Czy BCAA działa korzystnie na sen?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 5140

Każdy, kto stosuje suplementację swojej diety różnymi substancjami, powinien jak najlepiej zapoznać się z tym, jak działają i co się z tym wiąże. Tak samo jest w przypadku BCAA, czyli coraz popularniejszego suplementu diety. Czym jest owe BCAA i jak może ono działać między innymi na sen?

Czym jest BCAA?

BCAA czyli Branched Chain Amino Acids to aminokwasy rozgałęzione. Stosowanie tego związku ma wiele zalet. Zaliczamy do nich między innymi: poprawę zdolności do wysiłku, zmniejszenie bólu po intensywnym treningu, poprawa wydolności oraz regeneracji po ćwiczeniach. Stosowane są głównie w celu zwiększenia masy mięśniowej- jednak nie robią tego samoistnie, tylko wspomagają ten proces. Jest to popularny środek antykataboliczny. Katabolizm jest procesem, w którym tkanki rozpadają się na mniejsze cząsteczki. Można powiedzieć, że się "zjadają".  Nie działają jednak tak samo efektywnie w każdym wypadku. Na przykład początkujący prawdopodobnie nie dostrzegą znaczącej poprawy, ponieważ ich trening nie jest wystarczająco intensywny. BCAA są polecane osobom trenującym intensywnie czy w trudnych warunkach. 

Właściwości BCAA zostały potwierdzone w eksperymencie naukowym. Trwał on osiem tygodni. Polegał na tym, że kilkoro uczestników doświadczenia podzielono na dwie grupy. Jedna z nich przez cały ten czas dodawała do swojej suplementacji aminokwasy rozgałęzione BCAA, a druga tego nie robiła. Poza tym stosowali oni profesjonalnie przygotowaną dietę i treningi. Wyniki eksperymentu zdecydowanie przemawiają na korzyść BCAA. Osoby stosujące owe aminokwasy w swojej diecie zwiększyły swoją masę mięśniową oraz siłę dwukrotnie bardziej, niż osoby które nie włączyły do suplementacji aminokwasów rozgałęzionych. Ciekawym zagadnieniem jest działanie BCAA w nocy. 

Działanie BCAA podczas snu.

Wspomniany katabolizm występuje naturalnie nie tylko po dużym wysiłku, ale także podczas snu. Dzieje się to z powodu nieprzyjmowania przez śpiącą osobę pokarmu, a co za tym idzie, nasz organizm przeżywa nocną "głodówkę". Przyjmowanie BCAA wspomaga zapobieganie zjawisku katabolizmu nocnego mięśni. Dzięki temu nasze tkanki mięśniowe nie spalają się podczas snu i możemy efektywniej tworzyć masę z nich złożoną. Jest to zdecydowanie najbardziej popularny plus stosowania aminokwasów rozgałęzionych.

Niekorzystne działanie BCAA na sen.

Niestety, niektóre osoby stosujące BCAA mogą mieć problemy z zasypianiem. Aminokwasy rozgałęzione stosowane przed snem mogą wywołać bezsenność. Stoją za tym odpowiednie procesy biochemiczne. BCAA hamują przechodzenie F-tryptofanu do mózgu. Jest on potrzebny do syntezy neuroprzekaźnika, jakim jest serotonina. Natomiast serotonina jest substancją wywołującą poczucie senności i zmęczenia. Z powodu jej zmniejszonej ilości, może dojść do problemów z zaśnięciem. Jednak objaw ten może wystąpić u osoby stosującej BCAA w suplementacji, a nie musi. Staje się tak tylko w niektórych przypadkach. Ponadto BCAA nie powinno mieć negatywnego wpływu na sen, jeśli zastosujemy go nie przed samym zaśnięciem. Zaleca się spożywanie BCAA w okolicach treningu. 

Osoba, którą dotknął taki problem, nie musi koniecznie wyłączyć BCAA ze swojej diety. Istnieją inne sposoby na poradzenie sobie z bezsennością. Można zniwelować ten problem stosując Tryptophan lub Melatoninę. Internauci na forach wypowiadają się, że w wielu przypadkach zdziała to zbawiennie.

Podsumowując.

BCAA działa korzystnie na katabolizm nocny. Zapewnia ochronę w czasie snu przed redukowaniem się masy mięśniowej. Jednak z drugiej strony, w niektórych przypadkach może wystąpić bezsenność z powodu jego zażywania. W takim przypadku pomocne są inne suplementy diety. Można także przesunąć spożycie BCAA na wcześniejszą porę. Jednakże trzeba przy tym pamiętać, że stosowanie aminokwasów rozgałęzionych zaleca się stosować w okolicach treningu. 

Z powodu swoich świetnych właściwości i wpływu na organizm sportowca BCAA jest często stosowane nie tylko przez zapalonych kulturytów,ale także przez osoby uprawiające sport rekraacyjnie. z pewnością warto dodać tę substancję do swojej suplementacji.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu