Witamina A – co musisz wiedzieć?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 2327

Witamina A jest niezbędna do zdrowego funkcjonowania organizmu, dlatego zawierające ją produkty powinny znaleźć się w każdej prawidłowo zbilansowanej diecie. Posiada ona szereg funkcji, a jej niedobory mogą być groźne dla zdrowia. Dowiedz się, jak działa witamina A, jakie są jej źródła i czy suplementacja witaminy A ma sens.

Witamina A – podstawowe fakty

Witamina A to tak naprawdę zbiorcza nazwa związków chemicznych, należących do rodziny retinoidów. Najważniejszą z nich jest retinol. Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach, a magazynowana jest w wątrobie.

Jest ona jedną z pierwszych odkrytych witamin. Już w starożytnym Egipcie czy Grecji było wiadomo, że brak witaminy A może prowadzić do tzw. kurzej ślepoty. Witaminę A jako związek odkryto na początku XX wieku. Dokonali tego Elmer McCollum i Marguerite Davis. Aktywne formy witaminy A, czyli retinolu, to retinol, retinal i kwas retinowy.

Witamina A czerpana jest częściowo z produktów pochodzenia zwierzęcego. Oprócz tego syntetyzowana jest w jelitach z beta-karotenu i innych karotenoidów, znajdujących się przede wszystkim w warzywach i owocach.

Jak działa witamina A?

Rola witaminy A w organizmie jest bardzo szeroka. Jej najbardziej znaną właściwością jest zapobieganie ślepocie zmierzchowej, czyli złym widzeniu po zmroku. Dzieje się tak, ponieważ odgrywa ona istotną rolę w odbieraniu bodźców wzrokowych w siatkówce oka. Oprócz tego znacząco wspiera układ immunologiczny, poprawiając odporność. Może być również istotna w zapobieganiu chorobom wieńcowym i zbyt wysokiemu poziomowi cholesterolu.

Witamina A jest bardzo silnym antyoksydantem. Skutecznie hamuje aktywność wolnych rodników i zapobiega stresowi oksydacyjnemu, który może spowodować przedwczesne starzenie i rozwój wielu chorób cywilizacyjnych. Ma ona bardzo korzystny wpływ na wygląd skóry – nie tylko zapobiega starzeniu i powstawaniu zmarszczek, ale pozytywnie wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, zapewniając skórze odpowiednią jędrność. Ponadto witamina A reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra nie przetłuszcza się tak szybko. Może ona również zapobiegać problemom z trądzikiem oraz jest pomocna w przypadku trudno gojących się ran.

Witamina A jest niezbędnego do prawidłowego procesu rozmnażania, wzrostu i rozwoju. Może ona także zapobiegać nowotworom oraz zmniejszać dolegliwości w czasie radio– i chemioterapii. Co ciekawe, witamina A może w pewnym stopniu zapobiegać alergiom.

Nadmiar i niedobory witaminy A

Witamina A ma pewną ciekawą właściwość – okazuje się, że nie tylko jej niedobory mogą być groźne, ale też nadmiar. Zapotrzebowanie na witaminą A jest bardzo zależne od płci i wieku, dlatego warto mieć świadomość tego, że jest ono zmienne. Główne skutki niedoborów to oczywiście problemy z widzeniem po zmierzchu, ale też zaburzenia wzrostu i dzieci, niezdrowo wyglądająca skóra i brak apetytu.

Nadmiar witaminy A wydalany jest wraz z moczem, jednak zbyt duże stężenie może być niebezpieczne. Objawy takie jak powiększenie wątroby, zmiany barwy skóry, bóle i pobudliwość mogą świadczyć o nadmiarze witaminy A. Innym objawem są pęknięcia w kącikach ust.

Najlepsze źródła witaminy A

Dostarczenie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości witaminy A wraz z pożywieniem nie jest trudne. Główne źródła witaminy A to przede wszystkim owoce i warzywa, zawierające dużo beta-karotenu. Należy do nich przede wszystkim marchew, uznawana za najlepsze źródło tej witaminy, ale też szpinak, papryka, pomidory, brzoskwinie, pomarańcze czy wiśnie. Duże ilości beta-karotenu znajdują się również w owocach dzikiej róży. Jeśli chodzi o źródła estrów retinylu, należy do nich wątroba, mleko, sery czy żółtko jaja.

Suplementacja witaminy A

Suplementację witaminy A warto skonsultować z lekarzem, ponieważ w pewnych przypadkach może być ona wskazana. Warto pamiętać, że niedobór witaminy A ma wiele szkodliwych konsekwencji, a jej rola w organizmie jest bardzo ważna. Zapotrzebowanie na witaminę A zmienia się wraz z wiekiem, jest też zależne od płci.

Polecamy!

Szukasz najlepszego suplementu diety z witaminą A? Polecamy preparat od Now Foods – najwyższa dawka pozwoli Ci szybko uzupełnić niedobory!Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu