Gdy zaczynamy regularnie trenować to mimo pewnego obciążenia dla naszego organizmu takie ćwiczenia sprawiają, że w ciągu dnia mamy więcej energii i siły niż wcześniej. Jest to powszechne zjawisko, które jest związane z wpływem wysiłku fizycznego na wybrane hormony i neuroprzekaźniki naszego organizmu. Zdarza się jednak czasami odwrotna sytuacja, kiedy to po naszym treningu opada nasz zapał do jakiegokolwiek, nawet najmniejszego działania i najchętniej byśmy poszli spać. Warto zastanowić się jakie mogą być przyczyny takiego stanu oraz w jaki sposób możemy Sobie z nimi poradzić.
Trening treningowi nierówny
Nikt chyba nie zaprzeczy temu, że treningi mogą się znacznie od Siebie różnić. Mogą być mniej lub bardziej intensywne oraz posiadać różną specyfikę. Reakcja naszego organizmu na bodźce, które dostarcza nam trening zależy właśnie od tego jakiego rodzaju aktywność fizyczną podejmujemy oraz obciążenia. Oczywiste jest to, że krótkie sesje, które nie sprawiają, że ledwo trzymamy się na nogach nie spowoduje u nas skrajnego wyczerpania które będziemy odczuwać przez wiele następnych godzin. Więc oczywiste powinno być również to, że wysiłek, który będzie na skraju naszych możliwości spowoduje przeciążenia zarówno naszego układu nerwowego oraz aparatu ruchowego, a konsekwencje tego będą występować pod postacią zmęczenia, które nie minie po krótkim odpoczynku. Wszystko oczywiście zależy od stopnia naszego wytrenowania oraz naszych indywidualnych zdolności do adaptacji oraz regeneracji naszego organizmu. Należy jednak uznać, że na nasz stan po treningu duży wpływ będzie mieć nasze obciążenie treningowe, więc czasami warto się zastanowić czy nie próbujemy za mocno i czy nie lepiej trochę zmniejszyć obciążenia.
Stosowanie stymulantów
Taki zjazd energii po wysiłku fizycznym może być nierozerwalnie powiązany z stosowaniem przez nas preparatów pobudzających takich jak suplementy używane przed treningiem zawierające spore dawki stymulantów. Nie ma oczywiście nic złego w tym, że przed wysiłkiem przyjmiemy do organizmu porcję kofeiny, zwłaszcza gdy naszym problemem jest to żeby po całym dniu w pracy wybrać się na siłownię by trenować. Nie można jednak nadużywać substancji, które są nią naszpikowane. Jest z tym jak z powiedzeniem, że w życiu nie ma nic za darmo, więc skoro przed i w trakcie wysiłku serwujemy sobie dodatkową stymulację to oczywiste jest to, że po wysiłku możemy odczuwać dużo większe zmęczenie. Warto więc zastanowić się nad ilością substancji stymulujących jakie przyjmujemy przed treningiem i czy nie lepiej jej zmniejszyć.
Za mało snu
Sen to czynnik, który może w znaczący sposób wpłynąć na nasze samopoczucie po treningu. Jeśli jest go za mało to będziemy w gorzej kondycji zarówno psychicznej jak i fizycznej niż gdybyśmy na sen poświęcali odpowiednio dużo czasu, czyli mniej więcej 7 lub 8 godzin. Nawet jednokrotne skrócenie naszego wypoczynku w nocy jest w stanie sprawić, że po wysiłku braknie nam sił. A częste niedosypianie sprawi, że będzie to bardzo wyraźnie wpływać na nasze zdolności podejmowania różnych aktywności czy to fizycznych czy umysłowych. Często gdy się nie wysypiamy także chętniej korzystamy z różnych środków pobudzających co już zostało wspomniane i także prowadzi do większego zmęczenia po treningu. Brak snu także wpływa na zdolność naszego organizmu do regeneracji, więc zjawisko przetrenowania znacząco wzrasta.
Zła dieta
Nikt nie powinien także mieć wątpliwości, że to jak się odżywiamy ma olbrzymi wpływ na to jak będziemy czuć się po wysiłku. Zależność między żywieniem,a treningiem ma wiele płaszczyzn i może zarówno chodzić o czynniki długoterminowe oraz krótkoterminowe. Do czynników doraźnych możemy zaliczyć takie rzeczy jak jedzenie rzeczy, które nie dostarczają odpowiedniej ilości energii przed treningiem, zwłaszcza gdy mówimy o okresie czasu dłuższym niż doba. Takie "niedojadanie" może więc sprawdzić, że trening będzie większym obciążeniem naszego organizmu niż być powinien co oczywiście może skutkować zmęczeniem. Może on też być związany z tym, że posiłek zjemy za późno lub będzie on zbyt obfity,a wykonanie sesji treningowej kiedy nasz żołądek jest pełny jest zarówno niekomfortowe oraz obciążające.
Gdy zaś mowa o czynnikach długoterminowych to duże znaczenie może mieć niedożywienie, które związane będzie z niedoborami składników odżywczych w naszym organizmie. Mowa tutaj o takich rzeczach jak witaminy czy składniki mineralne. Gdy spożywamy zbyt mało magnezu lub witamin z grupy B możemy doprowadzić do upośledzenia wielu procesów metabolicznych, które będą powiązane z uwalnianiem energii, co spowoduje obniżenie naszej kondycji fizycznej i psychicznej.
Przyczyny naszych problemów mogą być też związane z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej co jest związane z zbyt małym spożyciem płynów, ale także ich złym doborem. Gdy naszym głównym źródłem płynów będzie nisko mineralizowana woda to możemy spodziewać się takich problemów. Dużo lepiej jest wybrać wodę która jest średnio lub nawet wysoko mineralizowana bowiem zawiera ona więcej sodu, wapnia oraz magnezu. Te trzy składniki oraz potas, którego głównym źródłem są owoce i warzywa są bardzo ważne do utrzymania równowagi między kwasami,a zasadami ustroju.
Podsumowując nasze zmęczenie po treningu może mieć wiele różnych przyczyn. Często powiązane jest z zbyt dużymi obciążeniami podczas treningów często jednocześnie powiązanymi z brakiem odpowiednich warunków dotyczących procesów regeneracji oraz żywienia. Częstym źródłem problemów jest też stosowanie środków mających na celu nas pobudzić przed treningiem. Jaki jest najlepszy sposób na takie zmęczenie? Zabrzmi to banalnie, ale jest to odpoczynek. Nie musi mieć on oczywiście formy całkowitego odpuszczenia wszelkiego wysiłku, ale mowa bardziej o zmniejszeniu obciążenia jakiemu poddajemy się podczas sesji treningowych, odrzucenia preparatów pobudzających, które wcześniej stosowaliśmy przed treningiem oraz zwrócenie uwagi na to jak śpimy oraz jak się odżywiamy. Taki odpoczynek powinien nam przywrócić stan w którym po treningu czuliśmy więcej energii, a nie tylko zmęczenie.
Komentarze
Napisz komentarz