Efekt jo-jo – co to jest i jak go uniknąć?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1294

Jest to inaczej cykliczne chudnięcie i przybieranie na wadze. Problem z efektem jo-jo dotyka niemal każdego kto chociaż raz próbował trwale schudnąć. Główną przyczyną jego występowania, jest stosowanie zbyt restrykcyjnych diety. Kolejne przyczyny to brak aktywności fizycznej i szybki powrót do starych nawyków żywieniowych. Jego efekt odbija się nie tylko na naszym zdrowiu fizycznym, ale ma również negatywne działanie na zdrowie emocjonalne.

Efekt jo-jo spotkał niemal każdego kto choć raz zdecydował się na stosowanie diety odchudzającej. Najczęściej dotyczy osób, które stale walczą z nadwagą i otyłością. Efekt jo-jo to inaczej cykliczny proces szybkiego chudnięcia oraz tycia. Takie zjawisko ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Przez efekt jo-jo osłabiają się nasze wartości i przestajemy wierzyć we własne możliwości. O efekcie jo-jo możemy mówić, kiedy w ciągu pięciu miesięcy przyrost masy ciała jest większy o dziesięć procent wagi, którą udało nam się osiągnąć podczas odchudzania. Po pierwszych tygodniach zakończenia diety nie widać żadnych niepokojących zmian. Jednak wraz z każdym kolejnym miesiącem są one widoczne coraz bardziej, aż po pięciu miesiącach znowu nie możemy zmieścić się w swoje ubrania. Jest to proces, który zdarza się bardzo często, warto więc wiedzieć na jego temat tak wiele, jak jest to możliwe.

Czym jest efekt jo-jo

Badania wykazują, że duża część osób potrafi schudnąć, ale już niewielka część z tej grupy umie utrzymać uzyskany efekt odchudzania. Wiele osób twierdzi, że dopiero po pięciu latach od schudnięcia nie grozi nam występowanie efektu jo-jo. Jest to optymalny okres czasu, który jest potrzebny, by na stałe utrzymać uzyskaną w efekcie odchudzania, wagę. Przez ten czas musimy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania się i zdrowego stylu życia, tylko dzięki temu uda nam się pozostać przy upragnionej masie ciała. Najczęściej jednak efekt jo-jo występuje niedługo po zakończeniu diety. Proces tycia rozpoczyna się od razu od chwili, kiedy wracamy do naszych starych nawyków żywieniowych. Zbyt szybko i za gwałtownie zwiększamy kaloryczność naszych dań, przez co zaczyna zwiększać się tkanka tłuszczowa. Po diecie nasz organizm boi się, że znowu zmniejszy się kaloryczność dań, przez co zabraknie mu energii do podstawowych zadań. Dlatego zaczyna gromadzić zapasy w postaci tkanki tłuszczowej, a nie zużywa kalorii do wytwarzania energii na bieżące czynności. Przez to zaczynamy tyć zaraz po przebytej i zakończonej diecie.

Jakie są przyczyny efektu jo-jo

Wiele osób nie ma umiaru i nie wie jakie potrzeby ma ich organizm. I to jest najczęstsza przyczyna występowania efektu jo-jo. Jeśli nasz dieta cud , to głodówka, która zakłada, że defekt kaloryczny ma wynosić około 2000 kalorii dziennie, to od razu skazujemy się na niepowodzenie. Takie diety zawsze kończą się efektem jo-jo. Podczas takiej diety zbyt szybko tracimy na wadze. Dzieje się tak, ponieważ defekt kaloryczny jest za duży, przez co w diecie nie znajduje się wiele wartościowych składników odżywczych. To sprawia, że szybko tracimy na wadze i osiągamy nasz upragniony cel. A kiedy osiągniemy cel, dieta kończy się i wracamy do naszych nawyków żywieniowych. W tym przypadku każda dodatkowa dawka kalorii zostaje zmagazynowana jako tkanka tłuszczowa. Jest to rodzaj zabezpieczenia się organizmu przed kolejną głodówką. Przez stosowanie diet cud nasz metabolizm zaczyna spowalniać, a kiedy dieta się kończy i zaczynamy jeść tak jak przed odchudzaniem, to organizm spala mniej kalorii w wolniejszym tempie, przez co większość pożywienia odkłada się w organizmie. Kolejnym powodem występowania efektu jo-jo jest brak aktywności fizycznej. Każdy powinien wiedzieć, że dobra i zdrowa dieta składa się z treningów i odpowiednich nawyków żywieniowych. Przez głodówki cierpi nie tylko układ pokarmowy i trawienny, ale również mięśnie, które stają się słabe. Mięśnie są potrzebne do spalania tkanki tłuszczowej. To właśnie one zużywają najwięcej energii, a im większą masę mięśniową mamy, tym więcej tłuszczu zostaje spalane. Warto również pamiętać, że podczas ćwiczeń przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej, a przecież kilka minut ćwiczeń ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Są sposoby, by raz na zawsze skończyć się odchudzać i cieszyć się wymarzoną sylwetką, którą sobie wypracowaliśmy odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Dzięki nimi nie będziemy przechodzić przez dietę przez całe życie i nigdy więcej nie spotka nas efekt jo-jo. Dziś podajemy kilka skutecznych sposób na jego uniknięcie:

Jeśli zaczynasz się odchudzać, to koniecznie wybieraj tylko te zdrowe diety. Twoja dieta powinna być racjonalna. Tak więc defekt kaloryczny nie powinien przekraczać więcej niż tysiąc kalorii dziennie. Jeśli określisz sobie taki defekt, to tygodniowo jesteś w stanie schudnąć, aż jeden kilogram. Jest to bardzo zdrowe i bezpieczne tempo odchudzania. Nie decyduj się na stosowanie tak zwanych diet cud, ponieważ zawsze kończą się one niepowodzeniem i mają bardzo negatywny wpływ na pracę całego organizmu.

Nie opieraj diety jedynie na zmianie nawyków żywieniowych. Dobra i bezpieczna dieta, to taka, która łączy w sobie odpowiednio zbilansowany i dobrany do twoich potrzeb jadłospis oraz plan treningowy. Możesz ćwiczyć dwa lub trzy razy w tygodniu. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię. Wystarczy, że co drugi dzień pójdziesz na godzinny spacer lub pojedziesz na wycieczkę rowerową.

A kiedy skończysz dietę nie wraca od razu do swoich dawnych nawyków żywieniowych. Jeśli chcesz utrzymać wagę, jaką osiągnęłaś podczas diety odchudzającej musisz wyeliminować z jadłospisu wszystkie niezdrowe produkty. A to znaczy, że nie możesz jeść fast foodów, słodyczy i innych przekąsek, które sprawiają, że metabolizm spowalnia swoją pracę, a kalorie zamienią się w tkankę tłuszczową. Musisz przestrzegać zasad zdrowego żywienia. Osoby, które przechodzą na dietę, powinny stosować się chociaż do jej połowy zasad, by utrzymać jej efekty.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu