CO SIĘ DZIEJE W ORGANIZMIE PO WYPICIU NAPOJU ENERGETYCZNEGO, A CO PO COCA COLI?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1188

Dla większości współcześnie żyjącego społeczeństwa doba posiada zbyt małą liczbę godzin. Przewlekłe zmęczenie połączone z upływającym czasem, uniemożliwia wykonanie wszystkich zaplanowanych zajęć. W wielu przypadkach stało się to podstawą do rozpoczęcia spożywania napojów energetycznych lub coca-coli. Po ich wypiciu wraca utracona energia a umysł szybciej pracuje. Jednak ich regularne zażywanie sieje ogromne spustoszenie w organizmie, co może stać się powodem do rozwoju wielu poważnych schorzeń. Medycyna akademicka udokumentowała przypadki, w których spożycie napojów pobudzających skończyło się śmiercią. Takie napoje dają jedynie chwilowe pobudzenie, a późniejszym czasie po ich wypiciu dochodzi do jeszcze mocniejszego uczucia zmęczenia.

Jak popularne napoje energetyczne oddziałują na organizm?

Popularność napoi energetycznych stale rośnie. Motorem napędowym są nie tylko zachwalające je reklamy, ale także realnie odczuwane skutki ich działania. Zawarta w nich spora dawka substancji o właściwościach pobudzających wywołuje niemal natychmiastowy, pożądany efekt ich działania. Potrzebne jest około 10 minut, po spożyciu, których upłynięcie oznacza rozpoczęcie odczuwalne działanie napoju. Substancja pobudzająca przedostaje się do krwiobiegu. Przyśpiesza pracę serca, dochodzi do wzrostu pulsu oraz ciśnienia krwi. Do 45 minut od spożycia dochodzi do osiągnięcia największej ilości kofeiny obecnej w organizmie, przekłada się to na intensywniejszą, niekoniecznie zdrową, aktywność pobudzonego serca. Równolegle do przetwarzania dostarczonej kofeiny, organizm musi zmierzyć się z wysoką ilością dostarczonego cukru. Wątroba rozpoczyna proces rozkładania cukru, który następnie dostaje się do krwiobiegu. Węglowodany powodują następne pobudzenie organizmu, przez co działanie napojów energetycznych się wydłuża. U przeciętnego człowieka po upływie godziny czasu dochodzi do spadku energii, ponieważ organizm zużył już część dostarczonej kofeiny i cukru. Po upływie około 5 godzin organizm wydalił już ponad połowę dostarczonej kofeiny, jednak całkowite usunięcie jej z organizmu ma miejsce po ponad 12 godzinach. Przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych znacznie opóźnia ten proces, szczególnie dotyczy to tabletek antykoncepcyjnych, które przyjmowane są przez kobiety. W przeciągu kolejnych 12 godzin mogą wystąpić objawy odstawienia, spowodowane przyzwyczajeniem organizmu do dostarczenia kofeiny. Niestety, skuteczne odzwyczajenie organizmu od dostarczenia w małej porcji płynu wysokiej ilości substancji pobudzających, ma dopiero miejsce po ponad 7 dniach. Dopiero po upływie tego czasu mózg powraca do poprzedniego trybu pracy, bez silnych "wspomagaczy".

Jak organizm reaguje na wypitą coca-colę?

Czarny, gazowany napój już na stałe zagościł na rynku. Z roku na rok jego sprzedaż wzrasta, jednak równolegle naukowcy biją na alarm, wytyczając kolejne niezdrowe skutki jego spożywania. W jednej małej puszce znajduje się około 35 gram cukru. Cukier w połączeniu z zawartą kofeiną są substancjami, które doprowadzają do sztucznego orzeźwienia organizmu, co przekłada się na chwilowy wzrost energii i koncentracji. Pierwsze, fizycznie odczuwalne skutki spożycia tylko puszki czarnego napoju pojawiają się już po ok. 10 minutach. Spożycie takiej ilości cukru, połączone z zawartym w coli kwasem fosforowym powoduje przypływ orzeźwienia. Widoczne już tu jest fałszowanie rzeczywistości, ponieważ spożycie takiej ilości cukru w codziennym życiu powoduje co najmniej odruch wymiotny i zaburzyłoby normalne funkcjonowanie. Po upływie 20 minut dochodzi do intensywnego wzrostu poziomu cukru w organizmie. Wymusza to wzmożoną pracę trzustki, która zmuszona jest do produkcji dużej ilości insuliny. Nadmiar cukru jest przetwarzany w tłuszcz, ponieważ w takiej formie charakteryzuje się lepszym przyswajaniem przez ludzki organizm i nie stanowi dla niego zagrożenia. Po 40 minutach dochodzi do wykorzystania większej ilości przyjętej, wraz z napojem, kofeiny. W tym czasie dochodzi do przyśpieszenia pracy serca. Równocześnie wątroba przepuszcza cukier do krwiobiegu, dzięki czemu odczuwalny jest kolejny efekt pobudzenia, stanowiący przedłużenie pracy kofeiny. Następnie ma miejsce produkcja dopaminy, która także występuje po zażyciu heroiny. Daje uczucie błogiej przyjemności. Po godzinie dochodzi do drastycznego spadku energii, który jest bardzo odczuwalny przez człowieka. Występują problemy z koncentracją. Równolegle występuje kolejna potrzeba mózgu, uzależnionego od kofeiny i cukru, która powoduje kolejne spożycie coca-coli. 

Najlepszy wybór

Spożywane napoje o działaniu pobudzającym mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla organizmu. Mózg bardzo szybko przyzwyczaja się do efektów ich działania, dlatego dochodzi do kolejnego ich spożywania. Każdy z nich nadwyręża kondycję organów wewnętrznych, które muszą uporać się z przyjętymi substancjami. Osłabiony jest przede wszystkim układ krwionośny, zauważalne jest szybsze przybieranie na wadze, co doprowadza do nadwagi. Najzdrowszym ich zamiennikiem jest wszystkim znana woda, dlatego warto rozważyć włączenie jej do codziennej diety. Odpowiednio nawodniony organizm potrafi intensywniej pracować bez uszczerbku na zdrowiu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu