Jak utrzymać kaloryfer na brzuchu?

Dodane przez: . Komentarze: 0 2460

Zespół mięśni brzucha, nazywany w języku potocznym kaloryferem, stanowi jedną z najbardziej reprezentacyjnych części naszego ciała. Dobrze zbudowany ABS robi duże wrażenie - zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Niski stopień otłuszczenia oraz wyrzeźbione kontury pokazują, iż trenujący oprócz potu na siłowni, umie również zdrowo się odżywiać oraz przestrzegać zasad prawidłowej diety. Jednak samo wytrenowanie brzucha nie sprawi, iż do końca życia będziemy mogli cieszyć się z jego walorów. Jak utrzymać na dłużej kaloryfer na brzuchu? O to zestaw kilku porad aby cieszyć się swoim ABS jak najdłużej.

Brzuch zawsze idealny – czy to jest w ogóle możliwe?

Utrzymywanie idealnie wyrzeźbionego brzucha będzie wymagało od nas tyle samo wysiłku, co jego wypracowanie. Brzuch z racji uwarunkowań genetycznych to miejsce, w którym nadmiar tłuszczu widać w pierwszej kolejności. To oznacza, iż każda przerwa od treningu, dłuższy odpoczynek, choroba, a także chęć rozbudowania struktury mięśniowej, może być związana z częściową utratą kaloryfera. Aby tak się nie stało należy porządnie zadbać o swój brzuch.


Dieta na brzuch

Podstawą każdego treningu jest odpowiednia dieta, której wsparciem powinien być dobrze ułożony plan treningowy. Nieprzestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania się oraz właściwej podaży kalorii skutkuje ukształtowaniem brzucha, który będzie skrupulatnie ukryty pod dużą warstwą tłuszczu. Jeśli chodzi o dietę zachowawczą to musi być ona odpowiedzią na zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, ale z lekkim deficytem podaży kalorii, ponieważ pierwszą częścią ciała, która będzie ulegała otłuszczeniu są rejony podbrzusza. Do najbardziej polecanych składników diety należą:

  • awokado -  jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które  wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu, poprawia też metabolizm.
  • pestki słonecznika i dyni, ryby - bogate są w kwasy tłuszczowe omega 3 wspomagające procesy trawienne.
  • mleko kokosowe - dzięki wysokiej zawartości tłuszczu zmniejsza apetyt i wspomaga utratę tkanki tłuszczowej.
  • jajka i drób - produkty te są bogate w białko, do którego spalenia nasz organizm potrzebuje dużych nakładów energii.
  • ocet jabłkowy - zawiera kwas octowy pochodzący ze sfermentowanych jabłek, które są źródłem pektyny, a ta wspomaga proces trawienia i przyspiesza rozpad tłuszczów.

Trening siłowy na mięśnie brzucha

Niektórzy sądzą, iż trzeba je ćwiczyć podczas każdego treningu, natomiast inni twierdzą, iż można rzadziej, ale za to bardziej solidnie. Skoro Twój brzuch wygląda już całkiem dobrze to zapewne masz swoje własne zdanie na ten temat. Możesz zatem kontynuować to, co się sprawdziło, jednak pod pewnym warunkiem – zmieniaj ćwiczenia. Poza tym zawsze stawiaj na jakość, a nie na ilość. Jeżeli raz na jakiś czas potraktujesz swój organizm ulgowo to wielkiej tragedii nie będzie. Jeśli jednak coraz częściej zdarza Ci się wybierać tylko i wyłącznie ćwiczenia łatwiejsze czy trwające krócej to w bardzo szybkim czasie zobaczysz negatywny efekt takiego podejścia.

 

 

Ćwiczenia na kaloryfer

Najważniejszym elementem konserwacji brzucha jest przyłożenie dużej uwagi do mięśni prostych. Jest to partia najbardziej wyrazista. Kiedy mięśnie proste są na bieżąco trenowane, to warto podnieść poziom trudności oraz próbować dążyć do odseparowania mięśni skośnych, które to definiują dolne kontury korpusu.

  • Trening brzucha może być wykonywany na różne sposoby, zarówno w domu, plenerze, a także na siłowni.
  • Można wykonywać ćwiczenia na brzuch ciężarem własnym- na przykład łatwe brzuszki czy wznos kolan i nóg w zwisie na drążku.
  • Kolejną opcją jest oparcie planu na ćwiczeniach z obciążeniem. Wówczas oprócz zachowania zarysu, otrzymamy efekt w postaci wypukłości mięśni prostych.
  • Poszczególne ruchy mogą być wykonywane na zasadzie zrywów (rowerek czy szybkie brzuszki), utrzymania napięcia (dragonfly) czy długiego i rozciągającego ruchu (bardzo powolne unoszenie wyprostowanych nóg w zwisie).

Trenerzy na całym świecie twierdzą, iż najlepsze ćwiczenia na brzuch to wariacja podstawowego ćwiczenia, którym jest plank (deska).

Trening aerobowy- konieczność

Jesień i zima nie sprzyja bardzo aktywności, dlatego trzeba się do niej mobilizować. Warto zatem dorzucić do treningu siłowego porcję aerobów. Najlepiej trzy razy w tygodniu po 40 minut treningu cardio. Będzie to porcja idealna dla naszego metabolizmu oraz wyglądu brzucha. 

Postaw na zmienność, aby utrzymać efekt

Ze wszystkich zasad, jakie zostawił Joe Weider, najlepsza jest ta o dezorientacji mięśniowej. Jest to konieczności ciągłego zaskakiwania naszych mięśni. Warto czasami spróbować czegoś nowego. Najlepiej zacząć od zmiany kolejności ćwiczeń. Będzie to dobrym rozwiązaniem. Ważne też są nowe wyzwania. Brzuch nie powinien wiedzieć, co go czeka. Dzięki temu brzuch będzie wyglądał świetnie przez cały rok.

Podsumowanie

Podsumowując można stwierdzić, iż niestety nic nie trwa wiecznie. Samo wytrenowanie zadbanego brzucha nie sprawi, iż do końca życia będziemy mogli być zadowoleni z jego walorów. Jednak pamiętanie o przedstawionych powyżej wskazówkach sprawi, iż będziemy długo cieszyć się naszym ABS.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu