przygotować do spożycia. Wystarczy jedynie znać wszystkie proporcje. Jakie wartości odżywcze posiada pokrzywa? Jakie są jej właściwości, kto powinien ją stosować, a kto powinien jej unikać? Jak przygotować pokrzywę do spożycia? Tego i wielu innych faktów na temat pokrzywy dowiemy się z poniższego artykułu.

Napar z pokrzywy – wartości odżywcze

Pokrzywa nie jest jedynie chwastem, który zanieczyszcza nasze ogrody. Jest to roślina bogata w liczne składniki odżywcze, które są niezbędne dla naszego organizmu. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, z tego, że pokrzywa to „istna skarbnica witamin i minerałów” Tego zdania są dietetycy i lekarze, który zalecają pice naparów z pokrzywy, dla poprawienia zdrowotności. Jakie witaminy i minerały znajdziemy w tej niezwykłej roślinie?
• Witamina C,
• Witamina K,
• Witamina B1,
• Witamina B2,
• Witamina B3,
• Krzemionka,
• Wapń,
• Potas,
• Żelazo,
• Sole mineralne,
• Fosfor,
• Mangan,
• Witamina A,
• Garbnik,
• Fitosterole,
• Flawonoidy,
• Serotonia,
• Superlktyna.

Napar z pokrzywy – właściwości zdrowotne

Lecznicze właściwości pokrzywy

 

Pokrzywa, jest tak niezwykłą rośliną, że jej liczne właściwości znane są już od czasów Średniowiecza. Jak mówi dietetyk Aleksandra Musiał "związki zawarte w pokrzywie usprawniają pracę trzustki, wątroby oraz żołądka”. Liczne badania i testy wykazują również, że jest to roślina, która może przyczynić się do poprawy wyglądu i kondycji skóry. Ma ona zbawienny wpływ na nasz wygląd, a to właśnie dzięki temu, że w liściach pokrzywy znajduje się tak dużo składników odżywczych.

Wpływ pokrzywy na skórę – leczenie trądziki

Wielu dermatologów zaleca stosowanie maści z suszonych liści pokrzywy do walki z trądzikiem oraz innymi problemami skórnymi. W sklepach i aptekach możemy znaleźć wiele toników i kremów z ekstraktem z pokrzywy, które przeznaczone są do cery tłustej i trądzikowej. Możemy również zdecydować się na zastosowanie naparów z pokrzywy, która ma działanie przeciwzapalne.To sprawia, że walka z trądzikiem staje się skuteczniejsza. Jednak warto pamiętać, że napary i kosmetyki z pokrzywą wspomagają nie tylko walkę z trądzikiem, ale przyczyniają się do zmniejszenia widoczności uszkodzonych tkanek, a także przebarwień na skórze. Codzienne przemywanie cery trądzikowej naparem z pokrzywy może zdziałać cuda. Roślina ta ma również właściwości ściągające. To sprawia, że roślina ta może być stosowana przy problemach takich, jak wypryski, ukąszenia i reakcje uczuleniowe występujące na skórze.Justyna Balinowska dietetyk biochemiczny zapewnia, że pokrzywa wykazuje silne działanie przeciwzapalne i jest to roślina, która może pomóc zwalczać różnego rodzaju alergie skórne.

Pokrzywa przy leczeniu przeziębienia

 

To jednak to nie wszystko, badania wykazują, że pokrzywa może nam pomóc w leczeniu kaszlu, jest również pomocna w czasie przeziębienia. A naukowcy Uniwersytetu w Maryland zalecają pice od trzech do czterech szklanek z naparem z pokrzywy, jako środek do przyśpieszenia terapii przy zapaleniu stawów, a także kataru siennego i przerostu prostaty w początkowych stadiach . Może być ona wykorzystywana również przy innych chorobach prostaty. Badania wykazują, że przy tych schorzeniach napar z pokrzywy ma skuteczne działanie jedynie, przy wczesnych stadiach schorzeń. A to oznacza, że można ją stosować, by była ona skuteczna, kiedy objawy chorób dopiero zaczynają się pojawiać. Pokrzywa jest rośliną idealną dla każdej kobiety. Dba ona o zdrowie i urodę. Wspomaga regenerację włosów, skóry i paznokci, a jednocześnie przyczynia się ona do detoksykacji organizmu.

Napar z pokrzywy – przeciwwskazania

Mimo tego, że napar z pokrzywy ma tak liczne lecznicze właściwości i jest rośliną bogatą w składniki odżywcze, to nie każdy może z niej korzystać. Jest wiele osób, które powinny unikać spożywania naparów i soków z tej rośliny. Dietetyk Aleksandra Musiał w swoim artykule na temat naparów z pokrzywy piszę, że picie naparów z pokrzywy nie jest zalecane dla kobiet, które zmagają się z chorobami dróg rodnych. Przeciwwskazaniami do stosowania pokrzywy są nowotwory macicy, choroby nerek. Nie zaleca się jej spożywania osobom cierpiącym z powodu cukrzycy i przyjmującym lekarstwa walczące z chorobą. Warto również pamiętać, że stosowanie naparów z pokrzywy w nadmiarze także nie jest wskazane. Pokrzywa w nadmiarze może prowadzić do dolegliwości takich jak łzawienie oczu, wysypka na skórze, spuchnięcie i zaczerwienienie spojówek, swędzenie oczu.

Napar z pokrzywy – jak przygotować?

Przygotowanie naparów z pokrzywy nie jest trudnym zadaniem. Konieczne jest przygotowanie świeżej lub suszonej pokrzywy. Najlepiej sięgać po pokrzywę, którą sami zerwaliśmy. Możemy sięgnąć po saszetki z pokrzywą do zaparzenia, jednak nie zawsze wiadomo, co się w nich znajduje. Pokrzywę najlepiej sięgnąć po od pięciu gramów suszonej rośliny na jeden kubek, który powinien mieć do 100 mililitrów pojemności. Woda, którą zalewamy pokrzywę, powinna być wrząca. Napar należy zakryć spodkiem, by mógł się zaparzyć. W ten sposób zostawiamy go od pięciu do dziesięciu minut do zaparzenia. Picie tak przygotowanych naparów zaleca się dwa-trzy raz dziennie.


Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu