Biotyna - suplement na piękne i zdrowe włosy

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1924

Symptomy problemów z włosami? To braki w biotynie!

Do najczęstszych problemów z naszymi włosami należą następujące symptomy pogorszenia się ich stanu zdrowia, które jesteśmy w stanie zaobserwować w domu, bez konsultacji dermatologicznej: nadmierne wypadanie włosów, łamliwość włosów, widoczne zatrzymanie ich wzrostu, pomimo prawidłowej higieny. Przyczyną wszystkich tych zaburzeń w prawidłowej kondycji włosów jest brak optymalnego poziomu ich naturalnego budulca zwanego biotyną. Biotyna odpowiada za porost włosów oraz ich kondycję i jeśli jest jej odpowiednio dużo w wewnętrznej strukturze włosa, włos staje się sprężysty, odporny na urazy mechaniczne podczas czesania i stylizacji, a także niewrażliwy na różnice temperatur i zmiany pogody. Biotyna to podstawa zdrowego włosa. 

Czym jest biotyna i do czego ona służy w biochemii i fizjologii naszego organizmu?

Biotyna, czyli witamina H lub B7, nazywana jest przez dermatologów witaminą piękna. Jej działanie związane jest z ogólną kondycją naszych włosów, skóry i paznokci. Biotyna zawiaduje głębokimi procesami komórkowymi w strukturach skóry, w miejscu gdzie wyrastają włosy, dlatego też jej poziom wyznacza tempo wzrostu włosów i ich trwałość oraz sprężystość. 

 

Naturalne źródła biotyny w diecie

Naturalna biotyna dostarczana jest przez następujące produkty: brokuły, szparagi, kalafiory, wątróbkę wołową i drobiową oraz orzechy, w szczególności orzechy włoskie. Komponowanie diety z tych właśnie produktów działa odżywczo na cały organizm i wspiera nasze włosy, skórę i paznokcie. Jednak jeśli już nastąpiło zaburzenie zawartości biotyny w organizmie, bardzo trudno jest uzupełnić braki dietą, która musiałby być niezwykle konsekwentna i znacznie prościej rozwiązać ten problem przy użyciu suplementów diety dostępnych w każdej aptece. Szacuje się, że już dwumiesięczna kuracja jest w stanie doprowadzić do wyrównania do optymalnego poziomu biotyny. 

Jak suplementować dietę biotyną?

Biotynę w formie syntetycznej stosuje się w niewielkich dawkach, zalecana jest jednak żelazna konsekwencja w jej używaniu, gdyż to systematyczność przynosi efekty lecznicze. Cała kuracja trwa zwykle do czterech miesięcy, przy czym widoczne efekty powinny pojawić się już w drugim miesiącu jej stosowania. Jeśli taka zmiana nie następuje, należy niezwłocznie wykonać bilans biochemiczny całego organizmu, gdyż może się okazać, iż w tym przypadku braki w zawartości biotyny idą w parze z innymi, groźnymi dla nas niedoborami organicznymi. Standardowo kurację przeprowadza się od zwiększonej, tak zwanej uderzeniowej dawki, czyli 1 miligrama dziennie do jej wygaszania w dawce 0,3 miligrama. Wyciszanie dawek służy stymulacji naturalnej produkcji biotyny w organizmie, tak aby wzmocniony suplementacją, nie rozleniwił się on, lecz wzmocnił i wyregulował na nowo. 

 

Suplementy biotynowe łączymy z preparatami ze skrzypu polnego

Dermatolodzy zalecają wzmacnianie działania preparatów z biotyną stosowaniem wyciągów, płukanek i tabletek ze skrzypu polnego. Wybór odpowiedniej dla nas formy stosowania skrzypu polnego zależy głównie od naszych upodobań, gdyż sam skrzyp polny jest bardzo dobrze przyswajalny pod każdą postacią. Najczęściej stosuje się płukanki włosów i kąpiele w wyciągu ze skrzypu, by połączyć wewnętrzne działanie biotyny, z jej zewnętrznym wsparciem przez wyciąg z łodyg skrzypu polnego. Jeśli jednak ktoś nie akceptuje zapachu skrzypu, poleca mu się bezzapachowe tabletki. Dostępne jej również ziele skrzypu w formie herbatek do parzenia, co jednych zachęca, innych (zwłaszcza tych nieprzyzwyczajonych do picia naparów ziołowych) - mocno zniechęca.

 

A może suplementacja biotyną w proszku?

W Polsce dostępne są obecnie różne formy suplementacji biotyną. Alternatywną - wobec pastylek z biotyną lub tabletek biotynowo-skrzypowych - są saszetki z proszkiem do rozpuszczania w przegotowanej lub mineralnej wodzie. W takiej formie biotyna najczęściej łączona jest z kolagenem, również sklejającym wewnętrznie strukturę włosa. Efekt mocnych, trwałych i sprężystych włosów, odpornych na czynniki zewnętrzne wzmacniany jest w tym przypadku dodatkowo działaniem przeciwłupieżowym i antyłojotokowym. Dzięki temu obserwuje się widoczną poprawę kondycji włosów i skóry głowy.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu