Dlaczego smażenie jest niezdrowe?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1678

W obecnych czasach zdecydowana większość z nas żyje w ciągłym biegu, nie mając z reguły odpowiedniej ilości czasu na to, aby przygotować sobie zdrowe posiłki. Czasem wynika to również z czystego lenistwa, dlatego też na naszych talerzach dosyć często lądują takie potrawy jak placki ziemniaczane, frytki, nuggetsy, a także inne smażone produkty. Choć smakują one dosyć dobrze i pomagają pobudzić nasz apetyt, to jednak ich spożycie nie wpływa niestety zbyt pozytywnie na stan naszego zdrowia. Smażone potrawy przyczyniają się nie tylko do wzrostu stężenia złego cholesterolu we krwi, ale również do otyłości, która w efekcie może doprowadzić do rozwoju wielu bardzo niebezpiecznych chorób. Dlaczego jednak smażenie potraw jest niezdrowe?

Smażenie i jego pozytywne aspekty

Smażenie to proces, który zazwyczaj odbywa się w temperaturze przekraczającej 150 stopni Celsjusza, co w znaczący sposób wpływa nie tylko na wygląd danego produktu spożywczego, ale również jego smak. Smażone potrawy wyglądają dosyć smacznie, przez co wzmagają apetyt, jednak jeśli chodzi o inne korzyści płynące ze smażenia potraw, to niestety ich wymienienie graniczy praktycznie z cudem. Poza smakiem, wyglądem oraz zapachem smażone produkty nie mają żadnych innych zalet, a sam proces smażenia nie wpływa zbyt pozytywnie na nasze zdrowie.

Toksyczne związki, czyli negatywy płynące ze smażenia

Obecnie w gastronomi możemy wyróżnić takie rodzaje obróbki termicznej jak gotowanie, duszenie, pieczenie, a także smażenie, które to właśnie uznawane za najmniej zdrowy sposób przygotowywania codziennie spożywanych pokarmów. W trakcie smażenia temperatura potrawy wzrasta do ponad 150 stopni Celsjusza, przez co wiele cennych dla naszego zdrowia witamin po prostu ginie. W trakcie procesu smażenia dochodzi również do procesu utlenienia tłuszczu, w efekcie czego powstaje wiele bardzo szkodliwych,a nawet toksycznych substancji, które przyczyniają się do rozwoju nie tylko zagrażających naszemu życiu nowotworów, ale również wielu innych chorób. Produkty takie jak mięso, czy też ryby bardzo często obtaczamy dodatkowo w bułce tartej, uzyskując przepięknie wyglądającą i smaczną panierkę, którą niestety dosyć łatwo możemy przypalić, a powstałe wówczas związki mogą być dla naszego organizmu zabójcze. Warto przy tym mieć świadomość tego, iż im wyższa temperatura, a także im dłuższy czas smażenia, tym niestety większa liczba toksycznych związków, które zaczynają wydzielać się w trakcie wspomnianej obróbki termicznej.

Rodzaj tłuszczu a proces smażenia

Tłuszcze takie jak oliwa z oliwek, czy też olej lniany, zaliczane są do grona bardzo zdrowych tłuszczy, ponieważ ich spożycie wpływa korzystnie nie tylko na stan naszego zdrowia, ale również na wygląd zewnętrzny. Czy oznacza to zatem, że na tych tłuszczach możemy smażyć z korzyścią dla naszego zdrowia? Niestety nie, ponieważ zawierają one w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6, które pod wpływem działania wysokiej temperatury ulegają największym oraz najgorszym przemianom. Pod żadnym pozorem nie należy ich podgrzewać a smażenie frytek czy też kotletów w takim tłuszczu jest po prostu niedopuszczalne. Oleje zimnotłoczone bogate we wspomniane kwasy tłuszczowe nadają się jedynie jako dodatek do sałatek oraz wszystkich zimnych dań, dlatego też o smażeniu w nich potraw należy kategorycznie zapomnieć. Do smażenia nadaje się idealnie olej rzepakowy, a także olej słonecznikowy, jednak musimy mieć świadomość tego, iż taki rodzaj obróbki termicznej jest dla naszego organizmu za bardzo szkodliwy.

Niezdrowy proces smażenia

Smażenie to proces, który odbija się bardzo negatywnie na naszym zdrowiu, ponieważ wiąże się z utratą wielu cennych substancji odżywczych. Smażone produkty przez wiele godzin zalegają w naszym żołądku, powodując uczucie ciężkości, co może również wiązać się z problemami trawiennymi. Osoby, które dosyć często sięgają po smażone produkty, mogą w bardzo szybkim czasie przybrać znacząco na wadze, ponieważ w okolicach takich jak brzuch, boczki oraz uda zacznie z czasem powiększać się tkanka tłuszczowa. Niestety wszystko to może w efekcie doprowadzić nie tylko do sporej otyłości, ale również do rozwoju nowotworów oraz miażdżycy. Czy oznacza to zatem, że w ogóle nie należy smażyć w kuchni potraw? Oczywiście raz na jakiś czas można sobie na takie coś pozwolić, pamiętając jednak o tym, aby smażyć na minimalnej ilości tłuszczu (nigdy nie w pełnym tłuszczu a w szczególności we fryturze) w niezbyt wysokiej temperaturze, ponieważ jedynie wówczas wtedy można ograniczyć powstawanie niebezpiecznych związków. Niezwykle istotne jest również to, aby tego samego tłuszczu nie używać do wielokrotnego smażenia, tak jak ma to miejsca w trakcie przygotowywania np. frytek. Zamiast smażenia powinniśmy zdecydować się raczej na gotowanie na parze, duszenie, a także pieczenie w folii, gdyż taki właśnie rodzaj obróbki termicznej jest dla nas najzdrowszy i nie wiąże się z żadnymi problemami trawiennymi oraz żołądkowymi (uczucie ciężkości, zaparcia).

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu