W dzisiejszych czasach wiele osób dba o swoją sylwetkę przechodząc na rozmaite diety odchudzające. Niewiele z nich robi to pod okiem specjalisty, który prawidłowo doradza w kwestiach doboru kaloryczności do wymogów prowadzonego trybu życia. Oprócz diety, szczególnie młodzi ludzie w nawale pracy i obowiązków nie są w stanie przyjmować odpowiedniej dawki kalorii dziennie, ze względu na ograniczoną ilość czasu w ciągu dnia. Co się dzieje z ludzkim organizm z powodu braku odpowiedniej dawki pożywienia? Jakie symptomy zwracają uwagę na to, że jesz za mało?
Przede wszystkim jednym z pierwszych sygnałów, które oznaczają, że Naszemu organizmowi brakuje kalorii jest uczucie zmęczenia. Pożywienie jest podstawowym elementem, z którego czerpiemy energię. W momencie powstania deficytu kalorycznego, chroniczne zmęczenie jest objawem, którego nie da się uniknąć. Wraz z brakiem pożywienia, przychodzi osłabienie koncentracji oraz osłabienie pracy mózgu, które zaburza codzienne funkcjonowanie.
Przez odczuwane osłabienie, nasza odporność spada. Organizm nie jest w stanie bronić się przed atakującymi go bakteriami oraz wirusami, ze względu na zaburzenie pracy układu immunologicznego. Ponadto możemy zauważyć, że przeziębienie, które trwa zwykle kilka dni, nie będzie tak łatwe do zwalczenia, jak w przypadku prawidłowego odżywiania się.
Kolejnym symptomem, świadczącym o zbyt małej dawce pożywienia, a na który zwraca uwagę na pewno większość Pań jest utrata włosów. Można ją zauważyć, szczególnie podczas czesania oraz mycia włosów. Ponadto, włosy osłabione stają się łamliwe oraz matowe. Aby były one w dobrej kondycji, niezbędne jest przyswajanie przez organizm takich składników odżywczych jak cynk, żelazo, biotyna, które znajdują się w pokarmie. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu, nie jest w stanie zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wszystkich elementów ludzkiego ciała. Wraz z osłabieniem włosów, przychodzi także osłabienie paznokci na co wskazuje ich kruchość i łamliwość oraz pojawiające się na nich przebarwienia.
W związku z brakiem odpowiedniej ilości kalorii, kobiecy organizm może mieć trudności z zajściem w ciążę. W momencie niewystarczającej ilości dostarczanych składników odżywczych, organizm przeznacza jest na zaspokojenie podstawowych funkcji takie jak krążenie krwi, czy oddychanie. W ciele kobiecym, gospodarka hormonalna ulega rozregulowaniu co wpływa zarówno zmniejszenie ochoty na seks, jak również utrudnione dojście do zapłodnienia. W przypadku, gdy dojdzie do sytuacji, w której kobieta zajdzie w ciąże, organizm może nie być w stanie jej utrzymać, ze względu na niski poziom składników odżywczych.
Co więcej, osłabienie organizmu, wpływa na pojawiające się uczucie zimna. Jeśli dochodzi do sytuacji, w których pomimo optymalnej temperatury w pomieszczeniu, czy na zewnątrz, odczuwamy chłód, to znak, że organizm nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości ciepła. Dzieje się tak, ze względu na niedobór kalorii, które są spalane w celu ogrzania organizmu. Ponadto, zaburzenie gospodarki hormonalnej, a dokładnie spadek hormonu tarczycy, także wpływa na brak utrzymania temperatury organizmu.
W wyniku przeprowadzonych badań, udowodniono, że zbyt mała ilość pożywienia dostarczanego organizmowi prowadzi do zaburzeń snu. Szczególnie, głęboki sen narażony jest na zakłócenia, co za tym idzie, trwa krócej. Uczucie głodu, może wpływać na trudności z zasypianiem, ze względu na zaburzony komfort organizmu oraz brak odprężenia.
Jednym z podstawowych oznak, że jemy za mało jest uczucie głodu. Jeśli w ciągu dnia uczucie głodu towarzyszy Nam w przeważającym czasie, nawet po niedawnym zjedzeniu posiłku, to oznaka, że ilość pożywienia jest niewystarczająca. W związku z nieodpowiednią ilością kalorii, częste uczucie głodu powoduje rozdrażnienie. Nie jesteśmy w stanie skupić się na wykonywanej czynności, wciąż myśląc o jedzeniu. Ponadto, nie od dziś wiadomo, że zjedzenie dobrego posiłku, po którym czujemy uczucie sytości, odczuwamy szczęście.. Pozytywne emocje towarzyszące Nam w ciągu dnia, wpływają na prawidłową pracę całego organizmu.
Oprócz objawów fizycznych, pojawić się mogą objawy psychiczne. Przede wszystkim, jest to lęk oraz uczucie niepokoju, prowadzące do depresji. Oczywiście przyczyn depresji może być kilka, jednak niski poziom kalorii wpływa na pogorszenie stanu emocjonalnego.
Wszystkie powyższe objawy wskazują, na sytuację, w której organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości pożywienia, tak aby cały jego układ funkcjonował prawidłowo. Wydawać by się mogło, że deficyt kaloryczny, spowodowany dietą czy brakiem czasu nie wpływa w dużej mierze na stan fizyczny oraz psychiczny. Nic bardziej mylnego. Organizm przyswaja związki pokarmowe, aby zapewnić prawidłowe działanie całego ciała. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niedobory wartości odżywczych, organizm musi wybrać, czy przeznaczyć je na prawidłowe działanie układu krążenia czy pracę mózgu. Jeśli zauważysz któryś z wyżej opisanych objawów, warto zastanowić się nad stosowaną dietą, bowiem prawidłowe odżywianie jest gwarancją energii oraz dobrego samopoczucia.
Komentarze
Napisz komentarz