Co szkodzi naszym jelitom?

Dodane przez: . Komentarze: 0 2066

Stan naszych jelit wpływa na funkcjonowanie tak naprawdę całego organizmu. W końcu odpowiadają one za wchłanianie substancji odżywczych do krwi, która potem transportuje energię do wszystkich komórek. Na szczęście świadomość tego ma coraz więcej osób. Zresztą nie nie bez przyczyny mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. Co im szkodzi? Jakie kroki należy podjąć, aby wspomóc ich pracę? Jakie zasady żywieniowe stosować, żeby nie narażać jelit na szwank? O tym wszystkim dowiecie się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Co warto wiedzieć o mikroflorze jelitowej?

Trzeba podkreślić, że w jelitach nie brakuje rozmaitych mikroorganizmów. Szacuje się, że tych elementów jest nawet kilkanaście razy więcej niż zwykłych komórek przewodu pokarmowego. Mikroflora jelitowa ma bardzo duży wpływ tak naprawdę na pracę i optymalne funkcjonowanie całego naszego organizmu. Mamy tutaj bowiem do czynienia między innymi z bakteriami prozdrowotnymi, które - jak sama nazwa wskazuje - są korzystne, ponieważ wspierają człowieka, kiedy ten choruje oraz dobrze wpływają na nasze samopoczucie itp. To jednak nie wszystko. Poza tym sprzyjają hamowaniu stanów zapalnych oraz stymulują układ odpornościowy. Dzięki nim rzadziej chorujemy, a jeśli już, to znacznie krócej. Jest też jednak druga strona medalu. W mikroflorze jelitowej znajdują się także bakterie chorobotwórcze. Między innymi wydzielają one szkodliwe enzymy, a także endotoksyny, które mogą źle wpływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie... Każdemu z nas powinno zatem zależeć na tym, aby bakterii prozdrowotnych znajdujących się w jelitach było o wiele więcej. Niestety, pewne czynniki wpływają negatywnie na ilość tych elementów i finalnie stan jelit. Jakie?

Nieodpowiednia dieta

Niestety, nasze jelita bardzo odczuwają fakt niestosowania odpowiedniej diety. Co na nie źle pływa? Między innymi są to nieregularne posiłki. Bardzo dużym błędem jest jedzenie na przykład śniadania w pośpiechu i dopiero potem kolacji - po powrocie ze szkoły lub pracy. Najlepiej, aby posiłki w umiarkowanych ilościach były bowiem spożywane w jednakowych, niezbyt dużych odstępach. Jelita zaczynają się buntować, kiedy spożywamy też zbyt dużo przetworzonej żywności. Takiej w sklepach nie brakuje... Ludzie nierzadko ją kupują, co potem odbija się negatywnie na stanie jelit. W końcu takie produkty to w dużej mierze szkodliwe związki chemiczne. Błędem żywieniowym jest oczywiście jedzenie tak zwanych fast foodów. Ponadto należy unikać przygotowywania posiłków na głębokim tłuszczu. O czym jeszcze warto wiedzieć? Statystyki pokazują, że w jadłospisach wielu osób jest zbyt mało warzyw oraz owoców. Trzeba podkreślić, że zawierają one zaś źródło cennego błonnika pokarmowego, który ma niebagatelne znaczenie w aspekcie prawidłowego funkcjonowania jelit.

Używki

Zastanawiacie się, co jeszcze ma zły wpływ na jelita? Są to również rozmaite używki... Szczególnie chodzi o napoje wysokoprocentowe. Alkohol spożywany w nadmiarze nigdy nie gwarantuje niczego pozytywnego. Trzeba liczyć się z rozmaitymi skutkami ubocznymi. Sytuacja odnosi się także do stanu jelit. Oczywiście, najbardziej bezpieczną opcją byłoby po prostu zostanie abstynentem. Nie chcecie jednak całkowicie zrezygnować z tego typu trunków? W takim razie starajcie się spożywać alkohol rzadko i dodatkowo w małych ilościach. Jeśli chodzi o napoje, to generalnie najlepiej pić wodę mineralną niegazowaną. Ponadto warto odstawić także inne używki, jak choćby papierosy. Nie tylko skorzysta na tym Wasz oddech, a także zęby, które będą zdecydowanie bardziej białe. Ponadto odpoczną również jelita. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, że kilka lat temu naukowcy opublikowali badania z których wynika, że systematyczne palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia polipów w jelicie grubym. Niestety nierzadko prowadzą one zaś do rozwoju nowotworu...

Zbyt duża ilość przyjmowanych medykamentów

Dużo osób, kiedy zaczyna boleć ich na przykład głowa, od razu sięga po medykamenty mające przywrócić do normy tę sytuację. Podobnie jest, kiedy odczuwają dyskomfort związany z innymi częściami ciała. Dobrej jakości tabletki przeciwbólowe odpowiednio wywiązują się ze swojego zadania. Najczęściej szybko sprawiają, że zapominamy o bólu - a przynajmniej na jakiś czas. Niestety, warto zwrócić uwagę na fakt, że stosowanie takich leków negatywnie odbija się na stanie naszych jelit. To jednak nie wszystko. Groźne dla naszej mikroflory są także antybiotyki czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Podwójny problem mają osoby chore na refluks żołądkowo-przełykowy. Z jednej strony muszą bowiem łykać tabletki, aby wyeliminować objawy związane z tą chorobą - może to być pieczenie w gardle, cofanie treści pokarmowej, nadmierne odbijanie itp. Druga strona medalu jest taka, że tabletki łagodzące refluks źle wpływają na stan naszych jelit. Wniosek jest taki - jeśli nie musicie przyjmować leków (na przykład z powodu bólu głowy, który jest do wytrzymania), to po prostu tego nie róbcie. Poproście też lekarza, aby ustalił najmniejsze możliwe dawki, jeśli takie medykamenty - ze względu na inną chorobę - muszą być brane. Dzięki temu oszczędzicie Wasze jelita.

Stres

Wiecie już, że niektórzy charakteryzują jelita jako nasz drugi mózg. Dlaczego tak się mówi? Warto wiedzieć, że mózg oraz jelita są połączone poprzez nerw błędny. Co to oznacza w praktyce? Niestety, życie w ciągłym stresie nie wpływa dobrze na naszą mikroflorę. Zresztą, negatywne emocje zawsze mają złe oddziaływanie na funkcjonowanie całego naszego organizmu oraz samopoczucie. Jeśli chcecie zatem zadbać o lepszy stan jelit, to po prostu warto unikać sytuacji stresowych w życiu prywatnym oraz zawodowym. Czasami lepiej ugryźć się w język, iść na kompromis, udać, że czegoś się nie słyszy itd. niż wchodzić w ostrą wymianę zdań, która tylko pogorszy sytuację i dodatkowo źle wpłynie na rozmaite kwestie zdrowotne - także te związane z jelitami.

Brak odpowiedniej dawki ruchu

Mnóstwo pracy, do tego opieka nad dziećmi czy jeszcze inne obowiązki po powrocie do domu? Tak wygląda rzeczywistość bardzo dużej ilości Polaków. Nie brakuje osób, które niestety zapominają o wymaganej dawce aktywności fizycznej każdego kolejnego dnia. Teoretycznie to tylko pół godziny. Są jednak osoby, które nie potrafią znaleźć nawet tak małej dawki czasu od poniedziałku do niedzieli, żeby po prostu zatroszczyć się o swoje zdrowie. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że brak ruchu bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Warto tutaj wspomnieć właśnie między innymi o jelitach. Systematyczny trening sprawia zaś, że pracują one zdecydowanie lepiej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zaparć, biegunek, bólów brzucha czy nadmiernej produkcji gazów.

Najważniejsze zasady żywieniowe dla osób chorych na jelita

Co zatem zrobić, aby już teraz zadbać o jelita? Przede wszystkim bardzo ważna jest codzienna dieta. Zaleca się, aby spożywać 5 posiłków dziennie w mniej więcej równych odstępach wynoszących około 2-3 godziny. Pamiętajcie, aby posiłki miały umiarkowaną objętość. Dzięki temu jelita nie będą bowiem zbyt mocno eksploatowane. Codzienna dieta musi być urozmaicona oraz odpowiednio zbilansowana. Powinna zawierać niezbędne witaminy, a także składniki mineralne. Nie może w niej brakować warzyw i owoców, które zawierają błonnik. Pamiętajcie, że jego niedostatek powoduje osadzanie się na ściankach jelit pozostałości pokarmów. To sprzyja zapychaniu narządu i dłuższemu okresowi przechodzenia pożywienia przez układ trawienny. To zaś prowadzi do różnych dolegliwości, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia itp.

Warto zrezygnować z tak zwanego śmieciowego jedzenia. Unikajcie smażenia na głębokim tłuszczu. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem jest zakup parowaru. Dlaczego? Dzięki temu urządzeniu możecie bowiem przygotowywać smaczne, a także bardzo zdrowe mięsa oraz warzywa. To oczywiście wpłynie pozytywnie na stan Waszych jelit i ogólne funkcjonowanie całego organizmu.

Dobrze jest, aby ostatni posiłek był zjedzony minimum dwie godziny przed udaniem się do łóżka. Pamiętajcie, że w nocy układ trawienny pracuje bowiem wolniej. Poza tym posiłki powinny być spożywane w miłej i spokojnej atmosferze. Ważne jest, aby każdy kęs był dokładnie pogryziony i przeżuty. Trzeba zaznaczyć, że duże kawałki sprawiają bowiem żołądkowi oraz jelitom spore kłopoty. Trawienie pokarmu odbywa się dłużej, co nie jest korzystne.

Jakie pokarmy są bezpieczne dla jelit? Między innymi są to kanapki (najlepiej wybrać chleb bezglutenowy) z chudą szynką, rozmaite zupy kremy (ze względu na konsystencję nie podrażniają jelit), ryż z warzywami i mięsem przygotowanymi na parze, kisiele, kasze, owsianki, koktajle owocowe itp. Jeśli chodzi o napoje, to najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest zwykła niegazowana woda mineralna. Pamiętajcie, aby była ona spożywana co najmniej w ilości dwóch litrów dziennie.

Choroby związane z jelitami

Jakie są niepokojące objawy związane z jelitami? Bóle brzucha, zaparcia, biegunki, wzdęcia, nadmierne oddawanie gazów, krew w stolcu itp. Wszystkie takie symptomy powinny zachęcić Was do wizyty u lekarza rodzinnego. Najczęściej objawy przechodzą po zastosowaniu bardziej akceptowalnej przez jelita diety, a także zadbaniu o więcej ruchu i mniej stresu. Czasami lekarz rodzinny kieruje jednak na bardziej szczegółowe badania. Stan jelit jest dokładnie badany przez kolonoskopię. Nierzadko dzieje się tak, że uciążliwe objawy są związane z zespołem jelita drażliwego. Skala zachorowalności na tę chorobę jest z roku na rok coraz większa.

Podobnie jak w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna. Niestety, te dwie dolegliwości są jeszcze poważniejsze. W stanach zaostrzenia pacjenci nierzadko oddają stolec - zazwyczaj z krwią - nawet kilkadziesiąt razy na dobę. Prowadzi to do krańcowego wykończenia organizmu, co oczywiście oznacza niezbędną hospitalizację. Ponadto chorzy muszą na stałe przyjmować określone leki. W zależności od rozwoju choroby są to między innymi preparaty z mesalazyną, sterydy czy nawet leki o silnym działaniu immunosupresyjnym. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do konieczności wycięcia jelita. Warto zatem już teraz zadbać o to, aby do takiej sytuacji nie dopuścić. Odpowiednia dieta, unikanie medykamentów, ruch oraz brak stresu pozwolą Wam długo cieszyć się zdrowymi jelitami.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu