Fosfor- Działanie i rola w sporcie.

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 1975

Fosfor to jeden z minerałów, które znajdują się w organizmie człowieka. Przeciętny człowiek ma w sobie ok. 900 gram. tego cennego pierwiastka w swoim organizmie. Można znaleźć go głównie w tkance kostnej, gdzie jest stale mineralizowany i odpowiada za twardość kości. Warto wiedzieć, że w krwi krążą zaledwie śladowe jego ilości. Dlaczego coraz więcej suplementów diety ma w go w składzie? W jaki sposób może być wykorzystywany do osiągnięć sportowych?

Jak działa fosfor?

Nie jest tajemnicą, że pełni on w organizmie wiele kluczowych funkcji. Co można zaliczyć do jego zadań?

  • Ochrona kości przed demineralizacją,
  • Niezwykle ważny element fosfolipidów (składniki, które tworzą błonę komórkową),
  • Usprawnianie działania komórek.

Fosfor to również minerał, który aktywuje szereg substancji zachodzących w organizmie. Bierze czynny udział w przemianach tłuszczów i różnego rodzaju węglowodanów. W ciele człowieka może być wykorzystywany nie tylko jako substancja buforująca, ale również jako składnik ograniczający ilość mleczanu w organizmie. Ma on również niezwykle silny wskaźnik proenergetyczny i wchodzi w skład ATP. 

Rola fosforu w sporcie

Osoby aktywne fizycznie uważają, że najważniejszą zasługą fosforu jest powiązanie go z właściwościami energetycznymi.Podczas skurczu mięśni całkowitemu rozpadowi ulega nie tylko ATP, ale również fosfokreatyna, czyli skomplikowany związek zgromadzony w mięśniach człowieka. Do jego zadań należy zaliczyć syntezę ATP. Pośrednie oraz bezpośrednie obniżanie energii wewnątrzkomórkowej może niezwykle negatywnie odbić się na wytrzymałości i wydolności sportowca. Odnawianie ATP jest niezwykle ważne po to, aby organizm miał siłę zregenerować się po wysiłku. Dzięki fosforowi odnawia się nie tylko ATP, ale również fosfokreatyna. Wraz z tym zwiększa się wytrzymałość i poprawia się energia osoby ćwiczącej. 

Suplementy diety a fosfor

Wszelkie preparaty, które zawierają w sobie fosfor, mogą być wykorzystywane w sposób dwojaki. Przede wszystkim taki suplement to znakomite źródło wielu substratów, które niezbędne są do zachodzenia w organizmie procesów energotwóczych, czyli z resyntezą ATP i odnawianiem się fosfokreatyny. Dla osób, których trening nie jest usystematyzowany (różna ilość powtórzeń, różny czas ćwiczeń i rodzaj ćwiczeń), mogą dzięki fosforowi wzmacniać swoje umiejętności psychofizyczne. To przyczynia się do poprawy wydolności psychofizycznej. Fosfor to pierwiastek, który warto uzupełniać okołotreningowo. Można znaleźć go zarówno w suplementach w formie proszku, jak i w suplementach w formie tabletek. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu