Czy warto się rozciągać?

Dodane przez: . Komentarze: 0 909

Rozciąganie swoich mięśni (znane także pod terminem stretching) jest niezwykle ważną czynnością zarówno dla osób, które dużo ćwiczą jak i dla tych, którzy spędzają długie godziny w pracy siedzącej przy komputerze. Rozciąganie pomaga zapobiegać kontuzjom, a także stwarza im optymalne warunki do rozwoju. Treningi siłowe powodują skracanie się mięśni, co może prowadzić do wystąpienia wad postawy, kontuzji i bóli. Podkurczone mięśnie nie są także w stanie wygenerować maksymalnej mocy. Osoby pracujące przy komputerze dzięki rozciąganiu się, są w stanie znacząco zmniejszyć bóle pleców i innych części ciała, które są efektem długiego siedzenia.

Co daje nam rozciąganie?

Rozciąganie, przede wszystkim, zwiększa nasze zakresy ruchu, a także poprawia ogólną sprawność organizmu. Redukuje także napięcie mięśni, co pozytywnie wpływa na zmniejszenie ilości niepożądanych skurczów. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia kontuzji spowodowanych skracaniem się włókien mięśniowych. Brak rozciągania może doprowadzić także do licznych problemów z kręgosłupem.

Brak odpowiedniego rozciągania naszych mięśni może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji, które nawet jeśli nie będą problemem na początku, to mogą znacznie dokuczyć i utrudnić życie na starość. 

Rozciąganie się działa pozytywnie na regenerację mięśni i poprawę ogólnej mobilności organizmu. Ułatwia nam także wykonywanie wielu ruchów, które jeszcze do niedawna były w strefie marzeń (np. dotknięcie palcami u rąk palców u stóp stojąc), a także relaksuje nasze ciało i pozwala nam odpocząć psychicznie i fizycznie.

Jak się rozciągać?

Wyróżniamy dwie znacząco różniące się techniki rozciągania: rozciąganie statyczne i dynamiczne.

Rozciąganie statyczne - Stretching statyczny wykorzystywany jest przede wszystkim do rozluźniania mięśni po ciężkim treningu fizycznym. Polega on na wytrzymaniu przez kilkanaście sekund w pozycji rozciągnięcia. Ten rodzaj rozciągania pozwala nam na uelastycznienie mięśni i ścięgien i zmniejszenie ryzyka wystąpienia niepożądanych skurczów mięśni. Stretching statyczny ma za zadanie odprężyć organizm i stworzyć mięśniom warunki pozwalające na szybszą regenerację po ciężkim treningu. Rozciąganie statyczne zwiększa także naszą ogólną siłę, gdyż rozciąga włókna mięśniowe, dzięki czemu mogą one pracować w pełnym zakresie ruchu.

Rozciąganie dynamiczne - Stosowane przed treningiem fizyczny, a także przez osoby pracujące przy komputerze. Polega na spokojnym (wbrew temu co mówi nazwa) rozciągnięciu mięśnia i powrocie do jego naturalnej pozycji. W przeciwieństwie do rozciągania statycznego nie występuje w nim moment utrzymania pozycji. Stretching dynamiczny sprawia, że nasze mięśnie zwiększają wydajność, stają się sprawniejsze i wytrzymalsze. Prowadzi ono także do lepszego ukrwienia mięśni, dzięki czemu stają się one lepiej odżywione. Rozciąganie dynamiczne pobudza również centralny układ nerwowy, oddziałuje więc pozytywnie na cały organizm co sprawia, że stajemy się dużo bardziej wydajni w pracy i na treningu.

Kiedy warto się rozciągać?

Rozciąganie jest niezwykle ważne dla osób, które:

  • Trenują - Szybsza regeneracja, większa elastyczność mięśni, wiązadeł i ścięgien sprawiają, że nasze mięśnie szybciej rosną w siłę.
  • Walczą ze stresem - Napięcie mięśni bardzo często jest jedną z reakcji odpowiedzi organizmu na stres. Rozciąganie pozwala na rozładowanie napięcia i rozluźnienie mięśni co jednocześnie zmniejsza poziom stresu w organizmie. 
  • Chcą zadbać o swoją przyszłość - Nierozciągane mięśni sprawiają, że stawy zużywają się znacznie szybciej i są bardziej podatne na wystąpienie zwyrodnień. Jeśli chcemy zachować pełną sprawność organizmu przez długie lata, rozciąganie powinno stać się naszym zwyczajem.

Rozciąganie przed i po wysiłku

Przyjrzyjmy się teraz temu jak rozciągać się przed i po treningu. Stretching przed treningiem siłowym powinien być dynamiczny i rozpocząć się od spokojnego rozgrzania organizmu na bieżni lub orbitreku. Pozwoli to na rozgrzanie mięśni i obniżenie ryzyka kontuzji, mogącej pojawić się przy rozciąganiu nierozgrzanych mięśni. Rozciąganie przed treningiem powinno obejmować dynamiczne ruchy w postaci skłonów, wymachów nóg i rąk, szybkimi ruchami nadgarstków, kolan i kostek. Należy unikać długiego przebywania w jednej pozycji. Głównym celem rozciągania przed treningiem jest zwiększenie elastyczności i wydajności mięśni, a także przygotowanie stawów na nadchodzący wysiłek tak, by uniknąć ewentualnych kontuzji.

Rozciąganie po treningu ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu, gdyż przyspiesza tempo regeneracji mięśni, odpręża i relaksuje organizm, a także redukuje napięcie nerwowe. Po ćwiczeniach należy wykonywać głównie rozciąganie statyczne. Charakteryzuje się ono utrzymaniem pozycji rozciągnięcia przez kilkanaście sekund. Jeśli pominiemy rozciąganie po treningu, może dojść do zesztywnienia i skrócenia mięśni, a także do ograniczenia ruchomości stawów, co odbije się na jakości naszych kolejnych treningów, a także doprowadzić do wielu dolegliwości bólowych i dyskomfortu w trakcie ćwiczeń.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu