5 zaskakujących spowalniaczy metabolizmu

Dodane przez: . Komentarze: 0 1403

Bardzo często, ogólny wygląd sylwetki przypisywany jest do posiadanego tempa przemiany materii. W głównej mierze za intensywność pracy metabolizmu odpowiedzialne są odziedziczone geny, jednak każdy człowiek może wywierać znaczący wpływ na jakość i szybkość przebiegu tych procesów. Prowadzenie biernego trybu życia, ubogiego w niezbędne składniki odżywcze posiada istotny wpływ na spowolnienie tempa przemiany materii. Skutkuje to nadmiernym i niekontrolowanym przybieraniem na wadze. Nieodosobnione są jednak przypadki, kiedy osoby aktywnie fizycznie i zwracające uwagę na spożywane pokarmy mają problem z utrzymaniem masy ciała na odpowiednim oraz satysfakcjonującym poziomie. Popełniają błędy, które przyczyniają się do znaczącego spowolnienia metabolizmu, przez co cierpi na tym cały organizm.

Co to jest metabolizm?

Mianem metabolizmu określa się szereg procesów i mechanizmów, które przebiegają w każdej żywej komórce ciała. Składniki pokarmowe, które pozyskiwane są z pożywienia, są wykorzystywane do wytworzenia, przetworzenia oraz utworzenia zapasów energii. Procesy, które tworzą metabolizm, odpowiedzialne są utrzymaniu w zdrowiu każdej komórki w organizmie. Wówczas dostarczana jest im nie tylko niezbędna energia, ale także bezcenne składniki odżywcze. Najważniejszy jest fakt, że praca organizmu, składająca się na  metabolizm, odbywa się nieustannie, nawet w trakcie snu, ponieważ tylko w ten sposób ciało człowieka może prawidłowo funkcjonować.

Dlaczego masa ciała nie zmniejsza się?

Planowana utrata na wadze, stanowi główną przyczynę zmiany trybu życia. Wykonywanie intensywnych ćwiczeń, przestrzeganie zaleceń żywieniowych może nie wystarczyć do zrealizowania zamierzonego celu. Okazuje się, że istnieje wykaz tzw. "spowalniaczy metabolizmu", które stoją na przeszkodzie do wymarzonej sylwetki. Są rzeczami oczywistymi i tego powodu stanowią bardzo często zapominany aspekt. Warto zwrócić uwagę na obecność ich w swoim życiu, kiedy pojawia się problem z uzyskaniem wymarzonej liczby na wadze. 

Po pierwsze: białko

U wielu osób dostrzegalna jest obawa przed spożywaniem w wyznaczonych ilościach białkach. Przesadnie unikają i wykreślają ze swojej diety produkty obfitujące w białko, dotyczy to szczególnie serów, jajek oraz jogurtów. Takie działanie niesie za sobą, ogromną szkodę dla wszystkich mięśni w organizmie, które do sprawnego funkcjonowania i wzrostu potrzebują określonych ilości białka w codziennej diecie. Tkanka mięśniowa w głównej mierze odpowiada za przyśpieszenie metabolizmu, ponieważ nawet w momencie odprężającego wypoczynku stale pracują. Zgłaszane przez nie zapotrzebowanie energetyczne przyśpiesza tempo przemiany materii. Ponad to przyswojenie przez organizm białka jest procesem, który zdecydowanie przekłada się na zwiększenie ilości spalonych kalorii. 

Do utrzymania białka na odpowiednim poziomie, zalecane jest, aby każdego dnia spożywać od 0,8 do 1 grama białka na każdy kilogram ciała. Może być dostarczone w trzech niewielkim porcjach, które zawierają produkty wysokobiałkowe.

Nieodpowiedni dobór ćwiczeń

Rozczarowania w trakcie ważenia często spowodowane są doborem nieodpowiednich zestawów ćwiczeń. Dla metabolizmu najmniej korzystnym są ćwiczenia cardio, które przyśpieszają jego pracę wyłącznie w trakcie aktywności oraz po zaprzestaniu wykonywania ćwiczeń jego tryb, w kilka godzin, wraca do normy. W celu zwiększenia tempa pracy metabolizmu warto wybierać treningi interwałowe. Ich koncepcja opiera się na mieszaniu intensywności ćwiczeń, która sprawia, że organizm nawet do 24 godzin po treningu może wymuszać na metabolizmie szybszą pracę. 

Unikanie węglowodanów

Do sprawnego funkcjonowania ludzki organizm potrzebuje także węglowodanów. Całkowita rezygnacja ze spożywania cukrów doprowadza do osłabienia pracy mięśni. Tracą wówczas podstawowe i najszybsze źródło energii a tym samym przestają skutecznie motywować organizm do przyśpieszenia pozyskiwania energii. Podstawowym źródłem energii staje się posiadany glikogen mięśniowy. Mięśnie zaczynają się zmniejszać a tym samym organizm traci czynniki do przyspieszenia tempa przemiany materii. 

Zbyt krótki sen

Osoby, które regularnie lekceważą kwestię higieny i jakości snu, wywierają negatywny wpływ na swój metabolizm. Czas, kiedy organizm powinien w pełni przeznaczyć na regenerację jest ilością stałą, która każdego dnia powinna być mu zapewniona. Przeprowadzone zostały liczne badania, które udowodniły, że nawet jednorazowy niedobór snu powoduje zwolnienie metabolizmu. Przemęczony organizm nie jest w stanie w pełni wykorzystać dostarczanej wraz z pożywieniem energii, dlatego tempo metabolizmu maleje. 

Znikoma ilość spożywanych ryb a także soli

Prawidłowa praca metabolizmu w dużym stopniu zależna jest od poziomu jodu w organizmie. Jest on niezbędnym pierwiastkiem, który znaczący wpływ wywiera na procesy związane z tarczycą. W tarczycy wydzielane są hormony, które oddziałują na tempo przemiany materii. Schorzenia spowodowane niedoczynnością tarczycy, skutkują nadmiernym przybieraniem na wadze. Co więcej liczba zachorowań rok rocznie wzrasta.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu