Miłorząb japoński stosowany jest w medycynie naturalnej od ponad czterech tysięcy lat. Jego cenne właściwości sprawiają, że do dziś traktowany jest jako sprawdzony sposób na długie i zdrowe życie. Dowiedz się, jak naprawdę działa Ginkgo biloba i czy warto zainteresować się nim nieco bliżej.
Ginkgo biloba – co musisz wiedzieć?
Ginkgo biloba znany jest również pod takimi nazwami, jak miłorząb japoński czy miłorząb dwuklapowy. Pomimo swojej nazwy, roślina ta pochodzi z Chin, a w Japonii nie występuje. Ten niezwykły gatunek drzewa, należący do rodzin roślin miłorzębowatych, jest obecnie zagrożony na stanowiskach naturalnych.
Miłorząb japoński występuje naturalnie w południowo-wschodniej części Chin. Niektóre drzewa mają ponad trzy tysiące lat! W XI buddyjscy mnisi rozpowszechnili to drzewo na cały kraj, wychwalając jego owoce, a następnie wyjątkowy wygląd. Obecnie w Polsce drzewa te znajdują się jedynie w ogrodach botanicznych w Krakowie i w Warszawie, w Kórniku i w Przelewicach. Najstarszy okaz znajduje się przy pałacu w Łańcucie – rośnie tam od XVIII wieku. Warto wiedzieć, że miłorząb japoński to roślina długowieczna – drzewa żyją nawet cztery tysiące lat.
Właściwości Ginkgo biloba
Najnowsze badania dowodzą, że Ginkgo biloba ma bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że roślina ta doskonale niweluje skutki niszczycielskiej działalności wolnych rodników oraz skutecznie blokuje ich nadmierną aktywność. Przeciwutleniacze są niezwykle istotne w naszej diecie, ponieważ mogą zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się organizmu oraz wielu chorobom cywilizacyjnym.
Ginkgo biloba ma również silne działanie przeciwzapalne. Miłorząb jest doskonałym źródłem flawonoidów i laktonów terpenowych, wykorzystywanych w medycynie. Mogą one między innymi hamować agregację płytek krwi, poprawiając jej parametry.
Ginkgo biloba znany jest ze swoich właściwości neuroprotekcyjnych. Może on być pomocny w leczeniu zaburzeń funkcji poznawczych oraz zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego. Niestety nie udało się potwierdzić klinicznie pozytywnego wpływu Ginkgo biloba na sprawność intelektualną, na przykład na koncentrację. Może on jednak być skuteczny w leczeniu zaburzeń kognitywnych, związanych z wiekiem.
Miłorząb japoński to dobra propozycja dla mężczyzn, którzy cierpią na problemy z erekcją. Ginkgo biloba pozwala na uwalnianie tlenku azotu do męskich narządów, przez co przepływ krwi jest o wiele większy, a erekcja przestaje być problemem.
Jedną z właściwości Ginkgo biloba jest jego pozytywny wpływ na skórę. Dzięki zawartości flawonoidów miłorząb japoński sprawdzi się jako składnik kosmetyków antycellulitowych. Pozwoli on na przywrócenie skórze jędrności i elastyczności. Ginkgo biloba jest popularnym składnikiem kosmetyków do skóry wrażliwej i naczynkowej.
Ginkgo biloba – podsumowanie
Właściwości Ginkgo biloba są z pewnością bardzo cenne i warte dalszych badań klinicznych. Poprawa ukrwienia, silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz doskonały wpływ na kondycję skóry czy na parametry krwi sprawiają, że warto zainteresować się Ginkgo biloba.
Komentarze
Napisz komentarz