Stosowanie witamin staje się coraz popularniejsze, gdyż znaczna grupa społeczeństwa zdaje sobie sprawę ze skutków niedoborów witamin. Obawa przed pogorszeniem się zdrowia i samopoczucia sprawia, że preparaty zawierające kompleks witamin sprzedają się w zawrotnym tempie. Warto jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie jakiegokolwiek preparatu, bez względu na to, czy jest to lek, czy ten suplement diety, może negatywnie odbić się na stanie zdrowia. Konieczne jest przestrzeganie dawkowania zaleconego przez producenta, gdyż wtedy uzyskamy pewność, że nadmiar składników nie wpłynie w żaden sposób na nasze zdrowie. Czy można przedawkować witaminy? Co zrobić, aby tego uniknąć? Sprawdźmy!
Czym jest hiperwitaminoza?
Zarówno niedobory witamin jak ich zbyt duże stężenie w organizmie jest nieodpowiednie dla zdrowia. Oba zjawiska mogą powodować szereg niekorzystnych zjawisk w organizmie i mogą doprowadzać do schorzeń. Szczególnie groźny jest nadmiar witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach i ich nadmiar nie może zostać usunięty z organizmu wraz z moczem. Należą do nich witaminy z grupy A, D, E i K. Zjawiskiem nadmiernego skumulowania się witamin w organizmie jest hiperwitaminoza. Zazwyczaj przypadek ten dotyczy osób, które w sposób niekontrolowany, bez konsultacji z lekarzem, przyjmują dane środki. Warto pamiętać, że przedawkowanie tak zwanych witamin syntetycznych nie powoduje groźnych skutków dla zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że cechują się one niebywale niską toksycznością. Przykładem może być tutaj na przykład witamina E, która w ogromnych ilościach występuje w migdałach i orzechach. W przypadku tej witaminy spożycie nawet bardzo dużych jej dawek nie spowoduje zagrożenia życia oraz objawów zatrucia, takich jak zmęczenie, wymioty, czy bóle głowy.
Skutki przedawkowania najważniejszych witamin
Witamina C
Ta witamina znana jest również pod nazwą kwasu askorbinowego. Zawarta jest przede wszystkim w owocach i warzywach. Przyjmowanie zbyt dużych ilości witaminy C może doprowadzić do krystalizacji szczawianów i moczanów, które odpowiadają za tworzenie się kamieni nerkowych. Przyjęcie dużych dawek witaminy C może spowodować również problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego oraz pokarmowego. Dodatkowo pojawić mogą się też wysypki. Warto pamiętać, że stosowanie witaminy uzależnia!
Witamina K
Jest obecna w brokułach, sałacie, szpinaku oraz w jajach i wielu przetworach mlecznych. Może być również generowana w wątrobie i syntetyzowana dzięi bakteriom jelitowym. Suplementacja witaminy K jest ważna szczególnie wśród dzieci, u których dopiero co wykształca się układ pokarmowy. Zalecana jest również osobom, które stosują antybiotykoterapię w celu ochrony przewodu pokarmowego. Dba ona o prawidłową florę jelit i zabezpiecza nie tylko je, ale również żołądek. Przedawkowanie witaminy K może doprowadzić do rozpadu erytrocytów i do powstania problemów z krzepnięciem krwi. Dzięki temu można doprowadzić od bardzo poważnej niedokrwistości, której leczenie może być uciążliwe i długotrwałe. Skutkiem spożycia zbyt dużej ilości witaminy K może być żółtaczka oraz uszkodzenie mózgu!
Witamina D
To bardzo ważna witamina w przypadku równowagi wapniowo-fosforanowej. Stabilizuje ona prawidłową strukturę kośćca, a jej syntetyzacja przebiega w nerkach oraz wątrobie. Dzieje się tak pod wpływem promieni słonecznych. Niestety podlega ona sezonowym wahaniom ze względu na porę roku. Spożycie zbyt dużej ilości witaminy K może doprowadzić między innymi do uzyskania zbyt dużego stężenia wapnia we krwi, co prowadzi do zaburzenia pracy wielu narządów, takich jak serce, nerki, żołądek oraz płuc. Hiperwitaminoza w tym przypadku może również objawić się w postaci depresji oraz senności.
Witamina A
Wątroba zwierząt to jedno z najlepszych źródeł witaminy K. Niestety wiele osób nie jest zwolennikiem potraw przyrządzanych na bazie wątróbki, dlatego witaminę A dostarczają wraz z suplementami diety. Stosowanie długotrwałe witaminy A może skutkować poważnymi zatruciami. Dawka powinna być jednak 10 razy większa niż zalecana, aby pojawiły się jakiekolwiek objawy. Dodatkowo osłabić może się również samopoczucie, a włosy mogą wypadać niezwykle szybko.
Witaminy z grupy B
To chyba jedna z najczęściej suplementowanych witamin. Witamina B odpowiada za wiele procesów i przemian organizmu, dlatego jej stosowanie jest niezwykle ważne. Wspomaga ona przyswajanie się magnezu oraz przyczynia się do poprawy nastroju. Poszczególne podgrupy witaminy B zawarte są w wielu różnych produktach, takich jak wątroba, jaja, czy ryby. Ich nadmiar może doprowadzić do zaburzeń łaknienia, osłabienia oraz do krwotoków z nosa. Kwas foliowy należący do witamin z grupy B można znaleźć w zielonych warzywach, które są jego źródłem.
Jak uniknąć przedawkowania witamin?
Zawsze należy ściśle trzymać się informacji, które umieszczone są na produkcie, które dotyczą dawkowania preparatu. Tylko dzięki takiemu rozsądnego działaniu będziemy mogli być pewni, że dawka, jaką przyjmujemy, będzie zaspokajała dzienne zapotrzebowanie i nie spowoduje przykrych konsekwencji zdrowotnych. Niestety coraz mniej osób czyta takie informacje, przez co mogą występować problemy zdrowotne. Przedawkowanie witamin jest rzadką przypadłością, a objawy przedawkowania są chwilowe i nie zagrażają życiu w sposób szczególny. Należy jednak ostrożnie podchodzić do wszelkich preparatów, jakie zamierzamy zastosować, aby poprawić nasze zdrowie. Niestety skutki nieprzemyślanego stosowania substancji mogą być nieprzyjemne.
Podsumowanie
Hiperwitaminoza to inna nazwa przedawkowania witamin. Przyjęcie zbyt dużych dawek poszczególnych składników może doprowadzić do szeregu niekorzystnych dla organizmu reakcji, do których zaliczamy nudności, wymioty, senność oraz powstawanie stanów depresyjnych. Warto pamiętać, że składniki, które stosowane są bezmyślnie, mogą pogorszyć jakość funkcjonowania nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Należy bezwzględnie stosować się do informacji zamieszczonych na preparacie lub na ulotce dołączonej do opakowania.
Komentarze
Napisz komentarz