Jak wiadomo będąc kulturystą i regularnie uczęszczając na siłownię dla większości z nas najważniejszy jest rozwój mięśni. Są one przykładem naszej pracy. Im lepiej są zbudowane, tym bardziej jesteś z siebie zadowoleni.
Negatywne zjawisko
Szczególnie ważne jest dla nas, aby rozwijały się regularnie i prawidłowo. Czasami bywa jednak tak, że proces ich rozwoju jest wolniejszy lub nie ma go wcale. Co w takiej sytuacji? Czym może być to spowodowane? Przede wszystkim nie należy panikować, tylko zachować spokój. Przyczyn może być co najmniej kilka. Proces zatrzymania rozwoju mięśni nazywany jest stagnacją. Jest to pewnego rodzaju sygnał naszego organizmu, aby zmienić coś w naszych treningach, diecie, bądź też sposobie regeneracji. Co zrobić, aby wszystko wróciło do normy i nasze mięśnie znów rozwijały się prawidłowo? O tym wszystkim w tym artykule. Co to jest stagnacja? Jest to moment, w którym nasze mięśnie przestają się rozwijać.
Błędy w treningach
Przyczyną zazwyczaj jest zła metoda prowadzenia siebie jako kulturysty. Jednak dwa najczęstsze źródła takich objawów to przetrenowanie oraz źle dostosowany plan treningowy do własnych możliwości. Nasz polan treningowy powinien być dobrany indywidualnie do naszego organizmu. Jeśli jest on źle dobrany do naszej obecnej formy lub zbyt długo stosujemy jeden system treningowy nasz organizm przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy przez co mięśnie otrzymują zbyt mało bodźców do pracy. Jeśli chodzi o osoby początkujące u nich stagnacja występuje najczęściej w mięśniach klatki piersiowej. Jak skutecznie zapobiegać stagnacji?
Może jakieś zmiany?
Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest zmiana naszej dotychczasowej diety. Być może dostarczamy do naszego organizmu zbyt małe ilości białka i innych składników odżywczych przez co mamy w sobie za mało kalorii. Ponadto warto zwrócić uwagę na sposób w jaki się regenerujemy po treningu. Jest to ważne szczególnie dlatego, gdyż to właśnie podczas regeneracji i snu nasze mięśnie rosną. W przypadku, gdy jesteśmy ciągle niewyspani możemy nie osiągnąć oczekiwanych efektów treningowych. Kolejna kwestia to rodzaj przeprowadzanego treningu i jego zmiana w razie potrzeby. Prawdopodobnie mamy źle dobrany plan treningowy do naszej aktualnej formy. Eksperci doradzają również zmieniać system treningów co około 6-7 tygodni.
Bez obaw
Warto także wiedzieć, że stagnacja mięśni nie jest żadnym negatywnym objawem i nie należy się jej obawiać. Na pewno nie jest to dla nas miłe, gdy mięśnie się nie rozwijają, jednak jest to znak, że powinniśmy zmienić coś w swoim dotychczasowym życiu. Poprzez to możemy również poprawić komfort swojego codziennego funkcjonowania. Zapewne wiemy, że każdy z nas jest inny i potrzebuje zupełnie odmiennych bodźców. Aby skutecznie uniknąć tego zjawiska najlepiej jest kontrolować stan swojego organizmu na bieżąco tak, aby wszystko było idealnie dobrane do naszych potrzeb. Nie jest to żadne wstydliwe zjawisko, jednak na pewno denerwujące, a jednocześnie może informować nas o tym, że w zbyt małym stopniu interesujemy się swoim organizmem.
Komentarze
Napisz komentarz