Dlaczego sportowcy mają problemy związane z oddychaniem?

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 866

Problemy układu oddechowego bardzo często towarzyszą sportowcom wytrzymałościowym. Wszelkie problemy zdrowotne związane z tym zmysłem zaostrzają się wraz z poziomem wytrenowania sylwetki. Zazwyczaj powodem jest zbyt szybka wentylacja płuc podczas wykonywania czynności fizycznych. W rezultacie może dojść nie tylko do odczuwania bolesności płuc, ale również do ich uszkodzenia, co prowadzić będzie do chorób oskrzeli i napadów astmy. 

Kto jest najbardziej podatny na choroby układu oddechowego?

Badania dowodzą, że największa ilość odczuwanych dolegliwości zauważana jest w przypadku narciarzy biegowych i pływaków. Zarówno podczas intensywnego biegu pod górę, jak i podczas spędzania czasu w wodzie, płuca narażone są na zwiększony wysiłek. Sportowcy nie zdają sobie sprawy, gdzie tak naprawdę znajduje się granica oddzielająca zdrowy wysiłek, który nie szkodzi płucom, od wysiłku, który wpływa na nie niszcząco.

Co wpływa na rozwój astmy?

Przyczynia się do tego wdychanie suchego, zimnego i chlorowanego powietrza. Taki proces w dużym stopniu podrażnia oskrzela, które zbudowane są z delikatnej tkanki. Kiedy powstaje stan zapalny, wówczas oskrzela kurczą się, co w dużym stopniu utrudnia proces oddychania. Oczywiście podczas intensywnego wysiłku fizycznego spada też odporność i praca całego układu immunologicznego. Sportowcy w większości narażeni są na infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych, co skutecznie dowodzi ich od treningów i wprawia w stan niedyspozycji. Okresy odpoczynku i braku ćwiczeń są frustrujące. 

Jakie są objawy powysiłkowego zwężania się oskrzeli?

Do pierwszych i zarazem najbardziej widocznych objawów zaliczyć można problemy z oddychanie. Zbyt łapczywe łapanie powietrza tylko pogarsza efekt. Słychać świszczący i nierównomierny oddech u osoby wykonującej ćwiczenia. Często konieczne jest zażywanie wielu środków farmakologicznych, które rozszerzają oskrzela i ułatwiają oddychanie. W rezultacie sportowiec może zostać posądzony o stosowanie dopingu. W takim przypadku bezpieczniejszym posunięciem jest zastosowanie odpowiedniej suplementacji, która w niewykrywalny i bezpieczny sposób ułatwia rozszerzanie oskrzeli. Stosowanie suplementów rozgrzewających pozwala na opóźnienie zwężania oskrzeli nawet o 3 godziny! Jest to bardzo długi czas, w którym można odbyć intensywny wysiłek fizyczny bez narażania płuc na niebezpieczeństwo. Oczywiście przed każdym treningiem należy zastosować rozgrzewkę. Do najskuteczniejszych substancji hamujących procesy zwężania należy kwasy Omega-3 i witamina C. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu