Marzenie o pięknym, zdrowym ciele, jest dzisiaj jeszcze częstsze, jeszcze bardziej palące niż zwykle. Zewsząd otaczają nas gwiazdy i celebryci o idealnych kształtach, którzy próbują przekonać nas do konkretnych ćwiczeń czy idealnej diety. Moda na zdrowe odżywianie zawsze jest słuszna, o ile zapewnia nam komfort odżywiania się według naszych indywidualnych potrzeb. Jednak gdy w grę wchodzą kolejne diety - katogeniczna, paleo, FODMAP, DASH, TLC, MIND - organizm zaczyna wariować. I to może poważnie odbić się na zdrowiu, a tym bardziej na figurze.
Efekt jo-jo
To chyba najbardziej znany skutek nieodpowiedniego dobrania diety do organizmu i ciągłego jej zmieniania. Efekt jo-jo to bardzo popularne zjawisko, które dotyczy wielu osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy - zwłaszcza, jeśli borykają się z naprawdę nadmierną masą ciała. Pod tą nazwą kryje się proces naprzemiennego chudnięcia i tycia. Zwykle występuje, gdy kończymy dietę i... nie wyciągamy żadnych wniosków z wcześniejszych nawyków żywieniowych. Jednak efekt jo-jo pojawia się także wtedy, gdy przechodzimy z jednej diety w drugą. Organizm nieodpowiednio reaguje na zmiany w żywieniu, dlatego wahania wagi mogą pojawić się bardzo gwałtownie. Oczywiście jest to bardzo niekorzystne zarówno dla naszego zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Podczas fazy tycia tłuszcz odkłada się przede wszystkim w okolicach brzucha, przez co istnieje większa szansa, że w przyszłości będziemy cierpieć na choroby układu krążenia i cukrzycę. Poza tym efekt jo-jo wpływa bardzo źle na nasze samopoczucie. Widzimy bowiem, że ciężka praca nie przyniosła żadnych efektów. Staramy się wtedy po raz kolejny znaleźć odpowiednią dietę dla siebie, co niestety może tylko pogorszyć sprawę, jeśli nie skorzystamy przy tym z pomocy specjalisty.
Anemia
Większość wybieranych przez nas diet charakteryzuje się niskokalorycznymi składnikami, które przyswajamy w trakcie dnia. Ciągłe zmiany, przechodzenie z jednej diety na drugą powodują niedobory wielu składników odżywczych, między innymi żelaza i witaminy B12, co w krótkim czasie może doprowadzić nas do anemii. Oczywiście istnieją odpowiednie suplementy, które - zażywane w trakcie trwania diety - mogą uchronić nas przed anemią, jednak w przypadku nieprzemyślanego zmieniania systemu odżywiania nawet nie zauważymy, których witamin i minerałów potrzebujemy najbardziej. Poprzez ciągłe modyfikowanie naszego sposobu żywienia, przestajemy mieć kontrolę nad tym, co powinno znajdować się w naszym codziennym jadłospisie. W ten sposób szybko doprowadzimy do zbyt dużych wahań w przyswajanych przez nas składnikach odżywczych.
Zaburzenia hormonalne
A skoro mowa o wahaniach, nie można zapomnieć o kłopotliwych zaburzeniach hormonalnych, które bardzo często pojawiają się przy zbyt częstym zmienianiu diety. To dotyczy przede wszystkim kobiet, zwłaszcza tych w okresie dojrzewania. Każdy dietetyk powie Wam, że drastyczne diety nie są odpowiednim rozwiązaniem dla nastolatek, gdyż przechodzą one przez bardzo burzliwy czas w swoim życiu. Nierozważne zrezygnowanie z potrzebnych składników odżywczych może zatem spowodować zahamowanie wydzielania progesteronu i estrogenu. Podczas zmiany jednej niskokalorycznej diety na drugą, zachodzące w organizmie zmiany mogą zatem wiązać się z zaburzeniami cyklu miesiączkowego czy spowodowanie większych bóli menstruacyjnych.
Zaburzenia odżywiania
Tak, to jedna z najpoważniejszych konsekwencji ciągłych zmian diet. Często nie tylko związana z wahaniami przyzwyczajeń żywieniowych, ale przede wszystkim z samą psychiką osoby, której bardzo zależy na jak najszybszym zrzuceniu zbędnych kilogramów. Zaburzenia odżywiania mają ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, bardzo często wyniszczają tych, którzy nie potrafią polubić siebie i stale dążą do wykreowanego przez siebie ideału. Niestety zmiany diet, a zatem niezadowolenie z każdej kolejnej, mocno przyczynia się do chorób typu anoreksja, bulimia czy ortoreksja, a także do kompulsywne objadanie się. Nie zauważając żadnych miarodajnych wyników diety osoby te popadają w obsesję kontrolowania swojego ciała i wszystkich przyjmowanych produktów spożywczych. To naprawdę poważne zaburzenia, które otoczenie chorej osoby powinno jak najszybciej zauważyć i zgłosić lekarzowi. Tego typu zachowania mogą skończyć się naprawdę tragicznie.
Problemy z metabolizmem
Każda dieta w jakimś, większym lub mniejszym stopniu, wpływa na nasz metabolizm. Dobrze dobrana może wspomagać szybką przemianę materii, zła spowoduje częste zatwardzenia bądź rozwolnienia, w zależności od tego, jakie produkty zdecydowaliśmy się przyjmować. Natomiast często zmieniana dieta najprawdopodobniej wywoła wahania metabolizmu, co spowoduje rozregulowanie się systemu trawiennego. Ciągłe problemy żołądkowe, bóle brzucha, skurcze jelita - to tylko niektóre kwestie, z którymi przyjdzie nam się borykać. Trzeba również zaznaczyć, że tego typu przypadłości znacząco utrudniają osiągnięcie pożądanego celu. Podczas zmian w diecie jelita stają się leniwe, a metabolizm zwalnia, przez co chudniemy znacznie wolniej.
Dobra dieta, czyli jaka?
Prawdą jest, że wystarczy jedna źle dobrana dieta, aby pojawił się u nas powyższe skutki. Częste zmiany mogą je tylko wzmocnić. Dlatego - jeśli zależy nam na pozbyciu się kilku kilogramów - nie powinniśmy poddawać się modom, idąc w ślad za blogerkami czy celebrytkami. Zamiast tego lepiej skorzystać z porad dobrego dietetyka, który dobierze dla nas dietę nie na podstawie chwilowej mody, ale naszych predyspozycji, masy mięśniowej, ilości wody w ciele czy wieku metabolicznego. Co istotne, poprawnie opracowana dieta nie ogranicza się do jednego rodzaju pożywienia, a wręcz przeciwnie, polega na jak największym bogactwie produktów, w tym także tych, które naprawdę lubimy (tak, możemy jeść nawet czekoladę). Nie warto zatem liczyć na dietę cud - prawdopodobnie będzie ona tylko kolejnym pomysłem, który daje krótkotrwałe efekty. Prawdziwie zdrowa dieta ma dawać nam radość z jedzenia i przynosić pozytywne skutki dla naszego zdrowia.
Komentarze
Napisz komentarz