Formy kreatyny

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1113

Kreatyna jest wiodącym suplementem, który stosują zarówno zawodowi kulturyści, jak i amatorzy chcący zyskać umięśnioną sylwetkę i zwiększyć swoją siłę oraz wytrzymałość. Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną formą kreatyny jest monohydrat kreatyny, którego działanie zostało potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. Jakie inne formy kreatyny oferuje rynek suplementów? Która kreatyna jest najlepsza?

Na rynku znajdziemy szereg różnorodnych suplementów zawierających kreatynę. Jak działają? Czy warto stosować je zamiast lub razem z monohydratem kreatyny?

Kreatyna bez względu na formę w jakiej występuje zaliczana jest do grona najchętniej stosowanych suplementów i ma jedno zadanie – zwiększyć ilość energii ATP w tkance mięśniowej, co przekłada się na wzrost tempa przyrostu masy oraz pozwala zyskiwać większe osiągi w czasie treningów. Stosowanie najpopularniejszego i najtańszego na rynku monohydratu kreatyny wcale nie jest mniej efektywne niż przyjmowanie innych form preparatu i jak na razie zyskało największe grono zwolenników.

Skuteczność innych form kreatyny

Inne formy kreatyny w tym stacki kreatynowe i wszelkiego rodzaju odżywki przed i po treningowe zawierają dodatkowe substancje, które mają zwiększać przyswajanie tego niezbędnego do usprawniania procesów budowania masy mięśniowej związku. W składzie wielu z nich doszukamy się m.in. tlenku azotu, który poprawia wyniki suplementacji kreatyną, dzięki temu, że jest jej prekursorem.

Dostępne na rynku formy kreatyny różnią się między sobą zarówno składem, jak i efektywnością działania. Wiele z nich nie jest w stanie zapewnić lepszych efektów, jak te zauważalne w trakcie stosowania monohydratu, jednak warto przetestować ich skuteczność, aby wybrać środek najlepiej spełniający nasze oczekiwania.

Jaką kreatynę wybrać?

Jak już wspominano najbardziej popularny jest monohydrat kreatyny, który jako jedyny spośród szeregu różnorodnych preparatów został wnikliwie przetestowany. Nie oznacza to jednak, że inne formy kreatyny nie działają w sposób efektywny. Wśród najbardziej popularnych form suplementu wyróżniamy:

Jabłczan kreatyny

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych wśród sportowców innych form kreatyny. Oprócz cząsteczek kreatyny związek zawiera w swoim składzie także kwas jabłkowy. Główną zaletą stosowania jabłczanu kreatyny jest jego zwiększona rozpuszczalność w wodzie, dzięki czemu nie powoduje dolegliwości jelitowych u osób z wrażliwym układem pokarmowym. Jabłczan kreatyny dodatkowo nie powoduje tak dużej retencji wody, jaką obserwujemy w przypadku stosowania monohydratu. W przypadku połączenia kreatyny z kwasem jabłkowym zauważono także zwiększone oddziaływanie na cykl odnowy ATP zachodzący w komórkach mięśniowych.

Stacki keratynowe przed i po treningowe

Równie dużą popularnością cieszą się stacki kreatynowe. Występują one w dwóch wariantach przeznaczonych do przyjmowania przed i po wysiłku. W skład stacków kreatynowych wchodzą różne rodzaje kreatyny oraz dodatkowe związki mające na celu poprawę wydolności i zwiększenie skuteczności suplementacji związku. Najczęściej oprócz kreatyny stacki zawierają również argininę, cytrulinę oraz beta – alaninę.

Stacki kreatynowe przedtreningowe – wykazują działanie poprawiające wydolność oraz zwiększające siłę w czasie treningów. W ich składzie najczęściej występuje monohydrat i jabłczan oraz chelat magnezowy kreatyny.

Staki kreatynowe potreningowe – oprócz występujących także w stackach przedtreningowych składników, czyli różnych rodzajów kreatyny i dodatków stacki potreningowe zawierają BCAA, węglowodany oraz glutaminę. Takie połączenie składników pozwala na maksymalne zintensyfikowanie procesów regeneracji organizmu oraz sprawia, że dostarczamy do organizmu pełną dawkę składników odżywczych.

Ester etylowy kreatyny – stosunkowo nowa forma kreatyny. W skład suplementu wchodzi standardowa kreatyna oraz ester kreatyny mający powodować jej szybsze wchłanianie.

Na rynku znajdziemy także mniej znane rodzaje suplementów na bazie kreatyny m.in.:

  • Kreatynę buforowaną
  • Chelat magnezowy kreatyny
  • Fosforan kreatyny
  • Kreatynę bezwodną
  • Pirogronian kreatyny

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu