W trakcie treningu organizm traci bardzo dużo wody, a wraz z nią elektrolitów. Pot pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury organizmu – gdyby nie on, po godzinie treningu mogłoby dojść do przegrzania. Większośc sportowców sięga po wodę mineralną, którą piją regularnie w trakcie całego treningu i po nim. Inną opcją są napoje izotoniczne – czy warto pić je w trakcie treningu? Dowiedz się, jak działają napoje izotoniczne i czy warto zabrać je na trening zamiast wody mineralnej!
Czym są napoje izotoniczne?
Izotoniki to specjalne napoje, które mają na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów w organizmie. Substancje te wydalane są wraz z potem, szczególnie w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Napoje izotoniczne pozwalają również na uzupełnienie soli mineralnych i witamin oraz (w niewielkim stopniu) węglowodanów. Dzięki zbilansowanemu poziomowi elektrolitów napoje izotoniczne pozwalają na bardzo szybkie ugaszenie pragnienia i uzupełnienie utraconych wraz z potem mikroelementów.
Bardzo istotnym elementem napojów izotonicznych jest sód, który reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Dodatkową korzyścią z picia napojów izotonicznych wzbogaconych sodem jest to, że zapobiega on skurczom mięśni.
Izotoniki i napoje energetyzujące – czym się różnią?
Wiele osób rezygnuje z zakupu napojów izotonicznych, ponieważ są one błędnie kojarzone z napojami energetyzującymi. Popularne energetyki nie cieszą się zbyt dobrą opinią – nasycone są cukrem, dwutlenkiem węgla i niezdrowymi barwnikami. Mogą powodować skoki ciśnienia, złe samopoczucie wywołane dużą dawką kofeiny oraz nadwagę – napoje energetyczne są bardzo kaloryczne.
Izotoniki niemal w każdym sklepie znajdują się na tej samej półce co energetyki, stąd ich zła sława. Na szczęście te dwa rodzaje napojów nie mają ze sobą nic wspólnego – w izotonikach na próżno szukać dużych ilości cukru, dwutlenku węgla czy niezdrowych barwników. Z reguły ich skład wzbogacony jest o witaminy i składniki mineralne, które mają na w celu wspomaganie organizmu i zapobieganie odwodnieniu.
Dlaczego warto pić napoje izotoniczne?
W trakcie wysiłku organizm wytwarza bardzo dużo ciepła, dlatego uruchamiany jest specjalny mechanizm, który ma na celu zapobieganie przegrzaniu. Aktywowane są gruczoły potowe, a skóra pokrywa się potem, który sprzyja schładzaniu i obniżaniu temperatury. Niestety, wraz z potem organizm traci mnóstwo sodu, potasu i magnezu, co może powodować obniżenie formy i samopoczucia. Skurcze mięśniowe przebiegają gorzej, a tkanka kostna narażona jest na urazy. Napoje izotoniczne pozwalają przywrócić gospodarkę elektrolitową w organizmie, ponieważ uzupełniają ilość sodu, potasu i magnezu. Dodatkowo pomagają one w odpowiednim nawodnieniu organizmu i skutecznie gaszą pragnienie.
Napoje izotoniczne a odchudzanie
Izotoniki nie są sprzymierzeńcem osób, które pragną pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Mają one stosunkowo dużo kalorii, dlatego mogą spowalniać proces odchudzania. Warto wybierać napoje izotoniczne o obniżonej ilości kalorii oraz te, które wzbogacone są kofeiną. Pozwala ona nie tylko na podniesienie efektywności podczas ćwiczeń, ale też przyspiesza proces utleniania tkanki tłuszczowej.
Przyjmuje się, że po izotoniki warto sięgać, gdy wysiłek trwa dłużej niż 60 minut. Jeżeli chcesz zrzucić kilogramy, a ćwiczysz krócej niż godzinę, wystarczy Ci woda mineralna. Dopiero kiedy zaczniesz ćwiczyć dłużej, zmień wodę na napoje izotoniczne. Dzięki temu Twój proces odchudzania będzie bardziej efektywny.
Kto powinien pić napoje izotoniczne?
Napoje izotoniczne sprawdzają się u osób, które ćwiczą długo i intensywnie. Zalecane są szczególnie dla tych, którzy wykonują treningi siłowe, trwające dłużej niż godzinę. Należy pamiętać, aby pić je małymi łykami przez cały trening. Izotoniki zawierają cukier, dlatego jeśli wypijesz go zbyt dużo w krótkim czasie, nastąpi skok insuliny, która obniży poziom cukru we krwi. W ten sposób dojdzie do zużywania wolnych aminokwasów, przez co proces budowania masy mięśniowej zostanie zaburzony. Z tego powodu warto pić napój powoli i w równych odstępach czasu.
Napoje izotoniczne sprawdzą się, jeśli uprawiasz sporty siłowe, kolarstwo, biegi długodystansowe, pływanie czy wspinaczkę. Dodatkowo warto je pić podczas długich wędrówek, szczególnie latem, gdy doskwiera upał i bardzo się pocimy. Izotoniki sprawdzają się również w sytuacjach, kiedy z powodu choroby i braku pragnienia jesteś odwodniony – warto wtedy zmienić wodę na domowy napój izotoniczny, które szybciej nawodni organizm.
Przepis na domowy napój izotoniczny
Nie ufasz sklepowym izotonikom, a jednak chcesz wesprzeć swój organizm w trakcie treningu? Możesz przygotować domowy napój izotoniczny. Potrzebujesz:
-
pół litra wody mineralnej (lub więcej – w tym wypadku zwiększ odpowiednio ilość pozostałych składników);
-
pół łyżeczki soli morskiej;
-
2 łyżki miodu lub brązowego cukru;
-
pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytrusów.
Taki napój należy dokładnie wymieszać i spożyć w ciągu kilka godzin od przygotowania. Jeżeli zdecydujesz się na sklepowy izotonik, dokładnie sprawdź skład – wybieraj te o dużej zawartości witamin i minerałów oraz z niewielką ilością cukru. Nie decyduj się również na napoje izotoniczne, które zawierają barwniki.
Podsumowanie
Napoje izotoniczne to świetna propozycja dla osób, które ćwiczą długo i intensywnie i które chcą odpowiednio nawodnić swój organizm. Nie mają one nic wspólnego z niezdrowymi energetykami, dlatego jeżeli ćwiczysz powyżej godziny, lepiej mieć przy sobie izotonik niż wodę mineralną. Napoje izotoniczne dostarczają organizmowi odpowiednią ilość sodu, potasu i magnezu oraz witamin. Intensywny wysiłek oraz pocenie się mogą spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, dlatego warto skorzystać z napojów izotonicznych, które zapobiegają spadkom energii i zwiększają efektywność podczas treningu.
Komentarze
Napisz komentarz