Dlaczego nie należy pić kawy tuż po przebudzeniu?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1086

Kawa to prawdopodobnie jeden z dwóch najczęściej spożywanych napojów, który nie zawiera alkoholu, a także jedna z najpopularniejszych używek świata oraz oczywiście dla wielu główne źródło kofeiny. Poza smakiem, który wiele osób na całym świecie lubi, a wręcz oferuje kawa ma też wiele innych działań fizjologicznych takich jak na przykład poprawa pamięci, pobudzenie czy poprawa wydolności podczas aktywności fizycznej.

Czy kawa jest dla nas zdrowa?

Opinii na temat wpływu kawy na nasze ciało jest wiele. Niektórzy twierdzą, że należy jak najbardziej ograniczać jej spożycie lub wręcz jej unikać, inni zaś nie widzą żadnego problemu w jej spożywaniu niezależnie od wypitych ilości. Jeśli jednak będziemy brać pod uwagę stan zdrowia oraz współczynnik umieralności pośród osób, które spożywają codziennie kawę można śmiało stwierdzić, że ten napój jest nie tylko smaczny, lecz również zdrowy. Zależność ta jest obserwowana przez osoby badające to zjawisko na całym świecie. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy dziennie spożywali jedną lub dwie filiżanki kawy, ale także tych którzy robili to już ponad 5 razy dziennie. Warto również podkreślić, że dane uzyskano przy pomocy stu tysięcy zarejestrowanych przypadków z całego zarówno z Azji, Europy, ale również Stanów Zjednoczonych Ameryki. Takie efekty zaobserwowano u kawy, która jest bezkofeinowa, ale dowody tutaj nie są tak bardzo jednoznaczne jak w przypadku pełnowartościowej kawy. 

Największe zmartwienie dla wielu: Jak kawa wpływa na naszą wątrobę?

Wiele osób uważa, że kawa ma bardzo negatywny wpływ na nasz układ pokarmowy, a zwłaszcza wątrobę.To prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych negatywnych opinii na temat tego napoju. Aktualne badania wskazują jednak zupełnie coś innego, bowiem nawet picie już dwóch filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia marskości wątroby, której najczęstszą przyczyną jest nadmierne spożycie napojów alkoholowych. Dodatkowo kawa zależnie od dawek może obniżyć stłuszczenie,a  nawet zwłóknienie wątroby, a ponadto obniżyć aktywność enzymów wątrobowych.  Pośród fanów kawy zaobserwowano również niższe ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby. Sprzyja ona pracy tego bardzo ważnego dla nas narządu, a korzyści z niej dotyczą także pęcherzyka żółciowego, bowiem ta może obniżyć szanse na wystąpienie kamicy nerkowej. 

Czy kawa podnosi ciśnienie?

Pośród wielu osób kontrowersję budzi także picie kawy na to jak działa nasz układ sercowo-naczyniowy. Jest on niezwykle ważna kwestia dla zdrowia, ponieważ choroby dotykające układu krwionośnego są jedną z głównych przyczyn śmierci w krajach, które są bardzo rozwinięte gospodarczo. Jednak spożycie kawy nie jest powiązane ze znacznymi wzrostami ciśnienia, ale to tyczy się jednak głównie osób, które są zdrowe,a ich higiena stylu życia nie wzbudza żadnych zastrzeżeń ( u osób palących papierosy efekt może być zupełnie inny, więc należy zwrócić uwagę na resztę swojego sposobu życia). Nie ma jednak aktualnie żadnych konkretnych zaleceń mówiących o ilościach kawy, która jest bezpieczna dla naszego organizmu. Ciekawe jest jednak to, że mówi się o tym, że nie ma większych przeciwwskazań co do picia tego napoju nawet dla osób, które mają problemy z wysokim ciśnieniem, bowiem najważniejszy jest umiar i nie popadanie w skrajności. Tutaj warto odnieść się do stwierdzenia autorstwa Paracelusa, zwanego ojcem nowożytnej medycyny, który powiedział, że działanie toksyczne bądź lecznicze zależy przeważnie od stosowanej dawki, bowiem to co jest uznawane przez ogól za szkodliwe w niewielkich dawkach może wpłynąć na poprawę zdrowia. 

Jaki ma wpływ kawa pita na pusty żołądek? 

Jaki wpływ ma jednak kawa na żołądek gdy jest ona spożywana na czczo? Niestety ten pobudzający i rozgrzewający nas napar może być zawsze spożywany bez występowania żadnych efektów ubocznych. Wypicie go bowiem może skutkować wzmożonym wydzielaniem kwasu żołądkowego, a to u wielu osób może wywoływać bardzo duży dyskomfort. Takie działanie występuje dlatego, że wrażliwe na działanie tego napoju komórki okładzinowe żołądka są stymulowane do aktywacji pomp protonów, czyli krótko mówiąc - nasz organizm zaczyna produkować kwas, którego głównym przeznaczeniem jest oddziaływanie na spożywany przez nas pokarm, a w przypadku gdy w naszym żołądku nie ma pożywienia kwas ten drażni tkanki układu pokarmowego.  Efekt ten może szczególnie występować gdy pijemy tanie mieszanki kaw, które to są bardzo powszechne w wszelkiego typu marketach,a ograniczyć ten efekt można spożywając kawy, które są delikatne dla naszego żołądka lub są bez zawartości kofeiny. Należy jednak pamiętać, że jeżeli należy się do grona osób, które są bardzo wrażliwe na zmiany pH swojego żołądka mogą dalej odczuwać tego typu dyskomfort pomimo tego, że piły one właśnie takie, specjalne rodzaje kaw. Warto też zwrócić uwagę na to, że taka obecność soków trawiennych w naszym żołądku sprawi, że zapach z naszych ust nie będzie atrakcyjny. 

Do tego po wypiciu kawy na pusty żołądek szybko pojawić się może głód, który następnie ciężko nam będzie zaspokoić. Po wypiciu kawy dużo chętniej będziemy sięgać po produkty, które mają wysoki indeks glikemiczny i niewielkie ilości witamin zamiast kanapek, które mogą zawierać zdrowe węglowodany złożone. Problem ten polega na tym, że dodatkowo energia, którą uzyskamy z takich słodkich rzeczy bardzo szybko się wyczerpie i poziom glukozy w naszej krwi szybko spadnie, więc znowu zrobimy się głodni. 

Kawa ma ponad 1000 wykrytych związków chemicznych więc jest to proste do zrozumienia, że efekty, które zostały wymienione mogą być niewielkim ułamkiem możliwych oddziaływań kawy na nasz organizm, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Nie każdy też może sobie pozwolić na picie kawy i nie dla każdego będzie ona mieć działanie stricte negatywne bądź pozytywne. Potrzebna jest bowiem wiedza na temat swojego organizmu by stwierdzić czy możemy spożywać kawę czy też powinniśmy jej unikać. Aktualnie kawa uważana jest za napój wspierający wątrobę, ale jednocześnie drażniący żołądek.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu