Czy żelatyna jest dobra na stawy?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1555

Jak każdy z nas wie żelatyna jest częstym składnikiem w różnego rodzaju produktów spożywczych. Pozyskiwana jest ona z chrząstek, skóry i kości zwierząt podczas gotowania. W trakcie tego procesu dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu. Żelatyna to również bogate źródło aminokwasów. Znajdziemy w niej walinę, glicynę i prolinę. Wiele osób twierdzi, że może mieć ona zbawienny wpływ na zdrowie kości i stawów, czy to jednak prawda? Czy stosowanie żelatyny to dobry pomysł?

Żelatyna, a wyniki badań

Na temat działania i właściwości żelatyny przeprowadzono liczne badania. Większość z nich wykazała, że jest to składnik, który ma pozytywny i znaczący wpływ na poprawienie stanu kondycji kości, stawów, wiązań, ścięgien i chrząstek. Kiedy jedna z tych części w organizmie człowieka zostanie uszkodzona, to proces jej odbudowy i regeneracji będzie długi. Tak więc suplementacja żelatyną może okazać się skuteczna dopiero po dłuższym czasie. Nie można więc spodziewać się, że żelatyna zadziała natychmiastowo i w przeciągu tygodnia, czy dwóch poprawi stan ścięgien, czy stawów. Warto również pamiętać, że w procesie regeneracji tych części organizmu niezbędna jest ogromna ilość kolagenu. Należy więc wprowadzić do diety takie produkty, które wspomagają jego wydzielanie. Takim składnikiem jest na przykład witamina C. Jeśli więc chcemy przyśpieszyć proces regeneracji warto zastosować jej dodatkową suplementację.

Wartości odżywcze żelatyny

Jest to składnik bogaty w składniki odżywcze, więc mimo tego, że wiele osób ma obawy co do spożywania żelatyny, jest to składnik warty uwagi. Jego odpowiednia dawka powinna znaleźć się w diecie każdego z nas. W stu gramach żelatyny znajduje się aż trzysta kalorii. W tym aż osiemdziesiąt gramów to białka. To sprawia, że żelatyna powinna zainteresować sportowców u osoby aktywne fizyczne, które potrzebują zwiększonej dawki białka. Żelatyna nie dostarcza do organizmu węglowodanów jest również uboga w tłuszcze. W stu gramach znajduje się zaledwie 0,1 gram tłuszczu.

Żelatyna dla sportowców

Może i żelatyna nie wzbudza naszego większego zainteresowania, ale już kolagen z pewnością tak. A to przecież żelatyna jest jednym z największych źródeł tego składnika. Tak więc jest to produkt, którym powinny zainteresować się osoby uprawiające sport. Kolagen jest niezbędny dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ podczas wysiłku do pracy angażowane są stawy, które często zostają przeciążone, co może doprowadzić do powstawania urazów. Kolagen, który znajduje się w żelatynie chroni stawy przed uszkodzeniami, dzięki czemu zapobiega powstawaniu kontuzji. Podczas suplementacji kolagenu może dojść do zwiększenia się wydajności całego organizmu. To sprawi, że wyniki sportowe się polepszą, będziemy czuć się zdrowsi i silniejsi. Specjaliści twierdzą, że kolagen tworzy barierę ochronną dla stawów, dzięki czemu poprawia ich kondycję i pozytywnie wpływa na ich funkcjonowanie. Co prawda organizm człowieka jest zdolny do wytwarzania kolagenu, jednak wraz z wiekiem ilość tego składnika się zmniejsza. Po dwudziestym piątym roku życia proces ten zatrzymuje się, więc naszym zadaniem jest dostarczenie do organizmu odpowiednie dawki tego składnika, by zapobiec pogorszeniu się kondycji stawów i ich kontuzji. Najbardziej potrzebny jest on biegaczom. Podczas tego sportu najbardziej obciążone zostają stawy kolanowe, przez treningi są one przeciążone i często pojawiają się poważne urazy. Dlatego w przypadku biegaczy suplementacja kolagenem to obowiązek. Warto zaznaczyć, że stosowanie pochodnych kolagenu może zmniejszyć ryzyko występowania zmian zwyrodnieniowych wśród sportowców. Są to również składniki, które skutecznie niwelują bóle stawów. Taki sam efekt możemy uzyskać wprowadzając do diety odpowiednie dawki żelatyny.

Jakie właściwości posiada żelatyna?

Jednym z głównych zadań żelatyny jest poprawa pracy układu trawiennego. Jest to możliwe dzięki temu, że żelatyna wspomaga produkcję soków żołądkowych. Dzięki temu, że wiąże ona cząsteczki wody, wspomaga przesuwanie pokarmu w układzie trawiennym. Działanie żelatyny sprawia, że w jelitach nie pozostają resztki pokarmu. Dzięki temu, że jest ona bogata w białko może być stosowana przy diecie odchudzającej, ponieważ wspomaga redukowanie masy ciała. Jest produktem sycącym i niskokalorycznym. A dodatkowo do organizmu dostarcza duże ilości niezbędnych dla zdrowia aminokwasów. Jest również wsparciem dla układu hormonalnego. Może ona zapobiegać hipoglikemii, a to dzięki zawartości aminokwasu glicyny, który zmniejsza ilość insuliny we krwi. Kolejna właściwości żelatyny to coś o tym wspomnieliśmy już wcześniej. Ma ona wpływ na zdrowie kości i całego układu kostnego. Zwiększa ona przyswajalność wapnia i to dzięki temu ma ona tak zbawienny wpływ na kości. Przyda się sporowcom i osobom aktywnym fizycznie, ponieważ ma ona wpływ na przyśpieszenie procesu regeneracyjnego. Dzięki żelatynie i jej składkowi, który dostarcza do organizmu takie składniki jak arginina i glicyna wspomaga ona odbudowę mięśni. Wiele osób twierdzi, że jest to składnik, który zmniejsza bolesność stawów i mięśni po treningu. To jednak nie zostało jeszcze udowodnione badaniami. Żelatyna nie jest składnikiem, który działa jedynie na kości i stawy. Poprawia również wygląd. Wspomaga odbudowę i wzrost włosów i paznokci. Ma ona również działanie na skórę poprawiając jej elastyczność i ogólną kondycję zdrowia.

Żelatyna – czy jest zdrowa?

Wiele osób zastanawia się, czy żelatyna jest bezpieczna dla zdrowia. Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Ze względu na to, że jest to produkt spożywczy, jest ona bezpieczna, ale do momentu stosowania jej zgodnie z zaleceniami i zachowanym rozsądkiem. Jak każda substancja w nadmiarze może wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne. Żelatyna ma wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego jej suplementacja będzie bezpieczna i korzystna. Jednak przy dobrze zbilansowanej i różnicowanej diecie może okazać się, że dodatkowa suplementacja żelatyną może nie być potrzebna.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu