7 błędów, które spowalniają Twój metabolizm!

Dodane przez: . Komentarze: 0 1074

Metabolizm to jeden z najważniejszych procesów w naszym organizmie pozwalający na prawidłowe jego funkcjonowanie, dobre samopoczucie czy skuteczne utrzymywanie odpowiedniej wagi. Niestety nasze starania często nie przynoszą pożądanych efektów. W dużej mierze możemy samodzielnie wpływać na szybkość i prawidłowe działanie metabolizmu wprowadzając odpowiednie nawyki żywieniowe, zwiększając aktywność fizyczną czy zmieniając tryb życia. Bardzo często nieświadomie wykonujemy pewne czynności, które uniemożliwiają wydajne spożytkowanie substancji odżywczych i przemianę ich w energię. Jakie są to błędy ? Czy łatwo można je naprawić ? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby zadbać o swój metabolizm ? Poniżej przedstawiamy 7 błędów, które spowalniają Twój metabolizm i doradzamy jak walczyć z tymi błędami.

1. Spożywanie konserwantów

Wszechobecne konserwanty i walka z nimi po pewnym czasie staje się nam obojętne i w mniej rygorystyczny sposób patrzymy na spożywane przez nas produkty. Choć pilnowanie składu żywności jest mało komfortowe i zdecydowanie nie pasuje do szybkiego trybu życia, spożywanie substancji chemicznych czy konserwantów jest dużym błędem.

Pierwszą z najbardziej szkodliwych substancji są pestycydy. Wpływają one w znaczący sposób na funkcjonowanie tarczycy, która z kolei reguluje tempo metabolizmu. Aby uniknąć ich spożywania, dobrym pomysłem jest kupowanie żywności uprawianej naturalnie lub bardzo dokładne umycie ich przed spożyciem. Na skórze mogą znajdować się spore ilości pestycydów, które wchłaniamy — nie dbając o czystość. Ta prosta czynność może uchronić nas przed szkodliwymi skutkami tych związków i wpłynąć na odpowiednie tempo metabolizmu.

W podobny sposób działają konserwanty, barwniki, czy substancje wzmacniające smak. Spowalniają działanie całego organizmu, skutecznie blokując szybkość przetwarzania substancji odżywczych w energię. Długotrwałe ich spożywanie oprócz gorszej kondycji fizycznej i problemów zdrowotnych głównym problemem jest spowolnienie metabolizmu.

Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę — są też plastikowe sztućce, którymi często jemy lunch lub w trakcie podróży. Mogą zawierać one szkodliwe czynniki a częsty kontakt wpływać na spowolnienie metabolizmu.

Porada: Dbajmy o to, co jemy nawet kosztem nieco dłuższego procesu przygotowywania — czy wyboru produktów.

 

2. Mała ilość snu

Sen to zdecydowanie jeden z najważniejszych okresów w ciągu doby dla człowieka. Podczas snu nasz organizm regeneruje się i nabiera sił na nowy dzień. Niezapewnienie odpowiedniej jego długości może niekorzystnie wpływać na nasz metabolizm.

Powodem tego stanu rzeczy są 2 czynniki. Pierwszy dotyczy ogólnego wypoczęcia i regeneracji organizmu. W przypadku gdy często jesteśmy niewyspani, gdyż pracujemy do nocy, nasz organizm na drugi dzień funkcjonuje znacznie mniej wydajnie. Nie ma potrzebnej energii na szybki i bezproblemowy metabolizm i w ten sposób wpadamy w błędne koło.

Drugim powodem, dla którego brak snu wpływa na spowolnienie metabolizmu, jest wzmożone wytwarzanie hormonu, który jest odpowiedzialny za uczucie głodu. Nasz organizm sygnalizuje nam zdecydowanie częściej, że musimy coś zjeść i to przeważnie czynimy. W ten sposób dostarczamy do organizmu zbyt dużą dawkę pożywienia i niepotrzebnie go obciążamy.

Porada: Aby dobrze się wyspać, idźmy spać do godz. 22:00 - 23:00. Przed snem nie używajmy urządzeń mobilnych, nie sprawdzajmy poczty i nie planujemy kolejnego dnia. Starajmy się zrelaksować, sprawić sobie małą przyjemność np. czytając książkę i dostarczamy dużo tlenu do sypialni — wietrząc ją przed snem.

 

3. Zbyt rygorystyczna lub nieodpowiednia dieta

Wbrew pozorom zbyt rygorystyczna dieta i dostarczanie do organizmu zbyt małej ilości kalorii jest bardzo groźne dla prawidłowej prędkości metabolizmu. Organizm człowieka dziennie potrzebuje określonej ilości kalorii, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów i procesów życiowych. Jeśli ich nie dostarczymy nasze ciało, nie będzie miało siły funkcjonować ani tym bardziej spalacz tłuszczu.

To bardzo częsty błąd popełniany przez osoby odchudzające się lub wdrażające nowe diety. Zanim osoby takie zorientują się, że jest to niekorzystne dla organizmu, mija jednak sporo czasu, a straty nie jest łatwo naprawić. W sytuacji, gdy organizm nie ma siły ani energii, aby poprawnie funkcjonować — przełącza się w tryb oszczędny. Spowalnia wszystkie procesy w ten sposób, aby zgromadzonej energii wystarczyło na jak najdłuższy czas. Jednym ze spowolnionych procesów jest właśnie metabolizm, który po takim spowolnieniu potrzebuje dłuższej chwili na powrót do normalnego tempa. W takiej sytuacji często nie dostarczamy też odpowiedniej ilości składników odżywczych. Ich niedobory mogą skutkować słabszą kondycją ogólną organizmu i mniejszą zdolnością do odpowiedniej szybkości metabolizmu.

Bardzo niekorzystną sytuacją, która ma często miejsce — jest też podjadanie w nocy. Badania naukowe dowodzą, że kluczem do utrzymania prawidłowej szybkości metabolizmu jest zbilansowane i regularne odżywianie się. Kilkugodzinna przerwa w trakcie dnia od spożywania posiłków bardzo korzystnie wpływa na ten proces. Nocne podjadanie powinniśmy zatem zmienić na kilku lub nawet kilkunastogodzinną pauzę. Kolacja zjedzona o godzinie 18:00 lub 19:00 i przerwa do poranka będzie bardzo pomocne w przyspieszeniu metabolizmu.

Porada: Znacznie korzystniej jest dostarczyć organizmowi większej ilości kalorii i je spalić dodatkowymi ćwiczeniami niż dostarczyć ich zbyt mało. Ważna jest też zbilansowana dieta, która zapobiega niedoborom i niekorzystnym skutkom.

 

4. Zbyt mało ruchu — zbyt mało mięśni

Mała aktywność fizyczna przekłada się na mniejszą masę mięśniową. Jest to błąd, który często popełniamy, trenując bez konkretnego celu. Zbudowanie odpowiedniej masy mięśniowej jest bardzo ważnym czynnikiem do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu. Mięśnie w znaczący sposób spożywają energię wytworzoną przez nasz organizm, co bezpośrednio zwiększa szybkość metabolizmu — który dostarcza nowej energii. Jest to pozytywne błędne koło, które samo napędza nasz organizm do lepszego funkcjonowania. Na początku warto mu pomóc, wykonując ćwiczenia na przyrost masy mięśniowej.
Bardzo wskazany jest też trening intensywny np. interwałowy, który zwiększa zapotrzebowanie na energię.

Porada: Jak zatem ćwiczyć ? Najlepszym sposobem na przyspieszenie metabolizmu są ćwiczenia interwałowe — cardio. Wymagają one większej ilości tlenu i zużywa więcej energii z ciała. Organizm, aby uzupełnić braki, przyspiesza i usprawnia metabolizm.

 

5. Unikanie Kawy

Bardzo dużą ilość osób unika kawy, która ma mieszaną opinię wśród zdrowych napoi. Jeśli unikasz kofeiny lub tauryny, jest to mądre posunięcie z ogólnej perspektywy. W przypadku gdy czasami pozwolisz sobie na filiżankę kawy lub zielonej herbaty nie powinna stać Ci się krzywda, a znacząco możesz wpaść swój metabolizm. Kofeina lub tauryna pobudzają, zwiększają siłę i niwelują zmęczenie. Taka dawka przed treningiem skutecznie podnosi wydolność organizmu i umożliwia bardziej intensywne sesje. Dzięki tej sytuacji spalamy więcej kalorii i energii, a to z kolei przekłada się na wzmożenie metabolizmu, który próbuje dostarczyć organizmowi mocy.

Porada: Picie kofeiny w postaci kawy w rozsądnych ilościach nie powinno przynieść skutków ubocznych a dać naszemu organizmowi więcej mocy przed treningami. Warto też unikać napojów energetycznych, w których co prawda jest dużo kofeiny, ale też i sporo innych szkodliwych substancji jak cukier czy sztuczne konserwanty.

 

6. Nie dostarczasz odpowiedniej ilości ostrych przypraw

Jednostajne menu lub unikanie ostrych przypraw z różnych względów jest błędem, który powoduje wolniejszy metabolizm. Ostre przyprawy takie jak chilli, pieprz cayenne, kurkuma, imbir czy cynamon powodują podnoszenie się temperatury ciała. To z kolei przekłada się na szybsze spalanie kalorii i wymuszenie na organizmie przyspieszenia metabolizmu, aby wyrównać braki.

Substancją, która odpowiada za cały proces — jest kapsaicyna. To właśnie dzięki niej papryczki chilli mają tak ostry smak i to właśnie ona powoduje wyższy poziom termiczny ciała. Jest ona obecna w preparatach na odchudzanie i ma za zadanie przeciwdziałać wolnemu metabolizmowi.

Porada: Aby przeciwdziałać temu błędowi, nie musimy diametralnie zmieniać nawyków żywieniowych i diety. Wystarczy regularne dodawanie odrobiny wyżej wymienionych przypraw lub wybieranie tych potraw, które zawierają już chilli czy pieprz cayenne. Należy też pamiętać, że nie możemy stosować zbyt dużych ich ilości, gdyż zwiększy to łaknienie i nie wpłynie pozytywnie na nasz organizm. Typowe lub małe dawki regularnie podszywane będą optymalnym rozwiązaniem.

 

7. Pijemy zbyt małą ilość wody

Ten na pozór niełączący się z metabolizmem element jest bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na jego szybkość. Jest to też jeden z najczęściej popełnianych błędów, który uniemożliwia osiągnięcie prawidłowej jego prędkości.

Nasz organizm w większości składa się z wody. To jej odpowiedni poziom zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich procesów i narządów. Jeśli występuje w nim niedobór, bezpośrednio przekłada się to na kondycję fizyczną i mniejszą wydolność organizmu. Dzięki takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie spalać dużo i efektywnej kalorii i zgłaszać zapotrzebowania na kolejną dawkę energii.

Częstym błędem jest też dostarczanie do organizmu ciepłej wody czy napojów. W tych sytuacjach, kiedy nie jest wskazane lub mamy wybór należy wybierać zimne napoje. Organizm ogrzewa przyjmowane płyny do bazowej temperatury 36,6 C — zużywając do tej czynności energię. W ten sposób przyspieszymy metabolizm, stymulując i angażując nasze ciało do dodatkowego wysiłku.

Porada: Gdy podczas treningu czujemy pragnienie, należy uzupełnić dawkę płynów zimną wodą. Dzięki temu nasze ciało zyska lepszą wydolność i będzie musiało włożyć więcej energii na podgrzanie wody do temperatury 36,6 C.

 

 

Choć metabolizm jest zależny w dużym stopniu od uwarunkowań genetycznych i naszych indywidualnych cech, to równie duży wpływ na niego mamy my sami swoim działaniem. Zapewnienie odpowiedniego trybu życia, korzystnej i zbilansowanej diety czy efektywnych treningów daje dużą możliwość do regulowania szybkości metabolizmu. Wiele błędów, które popełniamy nieświadomie, przekłada się bezlitośnie na wolniejsze przetwarzanie substancji odżywczych w energię, czego skutkiem jest gorsza kondycja fizyczna.

Aby zmienić ten stan rzeczy, wystarczy zmodyfikować aktualną aktywność fizyczną na bardziej wydajną, wyrobić w sobie nowe nawyki żywieniowe czy inaczej spojrzeć na ogólne dbanie o swój organizm poprzez sen, czy regeneracji. Zmiany nie są trudne do wykonania i możliwe do natychmiastowego wprowadzenia. Regularne unikanie wyżej wymienionych błędów sprawia, że nasz metabolizm będzie funkcjonował sprawnie i z odpowiednią szybkością.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu