Celiakia

Dodane przez: . Komentarze: 0 1236

Gdy nie możesz jeść glutenu, czyli celiakia

Choć dużo mówi się o celiakii stosunkowo od niedawna, wiele osób wciąż nie ma świadomości, że cierpi na to schorzenie. Polega ono na nietolerancji glutenu przez nasz organizm. Niektórzy nie rozpoznają objawów, lub liczą, że dolegliwości, których doświadczają, miną samoistnie. Niestety - ignorowanie problemu może prowadzić do bardzo poważnych i negatywnych konsekwencji. W celiakii niezbędne jest przestrzeganie diety bezglutenowej, która jest jednym sposobem na uniknięcie komplikacji.

Objawy celiakii

Co powinno nas zaniepokoić? Innymi słowy, co może wskazywać na to, że borykamy się z nietolerancją glutenu? Niestety, trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź. Istnieją przypadki, w których choroba nie daje żadnych objawów. Nie oznacza to jednak, że nie wyrządza szkód w naszym organizmie. Jeżeli nie jesteśmy świadomi, że gluten zaburza prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, nie przestrzegamy odpowiedniej diety, a więc nie możemy ochronić się przed szkodliwymi działaniami tego białka. Dodatkowo diagnozę utrudnia fakt, że w zasadzie nie ma limitu wieku, w którym celiakia może się ujawnić.

U tych osób, u których występują objawy, mogą one przybrać bardzo różną formę. Mówi się o zaburzeniach wypróżniania - te jednak mogą nie występować regularnie, co może zmylić i wywołać wrażenie zwykłej niestrawności. Wśród innych objawów wymienia się, między innymi - anemię, bóle kości, zmęczenie, czy problemy skórne. Choć ta lista jest dosyć długa i - o dziwo - objawy nie kojarzą się nam zazwyczaj z nietolerancją glutenu, wciąż nie są to wszystkie sygnały, które może wysyłać nam organizm w związku z celiakią, wobec czego jej zauważenie i zdiagnozowanie bywa bardzo trudne.

Czym grozi celiakia?

Niestety, nietolerancja glutenu może mieć dla naszego organizmu bardzo poważne konsekwencje. Celiakia powoduje bowiem uszkodzenie jelita cienkiego, poprzez naruszenie błony i zanikanie kosmków jelitowych. Są one odpowiedzialne w naszym układzie pokarmowym za przyswajanie składników odżywczych. Kiedy ulegają stopniowemu zanikowi, występują zaburzenia wchłaniania niezbędnych dla naszego funkcjonowania substancji, co skutkuje wieloma problemami i dolegliwościami. Nasz organizm nie jest właściwie odżywiony, wobec tego o wiele gorzej się czujemy.

Dieta bezglutenowa

Dieta niezawierająca glutenu, to jedyny sposób na to, aby uniknąć przykrych konsekwencji celiakii. Nie ma innego lekarstwa - celiakia towarzyszy nam przez całe życie i może się ujawnić w każdym momencie. Jeżeli już dowiedzieliśmy się, że cierpimy na to schorzenie, niezbędne jest przestrzeganie pewnych zasad żywieniowych. W ciężkich przypadkach rozwoju choroby dodatkowo przyjmuje się medykamenty i preparaty zalecane przez lekarza. 

Dieta bezglutenowa obejmuje likwidację zbóż (ponieważ to w nich właśnie występuje gluten) pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Nie wolno również spożywać produktów wytworzonych z ich wykorzystaniem, a także zbóż pochodnych. Należy zatem ułożyć swój jadłospis z użyciem produktów bezglutenowych. Tutaj trzeba uważać, ponieważ w niektórych przypadkach zdarza się, że nawet pewne produkty bezglutenowe mogą być nie do końca dobrze tolerowane przez nasz organizm. Wobec tego, należy dokładnie skonsultować się w lekarzem odnośnie swojej choroby i zawczasu rozwiać wszelkie wątpliwości, które się pojawiają. Chorzy na celiakię muszą też na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia i mieć się na baczności, aby w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

Jak żyć z celiakią?

Każde ograniczenie żywieniowe, czy innego rodzaju, wywołane przez stan naszego zdrowia, jest trudne do zaakceptowania, zwłaszcza jeśli choroba wykryta zostaje stosunkowo późno, a my jesteśmy niezwykle przywiązani do swoich przyzwyczajeń. Niestety, nie mamy innego wyjścia - w trosce o nasze zdrowie musimy przestrzegać określonych wytycznych. Na szczęście, w przypadku celiakii, na rynku możemy znaleźć naprawdę mnóstwo produktów, które zastąpią nam brak glutenu w naszej diecie. Lekarz pomoże nam ułożyć jadłospis bezpieczny dla naszego organizmu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu