Dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę B12 wynosi 2,4 mcg. Jest to pozornie niewielka ilość, jednak fakt niewielkiej zdolności przyswajania i trudność wykorzystania sprawia, że dawka ta jest wręcz gigantyczna. Ta witamina jest bardzo mocno związana ze znanym wszystkim kwasem foliowym oraz witaminą B6, która przyczynia się do przyswajania magnezu. Witamina B12 bierze czynny udział w regulacji wielu procesów zachodzących w mózgu.
Dlaczego suplementacja witaminy B12 jest tak trudna?
Bardzo często dodaje się ją do przetworzonej żywności. Na etykietach suplementów bądź innych produktów, można ją znaleźć pod nazwą cyjanokobalaminy. Wiele osób mylnie uważa, że skoro witamina B12 występuje w pożywieniu, to z pewnością dostarczana dzienna ilość jest w pełni zadowalająca. Nic bardziej mylnego. Przyswajalność witaminy B12 nie należy od jej przyjętej ilości, ale on tego, jak zareaguje na nią nasz żołądek.
Gdzie może leżeć przyczyna?
Niewystarczająca ilość kwasu żołądkowego
Zazwyczaj B12 dołączona jest do białek, które do przyswojenia się w organizmie potrzebują pepsyny. Ma ona służyć ich prawidłowemu rozbiciu. Ten proces uwolniłby witaminę B12, która podana zostałaby absorpcji. Aby pepsyna mogła się dobrze przyswoić, musimy mieć w organizmie odpowiednią ilość kwasu żołądkowego. Jeżeli pH żołądka nie ma odpowiedniego poziomu, wówczas może dochodzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt mała ilość kwasu może prowadzić do zalegania resztek pożywienia we wnętrzu żołądka, natomiast nadmiar może prowadzić do uporczywych zgag, refluksu żołądkowego, a nawet do zniszczenia ścian żołądka.
Choroby autoimmunologiczne
Do grona tych chorób należy choroba Addison-Biermera. Aby witamina B1 dotarła do żołądka, musi nawiązać połączenie z białkiem Intrinsic Factor. Ta czynność jest koniecznością wchłaniania się witaminy B12 w jelicie. Zdrowy organizm ma możliwość zabsorbowania maksymalnie 5 mg witaminy B12 dziennie, jednak w przypadku tej choroby, jeżeli wydzielana zostaje odpowiednia dawka IF. Niestety w przypadku tej choroby wydzielanie tego neuroprzekaźnika jest zaburzone, przez co witamina B12 nie wchłania się tak, jak w przypadku zdrowego człowieka. Warto wiedzieć, że IF wydzielany jest przez tak zwane komórki okładzinowe, które w dużym stopniu odpowiadają za autoagresję.
Pod jaką nazwą można znaleźć witaminę B12 w suplementach?
Spożywanie B12 suplementach jest wygodne i często najskuteczniejsze. Można ją znaleźć pod nazwą Metylkobalamina, Adenozylokobalamina i Hydroksykobalamina.
Komentarze
Napisz komentarz