Słodkie kryształki
Cukier to składnik, który jest wszechobecny w naszym codziennym życiu. I nie chodzi tylko i wyłącznie o niewielkie białe kryształki, ale również o tak zwany cukier dodany. A ten można spotkać praktycznie wszędzie : w jogurtach, napojach, ciastkach, pieczywie, wędlinach, przyprawach, a także w wielu innych produktach spożywczych. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka byłaby reakcja twojego organizmu na nagłe odstawienie cukru ? Co by było, gdybyś przestał jeść nawet cukier dodany ? Poniżej opiszemy kilka istotnych zmian, których można się spodziewać po całkowitym odstawieniu cukru.
Cukier na każdym kroku
Nawet jeśli postanowiliśmy, że znacznie ograniczymy spożywanie słodyczy : nie słodzimy kawy, ani herbaty, cukier i tak będzie do nas trafiał. Jak to się właściwie dzieje ? Po pierwsze miejmy na uwadze, że w dietetyce istnieje pojęcie ,, cukier dodany". To taki, który nie będzie występował naturalnie w produktach, ale został do nich dosypany.
To tam można doszukiwać się najważniejszej przyczyny chorób serca i otyłości. Cukier nie stanowi dla organizmu żadnej wartości odżywczej, jest tylko i wyłącznie nośnikiem energii. Dlatego też istnieje pojęcie ,,pustych kalorii". Można go spotkać chociażby w ketchupie, czy w gotowych sosach. Polepsza smak produktów, dlatego nasz mózg niejako je zapamiętuje i wysyła sygnały, aby ponownie po nie sięgnąć.
Uzależnienie od cukru, podobne jak w przypadku uzależnienia od alkoholu
Uzależnienie od cukrów ma taki sam przebieg w naszym mózgu dokładnie tak samo jak uzależnienie od narkotyków, czy alkoholu. Winę za to ponosi dopamina. To ona odpowiada za uwolnienie neuroprzekaźnika, który odpowiedzialny jest za wystąpienie stanu euforii. Działa to na tej zasadzie, że im więcej uwalniamy dopaminy, tym mniej możemy siebie kontrolować.
Czasami bywa tak, że po zjedzeniu słodyczy, człowiek odczuwa smutek, dlatego pragnie spożyć jeszcze więcej słodkiego produktu. Należy mieć na uwadze, że do odczuwania powyższego procesu przyczynia się także słuchanie głośnej muzyki, spożywanie wysokokalorycznego jedzenia, czy uprawianie seksu.
Spadek poziomu trójglicerydów
Im wyższy w organizmie poziom trójglicerydów, tym większe ryzyko wystąpienia miażdżycy, a co za tym idzie, również i zawału serca. Trójglicerydy są przez nas zjadane razem z tłuszczem roślinnym i zwierzęcym. Niemniej nie trzeba jest bardzo tłusto, ażeby mieć za wysoki ich poziom. Wystarczy zjadać słodycze. Dlaczego ? Nadamiar energii, która pochodzi z cukru odkłada się w organizmie w postaci trójglicerydów. A te w zbyt dużej ilości prowadzą do chorób serca, cukrzycy, czy otyłości. Jeżeli więc ograniczymy ilość cukru, zmniejszymy poziom trójglicerydów we krwi.
Spadek poziomu insuliny
Insulina to hormon anaboliczny, który oddziałuje praktycznie na cały nasz organizm. Największy wpływ ma jednakże na metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów. Kiedy poziom insuliny we krwi jest za wysoki, zaczynają się problemy z ciągle rosnącą wagą. Dzięki temu hormonowi możliwe jest przyswajanie składników odżywczych. W zbyt dużej ilości może on doprowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej. Jeżeli zatem odstawimy cukier, poziom insuliny szybko spadnie. A to doprowadzi do szybkiej utraty wagi.
Ból głowy
Nagłe odstawienie cukru to ciągła walka z uzależnieniem. Kiedy dostarczymy naszemu organizmowi spore ilości słodyczy, uruchamia się w naszym mózgu ośrodek, który odpowiada za odczuwanie przyjemności, wydziela się hormon szczęścia, czyli serotonina. Łatwo można sobie wyobrazić, co stanie się, kiedy nagle przestaniemy dostarczać naszemu organizmowi źródła przyjemności. Może pojawić się uczucie rozdrażnienia i ból głowy. Objawy te na ogół przechodzą po kilku dniach.
Poprawa pracy jelit
Zbyt duża ilość cukru wpływa również na nasze narządy wewnętrzne. Zbyt duże ilości białych kryształków prowadzić mogą do zaburzeń w pracy jelit. Jeżeli zrezygnujemy że spożywania cukru, jak również odstawimy czekoladki, słodzone napoje i inne słodkie produkty, przywrócimy naszym jelitom zdolność odpowiedniego, zgodnego z rytmem naturalnym, trawienia. Dzięki temu oczyścimy nasz organizm i poprawimy swoje samopoczucie.
Odczuwanie smaków
Ciągłe spożywanie cukru zaburza odczuwanie słodyczy, która pochodzi z naturalnych składników. A apetyt na słodkie będzie rósł w miarę jedzenia. Gdy zdecydujemy się na rezygnację z małych białych kryształków, zmieni się nasz smak. To co do tej pory wydawało się gorzkie, albo też kwaśne, chociażby pomarańcze, nagle zacznie być bardzo słodkie. Natomiast co co było bardzo słodkie wyda się nam nieapetyczne i mdłe.
Skutki odstawienia cukru dla mózgu
W jaki sposób zareaguje na odstawienie cukru nasz mózg ? Badania, które przeprowadzono na szczurach dały jednoznaczne wyniki. Fizycznie szczury po odstawieniu cukru były nadpobudliwe : zgrzytały zębami, często poruszały głową, czy chrupały. Niemniej później zachowania te podobne były do objawów wczesnej depresji. Podobne zachowania z pewnością będzie można zaobserwować również u ludzi. Bowiem spożywanie słodyczy na początku jest tylko nawykiem, ale z czasem przeradza się w uzależnienie.
Podsumowując powyższe warto zauważyć, że odstawienie cukru może wywołać bardzo duże zmiany w naszym organizmie. Przede wszystkim zaczniemy odczuwać znacznie lepiej smak wszystkich potraw. Ponadto znacznemu spadkowi ulegnie poziom trójglicerydów i poprawi się praca naszych jelit, a waga spadnie. Jako, że cukier uzależnia podobnie jak narkotyki, czy alkohol, jego odstawienie na początku może wywołać nadpobudliwość i stany depresyjne, niemniej po pewnym czasie wszystko powinno wrócić do normy.
POLECAMY!
Komentarze
Napisz komentarz