Betaina – poznaj niezwykłą moc buraka!

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 3551

Kto by się spodziewał, że w popularnych burakach może tkwić tak cenna dla zdrowia substancja! Betaina, której najlepszym źródłem są właśnie te niepozorne warzywa, pełni mnóstwo ważnych funkcji fizjologicznych w organizmie. Dowiedz się, jak wpływa na Ciebie betaina, a być może jeszcze dziś na Twoim stole pojawią się buraki!

Kilka słów o betainie

Betaina nie jest szczególnie popularną substancją, a niesłusznie. Jej prawidłowa nazwa to N,N,N-Trimetyloglicyna, czyli TMG. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy betain, wykryty w XIX wieku w burakach cukrowych Beta vulgaris. Betaina jest pochodną glicyny, czyli jednego z aminokwasów proteinowych.

Betainę otrzymuje się w produktów spożywczych, również w formie choliny. Główne źródła to buraki cukrowe, szpinak, pszenica i skorupiaki.

Właściwości betainy

Wieloletnie badania pokazują, że betaina ma bardzo szeroki, pozytywny wpływ na organizm. Przede wszystkim przyczynia się ona do obniżania poziomu homocysteiny – aminokwasu, którego zbyt duże stężenie może prowadzić do zmian miażdżycowych i problemów z układem sercowo-naczyniowym. Betaina może być zatem świetnym środkiem profilaktycznym w tego typu chorobach – wystarczy uzupełnić codzienną dietę  buraki. Bardzo ciekawą właściwością betainy jest umiejętność przenoszenia i łączenia cząsteczek – warto wspomnieć tu chociażby o cząstkach węgla i wodoru.

Betaina bierze udział w trawieniu i sprzyja przyswajaniu składników pokarmowych. Co bardzo ważne, buraki są w stanie świetnie chronić naszą wątrobę. Są bogate w specjalne substancje, które wpływają na nią łagodząco. Pomagają również spalać tłuszcz i hamują rozwój bakterii. Po spożyciu betaina dociera w głąb wątroby, gdzie aktywuje odtwarzanie metioniny. Neutralizuje toksyny i wspiera produkcję choliny, która z kolei odpowiada za rozkładanie tłuszczów w wątrobie. Buraki mogą być zatem świetnym uzupełnieniem diety dla osób, zmagających się z nadprogramowymi kilogramami.

Betaina – świetnie wsparcie dla sportowców!

Być może wiele osób się zdziwi, ale popularne buraki to świetne wsparcie dla kulturystycznej diety. Jednym z procesów, na które wpływa betaina, jest reakcja metylacji homocysteiny aminokwasów ze stworzeniem metioniny. Metionina to cenny aminokwas, odpowiadający za wewnętrzną produkcję kreatyny. Jak powszechnie wiadomo, kreatyna pozwala zwiększać siłę i masę mięśniową, poprawia wydajność treningową oraz przyspiesza regenerację, dlatego jest jednym z najbardziej cenionych suplementów diety wśród sportowców. Wbrew powszechnemu przekonaniu to właśnie betaina, a nie arginina, pełni najważniejszą rolę w produkcji kreatyny.

Betaina przyczynia się także do anabolizmu mięśniowego. To właśnie ten proces jest tak ważny w trakcie budowania masy mięśniowej. Betaina oddziałuje również na metionizację – procesem wytwarzania nowych białek z metioniny. Ma ona także działanie antykataboliczne, pozwala więc chronić układ mięśniowy.

Sięgnij po betainę!

Najlepszym źródłem betainy są oczywiście buraki, jeśli jednak nie chcesz spożywać ich zbyt często, możesz sięgnąć po preparaty z betainą. Choć substancja ta jest bezpieczna dla organizmu, nie należy przesadzać z ilością. Dwie lub trzy porcje buraków w tygodniu jako dodatek do obiadu czy kolacji w zupełności wystarczą. Możesz także przygotować zdrowe koktajle, zupy czy pić soki z buraków – te niepozorne warzywa kryją w sobie nie tylko cenną betainę, ale też mnóstwo możliwości kulinarnych.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu